Warszawa

Patenty na udany wyjazd z dzieckiem. To nie musi być trudne!

Patenty na udany wyjazd z dzieckiem. To nie musi być trudne!

Podróż samolotem z dzieckiem może być przyjemnym doświadczeniem, jeśli odpowiednio się do niej przygotujemy. Podstawą sukcesu jest dobre zaplanowanie, odpowiednie spakowanie bagażu oraz zapewnienie dziecku rozrywki podczas oczekiwania na lotnisku i samego lotu. W artykule przedstawiamy praktyczne porady, które pomogą uczynić podróż komfortową dla całej rodziny.

 

Rozmawiaj z dzieckiem o wyjeździe

 

Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym wiele rozumieją i zwykle mocno przeżywają rodzinne wczasy. Nic dziwnego, możliwość podróżowania samolotem a potem różne atrakcje na miejscu budzą ciekawość i radość. Opowiedz dziecku, gdzie jedziecie i co będziecie robić na miejscu. Postaraj się, aby czekało na wyjazd z entuzjazmem. Wyjaśnij, jak przebiega lot samolotem i uprzedź, że być może trzeba będzie zaczekać na lotnisku. Dziecko dobrze poinformowane wie, czego może się spodziewać i łatwiej zniesie różne niedogodności.

 

Nieco inaczej jest z podróżą powrotną do domu po wczasach czy ciekawej wycieczce. Wtedy należy dziecku przypomnieć, że wracamy do swojego domu, do zabawek, kolegów, zostawionego pupila. Warto też obiecać mu jakąś rozrywkę w nagrodę za bezproblemową podróż.

 

Wspólnie z dzieckiem wybierz i spakuj jego plecak  

 

Przed wyjazdem razem z dzieckiem wybierz jego podręczny plecak. W sklepie internetowym MojaWalizka.pl pod linkiem https://www.mojawalizka.pl/pol_m_Plecaki_Plecaki-dla-dzieci-214.html dostępne są pojemne, lekkie plecaki dla dzieci z motywami postaci z bajek i regulowanymi szelkami. W ofercie znajdziesz także plecaki dziecięce na kółkach z rączką teleskopową. Mają kilka przegródek i bocznych kieszeni. Są kolorowe i wyglądają zabawnie.

 

Taki plecak nie tylko pomieści wszystkie niezbędne rzeczy, ale także sprawi, że dziecko będzie chętnie go nosić. Spakujecie do środka kilka ubrań, ale też przekąski na drogę i zabawki. Dzięki temu zaoszczędzisz miejsce w swojej walizce, a maluch będzie miał pod ręką coś pysznego na drogę i gadżety, które umilą mu podróż.

Podróżujesz z niemowlęciem? W tym przypadku spakuj w podręczną walizkę butelki z mlekiem, jakiś mus owocowy, posiłek w słoiczku, przekąski oraz oczywiście pieluszki. 

 

Zaplanuj podróż z wyprzedzeniem

 

Zarezerwuj bilety lotnicze i miejsca w samolocie jak najwcześniej, aby mieć pewność, że siedzicie razem i możecie wybrać odpowiednią lokalizację, na przykład blisko toalety lub obok okna. Podróżujesz z niemowlęciem? Zarezerwuj miejsce obok łóżeczka. Dzięki temu odłożysz maluszka bezpiecznie na czas drzemki. Jeśli jest taka możliwość, wybierz lot nocny, wtedy dziecko prześpi podróż. Równie ważna jest odpowiednia ilość czasu. Przybycie na lotnisko co najmniej 2 godziny przed odlotem pozwoli uniknąć stresu związanego z odprawą i kontrolą bezpieczeństwa. Wiele linii lotniczych oferuje specjalne stanowiska odprawy dla rodzin lub odprawę priorytetową dla podróżujących z dziećmi, co przyspiesza cały proces. 

 

Zabaw dziecko podczas oczekiwania na lotnisku

 

Obserwacja startujących i lądujących samolotów zwykle jest dla dzieci bardzo fascynująca, tak samo ruch pojazdów po płycie lotniska. Dla niektórych dzieci czas oczekiwania na lotnisku może być jednak nużący, zwłaszcza jeśli lot ma opóźnienie. Warto więc zabrać ze sobą:​

 

  • kolorowanki i kredki,
  • ulubione książeczki, książeczki z naklejkami wielokrotnego użytku,
  • ulubioną przytulankę,
  • kompaktowe zabawy logiczne jak CzuCzu albo tablet z grami edukacyjnymi​.

 

Wiele lotnisk posiada specjalne strefy z placem zabaw dla dzieci, gdzie mogą się bawić i rozładować energię przed lotem. ​Oczekiwanie na podróż wykorzystajcie też na rozmowy z dzieckiem, żarty, planowanie albo wspominanie wczasów. Udogodnieniem dla rodziców z najmłodszymi pasażerami są toalety z przewijakami i krzesełkami do karmienia.

 

Czym zająć dziecko podczas lotu?

 

Podczas lotu warto zapewnić dziecku różnorodne zajęcia, takie jak:​

 

  • podziwianie widoków zza okna samolotu,
  • czytanie książeczek,
  • rozwiązywanie łamigłówek,
  • słuchanie muzyki lub audiobooków,
  • lub oglądanie bajek na tablecie.

 

Podczas startu i lądowania samolotu (a tym samym zmianie ciśnienia) możemy odczuwać "zatykanie uszu" i ból głowy. Kilkulatkowi możemy dać wtedy na przykład zwykły cukierek do ssania, który pomoże złagodzić objawy. Niemowlętom podaje się wtedy butelkę z mlekiem. Warto mieć przy sobie lekarstwo na ból głowy ze środkiem ułatwiającym zasypianie.

 

Pamiętaj o komforcie współpasażerów​

 

Głośny płacz, krzyk czy głośne zabawy dzieci bywają uciążliwe dla współpasażerów. Podobnie kopanie małych nóżek w oparcie fotela czy rzucanie zabawkami. Najtrudniejsze są długie loty – dziecko nudzi się i brakuje mu przestrzeni na zabawę. Jeśli nie musisz zabierać małego dziecka w długi, międzykontynentalny lot, to tego nie rób. A co, jeśli musicie gdzieś razem wyjechać? Najmłodsze dzieci nie rozumieją, co się wokół nich dzieje, a inni pasażerowie powinni zrozumieć, że czasami trudno jest uspokoić maluszka. Z kolei starszym dzieciom warto postawić konkretne granice i nie pozwolić na niegrzeczne zachowanie.

 

Wyjazd z dzieckiem nie musi być stresujący, a krótkie loty zwykle sprawiają dzieciom frajdę. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, wyborowi właściwego plecaka oraz zapewnieniu dziecku atrakcji podczas oczekiwania i lotu, cała rodzina może cieszyć się wspólnym wyjazdem. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest planowanie i zaangażowanie dziecka w przygotowania do podróży.​

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć