Trójmiasto » Wiadomości lokalne » Miejsce na Czasie » Wielka jak Miniteka!

Wielka jak Miniteka!powiększ

Wielka jak Miniteka!

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży w Sopocie (ul. Obrońców Westerplatte 16) przyjęła nowa nazwę- Miniteka. To właśnie tutaj są zgromadzone najwspanialsze książki dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

 

Jednak Miniteka to nie tylko miejsce spotkań z książką- jest to też przestrzeń, w której dziecko może liczyć na świetną zabawę. Lekcje biblioteczne, teatrzyki i warsztaty - to tylko kilka z aktywności organizowanych przez Minitekę. Nikt nie zliczy ilości pomysłów przechodzących codziennie przez głowy tutejszych pracowników - pani Wiolety i pani Asi.

 

Co nas cieszy najbardziej, to jednak fakt, że książka jest w centrum- ta pachnąca, papierowa. Tu wszystko kręci się wokół Słońca zwanego literaturą.

 

O Minitece opowiada nam pani Dagmara Sypniewska Skwara - zastępca dyrektora Biblioteki Sopockiej.

 

 

Do niedawna miejsce w którym się znajdujemy było również Wypożyczalnią dla Dorosłych i Młodzieży. Dziś jest Miniteką. Jak doszło do tej zmiany?

 

Dzięki otwarciu Sopoteki i przeniesieniu tam księgozbioru dla dorosłych i młodzieży nasi najmłodsi użytkownicy i czytelnicy zyskali więcej przestrzeni na zajęcia edukacyjno literackie, teatrzyk kukiełkowy i wspólną naukę i zabawę. Stąd też Miniteka.

 

W jaki sposób u tak małych czytelników buduje się relację z biblioteką?

Jako zespół staramy się pokazać Minitekę, jako miejsce przyjazne dziecku. Chcemy, aby młody czytelnik czuł się tu swobodnie.
Mamy bogaty i nowoczesny księgozbiór, który na bieżąco uaktualniamy.

Regularnie i intensywnie organizujemy lekcje biblioteczne dla grup przedszkolnych i wczesnoszkolnych.

Często pierwszą wizytę w bibliotece dzieci odbywają właśnie z przedszkolem, bądź szkołą. Następnie widzimy jak te same dzieci wracają, przyprowadzając rodziców, dziadków i koleżanki. To działa jak magnes.

 

Czy w Państwa Bibliotece znajdziemy jakieś historyczne rarytasy?

Owszem, mamy też klasyki literatury dziecięcej. Rodzice często chcą pokazać dzieciom książki swojego dzieciństwa. Mam na myśli tytuły takie jak przysłowiowe Dzieci z Bullerbyn. Są to książki, które nigdy nie znikną.

 

 

Plan zajęć, warsztatów i teatrzyków dla dzieci w Minitece jest doprawdy imponujący.

Tak, na każde nasze wydarzenie przychodzi około 50-60 osób. To głównie zasługa pani Wiolety, która ma wielkie pokłady energii i z pomocą pani Asi tworzy wszystkie wydarzenia. Organizujemy również zajęcia tematyczne: Dzień Ziemi, Dzień Medycyny, czy też Dzień Muffina.

Odbywały się u nas projekcje filmowe, ale dla dorosłych. Teraz wróciliśmy do tego, ale jednak głównym naszym założeniem jest kontakt z książką.


Co się stało z książkami, które były dostępne w Państwa Wypożyczalni dla Dorosłych?

Wszystkie przeszły do Sopoteki. Aktualnie jest tam 10 000 książek, choć może trudno to zauważyć ze względu na rozmiar Mediateki. Docelowo, nasi czytelnicy to dzieci do 12-13 roku życia. Gimnazjaliści raczej już nie chcą przebywać w towarzystwie poduszek i przytulanek. Im dedykowana jest Sopoteka.

 

Czy znajdziemy w Minitece poradniki dla rodziców?

Tak. Będą to książki które znajdą się na półce: Psychologia dziecka, jak i Psychologia rozwojowa i wychowawcza wieku dziecięcego.

 

Czy do Miniteki przychodzą też malutkie dzieci?

Oczywiście. Raczkujący maluch śmiało może odkrywać wnętrza i zasoby biblioteki. Często na nasze wydarzenia przychodzą mamy z młodszymi dziećmi. Roczniak spędza ten czas na rękach mamy, lub raczkuje po dywanie, a w tym samym czasie starsze dziecko bierze aktywny udział w zajęciach. Mamy też kilka najprostszych zabawek, żeby nawet najmłodsze dzieci znalazły tu dla siebie zajęcie.

 

Jakie zmiany czekają na nas w Państwa Bibliotece?

Przygotowujemy nową scenę teatralną. Będzie przystosowana do przedstawień z pacynkami, lalkami, jak i aktorami. Ocieplamy wnętrze poduszkami i nowymi siedziskami. Nadal będzie dostępna pracownia komputerowa i planszowisko, które kiedyś było naszym składzikiem, a dziś jest integralną częścią biblioteki.

 

A czy jakieś niespodzianki czekają na nas na pierwszym piętrze budynku?

Cały czas będzie tam dostępna czytelnia i archiwum. Swoje biura ma tu Dział Gromadzenia, pani Księgowa, jak i Dyrekcja Biblioteki.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Weekend za miastem. W tym Muzeum możecie dotykać,... więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne » Miejsce na Czasie
Weekend za miastem. W tym Muzeum możecie dotykać, sprawdzać i zaglądać!
Patronat CzasDzieci.pl

Weekend za miastem. W tym Muzeum możecie dotykać, sprawdzać i zaglądać!

