Warszawa

Zamek w Ogrodzieńcu

Zamek w Ogrodzieńcu

Niedaleko Góry Janowskiego, najwyższego wzniesienia Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej (515,5 m n.p.m.) znajduje się niewielka miejscowość od nazwie Podzamcze. Miejscowość znana chyba wszystkim wielbicielom... Aleksandra Fredry. W okolicach Podzamcza bowiem, a właściwie w najważniejszym jego zabytku – zamku „Ogrodzieniec” nagrywane były sceny z „Zemsty” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Jedno z podań mówi, że w zamku kiedyś mieszkali zbójcy – nie dziwota, skoro przez Podzamcze właśnie w XiV wieku przechodził główny szlak handlowy z Krakowa do Torunia, było więc kogo napadać ;-).


Sama nazwa zamku – Ogrodzieniec – mówi jednak o tym, że musiała być to pierwotnie budowla ogrodzona, obwarowana, a zatem – musiał mieć kiedyś Ogrodzieniec znaczenie obronne, o czym zresztą przypomnieli sobie Niemcy w czasie II Wojny Światowej, budując w Podzamczu jeden z najsilniejszych węzłów oporu tzw. linii „Ostwall”, której pozostałości oglądać można do dzisiaj w okolicach zamku.

W samym zamku mieści się dzisiaj muzeum, w którym obejrzeć można fotografie ruin przed pierwszymi renowacjami, makiety zamku (dzięki temu można obejrzeć zamek w całości), fotogramy z filmu Andrzeja Wajdy, oraz znaleziska archeologiczne z zamku i z Góry Birów znajdującej się w okolicy.
Zainteresowani mogą również pooglądać wszelkiej maści narzędzia i urządzenia do zadawania tortur, przy których klaps w pupę wydaje się miłą rozrywką. Dbający o modę zaś będą mogli zobaczyć, jak odziewali się dawniej rycerze.
Prawdziwym rycerzom z Bractwa Rycerskiego Ziemi Ogrodzienieckiej i temu jak walczą przyjrzeć się można podczas organizowanych co tydzień pokazów – w każdą niedzielę i święta o godzinie 14.00, 15.30 i 17.00.

 

GODZINY OTWARCIA

 

kwiecień           9:00 - 18:00

maj - sierpień   9:00 - 20:00

wrzesień           9:00 - 19:00

październik       9:00 - 18:00*

listopad            9:00 - 15:00*

 

* w przypadku niepogody - śnieg, oblodzenie - zamek będzie nieczynny

 

 

CENNIK

 

ZAMEK
bilet normalny  12 zł
bilet ulgowy      8 zł


GRÓD NA GÓRZE BIRÓW
bilet normaly    5 zł
bilet ulgowy      4 zł

 

ZAMEK + BIRÓW
bilet normalny  16 zł
bilet ulgowy      11 zł


BILET ULGOWY przysługuje:
uczniom, stu­den­tom do 26 roku życia, ren­cis­tom, emery­tom, osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom — za okazaniem odpowied­niej legitymacji
rodzi­nom 2+3 (dwoje dorosłych oraz co najm­niej troje dzieci w wieku 6 – 18 lat)

 

WSTĘP WOLNY przysługuje:
dzieciom do lat 6 — nie doty­czy grup zorganizowanych
jed­nemu opiekunowi na 10 uczniów w grupie szkolnej/młodzieżowej (pozostali opiekunowie zwiedzanie płatne)
pilo­towi lub opiekunowi grupy zorganizowanej

Dane adresowe:
ul. Zamkowa 18
Podzamcze
tel.: (32) 67 32 285

Zobacz w pobliżu

Warto zobaczyć