Warszawa

Zamek Bobolice

Jeśli przyjdzie Wam kiedyś do głowy zobaczyć, jak kiedyś mieszkali prawdziwi rycerze... wybierzcie się w okolice miejscowości o nazwie Niegowa, w niewielkiej odległości od niej, na Szlaku Orlich Gniazd, znajdują się malownicze ruiny dwóch zamków: Mirów i Bobolice.

 

Oba mają (z grubsza traktując temat) dość podobną historię.
Oba powstały z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego i jako warownie strzec miały zachodnich rubieży Rzeczypospolitej. Oba też przez lata przechodziły z rąk do rąk, a na końcu oba zostały ograbione i zniszczone podczas Potopu szwedzkiego.

 

Legenda mówi też, że dawno dawno temu w Mirowie i w Bobolicach mieszkali dwaj bracia. Bracia kochali się jak bracia, żyli sobie wygodnie i dostatnio, od czasu do czasu jeździli na wyprawy wojenne, a łupy z nich przywiezione ukrywali wspólnie w podziemnym korytarzu łączącym ich zamki. Dla pewności wszelkiej skarbu w podziemiach strzegła okrutna czarownica w potwornym psem u boku. I żyliby tak sobie pewnie do dzisiaj, ale... zdarzyło się pewnego razu, ze jeden z braci z wyprawy wojennej przywiózł nie tylko dobra wszelakie ale i przeurodziwą dziewczynę, w której jego brat natychmiast zakochał się na zabój. Kiedy brat zobaczył, że ten drugi tak bardzo zakochany jest w jego brance zachował się jak przysłowiowy pies ogrodnika, co to sam nie je i innym nie da - wtrącił urodziwą dziewczynę do lochu, a na straży postawił czarownicę i jej "pieska". Zakochany brat ulitował się nad dziewczyną i kiedy drugi brat wyjechał zszedł do podziemi, by nieco nieszczęsną pocieszyć. W tym momencie jednak nadjechał brat-zazdrośnik i ze złości zabił brata. Jako, że jest jednak na tym świecie jakaś sprawiedliwość, długo nie trwało, a i drugiego brata śmierć dopadła - trafił go piorun. Dziewczyna zaś pozostała pod strażą czarownicy i jej psa. Czasami czarownica wylatuje na jakiś sabat czy inne czarownickie zberezeństwa - dziewczyna wychodzi wtedy na kamienny balkon i tęsknym wzrokiem spogląda na zamek w Mirowie... okoliczni mieszkańcy mówią wtedy, że widzieli Białą Damę. W każdym razie - kiedy już zmierzcha - niech dzieci mocno trzymają za ręce rodziców, bo... nigdy nie wiadomo. Chłopcy mogą mieć przy sobie na wszelki wypadek jakiś miecz czy tarczę (drewniane oczywiście!), ale na Damę z bronią ruszać raczej nie wypada.

 

GODZINY OTWARCIA

 

kwiecień - październik

codziennie     10:00 - 18:00

 

Wejścia na zamek z przewodnikiem odbywają się co pół godziny. Ostatnie wejście o godz. 17:30.

 

soboty i niedziele

Możliwe zwiedzanie indywidualne     10:00 - 18:00\

 

 

CENNIK

 

bilet normalny: 15 zł

bilet ulgowy:    10 zł

(dla emerytów, rencistów, dzieci i młodzieży do 18 roku życia i studentów - za okazaniem legitymacji)

bilet szkolny:    5 zł

(dla dzieci od 3 roku życia i dzieci i młodzieży do 18 roku życia - dotyczy tylko zorganizowanych grup szkolnych od 10 osób)

bilet rodzinny    30 zł

(dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - rodzice i dzieci za okazaniem kompletu kart)

bilet bezpłatny

(dzieci do 3 roku życia)

Dane adresowe:
Jura Krakowsko - Częstochowska
Bobolice, Niegowa
tel.: (34) 328 80 02 (34) 317 10 38

Zobacz w pobliżu

Warto zobaczyć