Nad brzegiem jeziora Gołuń, w Kaszubskim Parku Etnograficznym poznacie bogactwo dawnej architektury. Na interaktywnej wystawie "Muzeum do zabawy?" stwórzcie swoje muzeum przyszłości To wystawa, na której wolno dotykać eksponatów: sprawdzić, jak się śpi pod pierzyną, zajrzeć do wnętrza żeliwnej wafelnicy i poszperać w kuchennym kredensie. więcej »
Nowa sala edukacyjna w Gdańsku-Oliwie!
Patronat CzasDzieci.pl

Nowa sala edukacyjna w Gdańsku-Oliwie!

Edukacja ekologiczna cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Niezależnie od wieku, każdy znajdzie coś dla siebie. Budynek powstał tuż obok siedziby Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego więcej »
Żółta droga Dorotki - nasza recenzja Czarnoksiężnika z Krainy Oz

Żółta droga Dorotki - nasza recenzja Czarnoksiężnika z Krainy Oz

Tuż przed końcem roku Teatr Miniatura przygotował premierę historii Dorotki i jej przyjaciół. Przedstawienie przypomina, iż teatr rządzi się swoimi prawami - można wręcz "odlecieć" od wszystkiego co szare i codzienne. Już na samym początku historii czeka na nas nowoczesny twist. więcej »
Weekend z grami i zabawami w Gdańsku. Kto nie był, niech żałuje!
Patronat CzasDzieci.pl

Weekend z grami i zabawami w Gdańsku. Kto nie był, niech żałuje!

Setki stolików do grania, tysiące planszówkowiczów, widowiskowi cosplayerzy, kosmiczna wystawa, turnieje, konkursy, mistrzostwa. W ostatni weekend listopada w gdańskim AMBEREXPO emocje sięgały zenitu. Grało i bawiło się 11 tysięcy osób! Powód? Targi GRA I ZABAWA oraz FESTIWAL GRAMY! Atmosfera była fantastyczna. więcej »
Planujecie wycieczkę do Łodzi? NieMapa służy pomocą
Patronat CzasDzieci.pl

Planujecie wycieczkę do Łodzi? NieMapa służy pomocą

Wiemy jak czasem ciężko zwiedzać miasta z dziećmi. Jeśli nie ma na naszym szlaku ciastkarni czy placu zabaw, to musicie nastawić się na dziecięcą mantrę : Długo jeszcze...? więcej »
Smakujemy baletu z dziećmi - Otwarta próba baletu w Operze

Smakujemy baletu z dziećmi - Otwarta próba baletu w Operze

Jeśli w nas jest choć odrobina sympatii do tańca, to okazuje się że, balet może być ciekawą formą artystycznej ekspresji. Na scenie pojawiają się elementy scenografii, tancerze są w kostiumach. To gratka dla tych, którzy chcą poznać balet. I małych i dużych widzów. więcej »
Nanjnaje podbijają Operę! Trójmiejskia atrakcja dla dzieci do lat 3
Patronat CzasDzieci.pl

Nanjnaje podbijają Operę! Trójmiejskia atrakcja dla dzieci do lat 3

Poszukujesz zajęć dla swojego malucha (7 miesięcy - 3 lata)? Tęsknisz za światem muzyki i tańca? "Opera na Start" w Operze Bałtyckiej spełni Twoje oczekiwania. Oto nasza relacja więcej »
Fajne rodziny lubią weekendy!
Patronat CzasDzieci.pl

Fajne rodziny lubią weekendy!

Nadciąga fala zieleni! To nie kino science-fiction ale realia plaży w Trójmieście. Super Rodzicu zobacz co przygotowało miasto. Oto atrakcje na weekend 28-29 lipca w Trójmieście. więcej »
Zwiedzamy Gdańsk! nieMAPA na podbój miasta
Patronat CzasDzieci.pl

Zwiedzamy Gdańsk! nieMAPA na podbój miasta

Nuda? Jak długo? Bolą nogi... znacie to? Jak zwiedzać Gdańsk z dziećmi i nie zwariować? Zobaczcie jak poznać lub zakochać się na nowo w tym mieście! więcej »
Tajemnicza wędrówka po Galerii Zewnętrznej - Konkurs

Tajemnicza wędrówka po Galerii Zewnętrznej - Konkurs

Razem z głównym bohaterem - Duszkiem Galerii dzieci poznają obiekty Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska. Dodatkowo przy każdym
opisie pracy artystycznej umieszczone zostało zadanie lub łamigłówka do rozwiązania. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
10 najlepszych wodnych zabaw na lato

10 najlepszych wodnych zabaw na lato

Mamy dla Was pomysły zabaw do wykorzystania w ogrodzie, na plaży, w lesie na działce. Z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi.  

Nowinki

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

Zapis czatu z ekspertem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najciekawsze pytania i odpowiedzi...  
7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

Umiłowanie i szacunek do Ojczyzny powinno wpajać się dziecku już od najmłodszych lat. Najlepiej poprzez zabawę, odkrywanie nowych, ciekawych...  

Konkurs na Czasie

Podzielcie się z nami swoimi sposobami na "rodzicielskie problemy" i weźcie udział w naszym konkursie "Złote rady dla młodych rodziców"! Do wygrania zestaw herbatek ziołowych Herbi Baby by Premium...  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019