Warszawa

Kotlety z soczewicy i kaszy

Kotlety z soczewicy i kaszy

Bardzo odżywczy posiłek, jeśli połączymy go z surówką czy gotowanymi na parze warzywami. Kasza gryczana ma właściwości rozgrzewające i jest to doskonałe źródło energetyczne oraz minerałów.

 

Składniki:

 

  • 1 szkl. czerwonej soczewicy
  • ½ szkl. drobno pokrojonego pora
  • 1 szkl. startej marchwi
  • ½ szkl. kaszy jaglanej
  • szczypta tymianku, lubczyku, czubrycy
  • 3-4 łyżki mąki pełnej (owsianej, orkiszowej, cieciorkowej)
  • 1-2 jaja
  • sól, pieprz do smaku
  • oliwa

 

Przygotowanie:

Na rozgrzaną oliwę wrzucamy marchew, po 5 min. dodajemy pora i przyprawy. Dusimy do miękkości. Gdy warzywa przestygną, dodajemy do nich rozgniecioną widelcem ugotowaną soczewicę i kaszę (możemy też wszystko lekko zblendować). Następnie dodajemy mąkę i jaja i lepimy kotleciki, które układamy na blaszce do pieczenia. Zapiekamy w piekarniku ok. 15-20 min. lub smażymy na oliwie z obu stron. Podajemy z  surówką.

 

Przepis nadesłała Pani Marta Grzybek.

 

 

Bardzo odżywczy posiłek, jeśli połączymy go z surówką czy gotowanymi na parze warzywami. Kasza gryczana ma właściwości rozgrzewające i jest to doskonałe źródło energetyczne oraz minerałów. Soczewica jest  jedną z pierwszych roślin uprawnych, jej nasiona były podstawą wyżywienia w starożytnych państwach takich, jak Egipt, czy Rzym. Jest bogata odżywczo w łatwo przyswajalne białko ok 30%. Zawartość tłuszczu w nasionach waha się od 1 do 2%, a węglowodany stanowią ok 60%. Zawiera witaminy m.in z grupy B, substancje mineralne: potas, magnez, fosfor, wapń oraz błonnik. Występuje w wielu rodzajach, różniąc się wielkością i kolorem. Zwykle gotuje się ją od 10 minut do godziny, najszybciej gotuje się czerwona. Niełuskana soczewica (brązowa) po ugotowaniu zachowuje jej początkowy kształt. Soczewice mają  łagodny smak ale odpowiednio przyrządzone mają smak zbliżony do mięsa i dają uczucie sytości.

Emilia Lorenc

 

 

Przepis rekomendowany przez kampanię na rzecz naturalnej diety w przedszkolu Zdrowy Przedszkolak: www.zdrowyprzedszkolak.org.

 

 

Emilia Lorenc – pomysłodawczyni  projektu, dietetyk, diagnosta laboratoryjny, biolog molekularny.

Marta Kierzkowska-Grzybek - biotechnolog, mama 3-letniej Poli, propagatorka świadomego i zdrowego trybu życia.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Przepisy

Warto zobaczyć