Warszawa

Wspomóż potrzebujących – przekaż 1% podatku

Wspomóż potrzebujących – przekaż 1% podatku

Jeśli chcesz wspomóc potrzebujących, wcale nie musisz wpłacać pieniędzy bezpośrednio na rachunek bankowy wybranej fundacji. Możesz bowiem stać się darczyńcą bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Przekaż 1% podatku, zasilając tym samym konto wybranej organizacji pożytku publicznego.

 

1% możesz podarować dowolnej fundacji, która znajduje się na oficjalnej liście przygotowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Warto zaglądać tam co roku, ponieważ lista jest aktualizowana – niektóre fundacje tracą status OPP, jeśli nie spełnią warunków formalnych. Przekazując 1% podatku, sama decydujesz, w jaki sposób chcesz wesprzeć potrzebujących.

 

1% podatku – to nic nie kosztuje

 

Wykonując rozliczenie PIT, warto na dłużej zatrzymać się przy rubryce dotyczącej możliwości wsparcia wybranej organizacji pożytku publicznego. Dobrze bowiem pamiętać, że przekazanie 1% podatku tak naprawdę nic nie kosztuje. Owszem, kwota de facto pochodzi z naszych zarobków, jednak jeśli zrezygnujemy ze wsparcia fundacji, pozostanie ona na koncie urzędu skarbowego.

 

Przekazanie 1% na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego jest w rzeczywistości operacją neutralną podatkowo. Nic na tym nie stracisz. Możesz natomiast uspokoić sumienie, bo dołożyłaś „małą cegiełkę”, przyczyniając się do ratowania życia wielu ludzi lub ochrony środowiska naturalnego. A świadomość, że robi się coś dobrego dla innych, podnosi poczucie własnej wartości.

 

Pobierz program PIT bezpłatnie

 

Jeśli chcesz wykonać rozliczenie PIT, wspierając przy tym wybraną organizację pożytku publicznego, wcale nie musisz fatygować się po papierowy druk do urzędu skarbowego. Nie musisz pobierać go ze strony internetowej i drukować.

 

Rozliczenie PIT możesz przeprowadzić znacznie szybciej, pobierając bezpłatnie program PIT ze strony internetowej wybranej fundacji, m.in. ze strony WWF. Jest to fundacja działająca na rzecz przyrody. Jej misją jest ochrona środowiska naturalnego przed postępującą degradacją. W swojej opiece ma wymierające gatunki zwierząt, a ponadto chroni lasy oraz morza i oceany.

 

Wykonując rozliczenie PIT za pomocą programu pobranego na komputer, nie tylko oszczędzasz czas. Zmniejszasz również ryzyko błędów wyliczeniowych, ponieważ wszystkie dane rachunkowe pojawiają się automatycznie.

 

Jak przekazać 1% podatku?

Proces przekazywania 1% podatku możesz uprościć, korzystając z bezpłatnego programu udostępnianego przez wybraną organizację pożytku publicznego. Bardzo często jest tak, że fundacje przekazują program z wypełnionym automatycznie polem KRS. Nie musisz więc poszukiwać informacji w tym zakresie.

 

Chcąc przekazać 1% podatku, należy rozliczyć PIT tak jak do tej pory. Jedynie w rubrykach dotyczących „Wniosku o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP” należy uzupełnić odpowiednie pola – przede wszystkim wysokość przekazywanej kwoty (nie może być wyższa niż 1% należnego podatku).

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć