Warszawa

30 porad jak być fantastycznym rodzicem

30 porad jak być fantastycznym rodzicem

Jak być fantastycznym rodzicem? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie i podać złoty przepis, aby ową teorię przenieść w praktykę. Można jednak śmiało polecić kilka sprawdzonych sposobów na to, aby stać się rodzicem na medal. Takim, który może być z siebie dumny i z którego mogą być dumne jego pociechy.

 

Chcesz poznać sekret bycia fantastycznym rodzicem? Zajrzyj do naszej galerii i dowiedz się jak to zrobić.

 

1/30
1/30
Naucz dziecko sygnalizowania potrzeb

To, że dziecko jeszcze nie mówi nie znaczy, że nie chce ci czegoś przekazać. Naucz zatem malucha pewnych sygnałów np. kiedy chce mu się kupkę, kiedy jest zmęczone czy coś go boli. To pozwoli wam na sprawniejszą komunikację i nie będzie rodzić frustracji.

2/30
2/30
Nie podcinaj skrzydeł

Dzieci mają silne potrzebę niezależności kiedy są małe. Lubią robić coś po swojemu i czasem denerwują się jak im pomagamy czy korygujemy krzywo ułożoną wieżę. Pozwól im zatem na tę niezależność.

3/30
3/30
Powtarzaj dziecku, że je kochasz

Kiedy tylko masz na to ochotę, nawet jeśli jest to tysiąc razy na dzień. Nie martw się, słowami miłości raczej nie rozpieścisz swojego dziecka, a raczej pokażesz mi jak bardzo jest dla ciebie ważne.

4/30
4/30
Pamiętaj, że dyscyplina to nie karanie

Ustanawianie reguł i granic ma za zadanie pomóc dziecku się kontrolować i dostosować do innych, czyli lepiej nauczyć panujących w świecie praw.

5/30
5/30
Naucz malucha niesienia pomocy

… nie tylko rówieśnikom, ale wszystkim osobom niezależnie od wieku. Dziecko świetnie czuje się w roli takiego „wolontariusza”, a niesienie pomocy daje mu masę radości i satysfakcji.

6/30
6/30
Nie szczędź pochwał

Jeśli widzisz, że dziecko zrobiło dla kogoś coś miłego koniecznie je pochwal. Takie postępowanie zachęci je do kolejnych pozytywnych działań.

7/30
7/30
Jak najwięcej baw się z dzieckiem

Nie myśl o regułach, postaw na spontaniczność i kreatywność. Dzieci to kochają.

8/30
8/30
Dawaj sobą najlepszy przykład

Dzieci uczą się naśladując przede wszystkim swoich rodziców. Pokaż im więc jak wygląda szacunek, empatia, chęć niesienie pomocy, okazywanie czułości, współpraca. To zachowania, które szybko przyswoją, dużo szybciej niż nasze mówienie o tym co jest dobre a co złe.

9/30
9/30
Motywuj do działania

Najlepsze sukcesy dziecko osiąga, kiedy wie że rodzic jest z niego dumny. Pochwały są więc drogą do sukcesu. Zapewniaj dziecko o tym, że da radę, że w niego wierzysz. To doda mu skrzydeł do działania.

10/30
10/30
Szanuj dziecko tak jak dorosłego

Traktuj to co mówi z szacunkiem. Słuchaj jego potrzeb i postaraj się zrozumieć opinie. Przeproś jeśli postąpisz źle.

11/30
11/30
Naucz dziecko dbania o środowisko

Pokaż maluchowi jak segregować odpady i powiedz dlaczego jest to tak ważne dla naszej ziemi. Możecie też wspólnie wybrać się w okolice na dzień sprzątania planety. To będzie dla malucha bardzo cenne doświadczenie.

12/30
12/30
Zaufaj matczynemu instynktowi

Jako mama z pewnością najlepiej wiesz co jest dobre dla twoje dziecka. Zaufaj temu przeczuciu.

13/30
13/30
Służ wparciem

Kiedy przychodzą niepowodzenia zawsze zapewnij dziecko, że i tak je kochasz i jesteś z niego dumna. To pozwoli malcowi łatwiej pogodzić się z porażką i będzie wiedziało, że doceniasz jego starania.

14/30
14/30
Pozwól dziecku na samodzielność

Niech spróbuje samodzielnie się ubrać, posprzątać w pokoju czy przygotować posiłek. Satysfakcja z tego, że zrobiło to samo będzie dla niego najcenniejszą nagrodą.

15/30
15/30
Każdego dnia ucz dziecko jak być dobrym człowiekiem

Możesz to zrobić posługując się przykładami z książek lub realnymi sytuacjami. Niech dziecko wie, że w cenie są takie zachowania jak szacunek, empatia, niesienie pomocy, odpowiedzialność za innych, dzielenia się z innymi.

16/30
16/30
Codziennie czytaj książkę

Mówi się, że warto ten nawyk wprowadzić nawet już w życiu płodowym malucha. Dzieci uwielbiają słuchać tony głosu rodzica. Tulenie pociechy w ramionach podczas czytania świetnie buduje także więź między wami.

17/30
17/30
Nie ucz rywalizacji

Ciągłe porównywanie do innych, mówienie o tym, że ktoś jest lepszy i należy go prześcignąć w tym co robi powoduje tylko negatywne emocje i nie uczy niczego dobrego.

18/30
18/30
Staraj się aby rodzina choć jeden posiłek dziennie jadła przy wspólnym stole

To bardzo ważne, aby znaleźć w codziennym życiu czas na takie chwile. Taki rytuał scala członków rodziny, daje im szansę podzielenia się w spokoju emocjami czy doświadczeniami i zacieśnia więzy.

19/30
19/30
Przytulaj kiedy dziecko tego potrzebuje

Nie wierz zabobonom mówiącym o tym, że dziecku kiedy jest złe lub niespokojne należy dać się wypłakać. Dziecko płaczem manifestuje to, że źle się czuje, więc zamiast je zostawiać w tym stanie trzeba mu pomoc, najlepiej okazując bliskość i ciepło.

20/30
20/30
Nie dopuszczaj do kłótni kiedy dziecko jest obok

Różnice co do wychowywania dziecka czy awantury z innych powodów zostawmy sobie na czas, kiedy pociecha tego nie widzi i nie słyszy. Podniesiony tom i złe emocje udzielają się dziecku, które może stać się nerwowe. Będąc ich świadkiem maluch traci poczucie bezpieczeństwa.

21/30
21/30
Naucz dziecko troski

Niezależnie czy to troska o bliską osobę, rówieśnika czy zwierzątko.

22/30
22/30
Bądź stanowcza

Nie pozwól maluchowi cie terroryzować płaczem czy wymuszać krzykiem. Powiedz takiemu zachowaniu stanowcze „Nie” i wyjaśnij mu dlaczego nie można tak się zachowywać.

23/30
23/30
Przejmij dowodzenie

Choć wydawać by się mogło,że jest inaczej dzieci lubią stawianie im granic, bo to pozwala im lepiej zrozumieć otaczający je świat. Granice te pozwalają maluchowi odkrywać świat bezpiecznie.

24/30
24/30
Zadbaj o to, aby miało wspaniałe wspomnienia

Dzieci w dorosłym życiu z pewnością nie będę za wiele pamiętały z tego, co do nich mówiliście gdy były małe. Będą za to doskonale pamiętać bajki czytane na dobranoc, ulubione rytuały czy momenty z wakacji.

25/30
25/30
Nie próbuj na siłę wszystkiego naprawiać

Pozwól dziecku popełniać błędy, to dzięki nim będzie się szybciej uczyło.

26/30
26/30
Naucz dziecko okazywania czułości

Niech wasza relacja z partnerem będzie dla dziecka przykładem tego, jak powinna wyglądać miłość i wzajemny szacunek. Nie szczędźcie więc sobie czułości i ciepłych słów.

27/30
27/30
Zadawaj pytania

Tylko dzięki nim poznasz co tak naprawdę trapi dziecko, z czy się boryka, o czym myśli, co go cieszy, czego się boi. Nie oceniaj jego zachowania zanim poznasz przyczynę.

28/30
28/30
Pozwól dziecku się wygadać jeśli jest na coś złe

Jeśli dziecko płacze, jest niespokojne i zdenerwowane po wybuchu takiej emocji zapytaj go dlaczego tak się zachowywało i czy już czuje się lepiej. Pogadanie na ten temat pomoże szybciej pozbyć się złych emocji.

29/30
29/30
Jasno wyjaśnij, że nie tolerujesz braku szacunku

Jeśli dziecko zachowuje się niegrzecznie mówi przykre rzeczy powiedz mu, że nie będziesz tolerować takiego zachowania.

30/30
30/30
Poświęcaj dziecku każdą wolną chwilę

Toną zabawek nie można dziecku zrekompensować braku czasu czy zastąpić rodzicielskiej miłości. Dlatego przy każdej okazji poświęcaj dziecku jak najwięcej czasu. Niech to będzie chwila tylko dla was, którą wykorzystacie na zabawę, czytanie książek czy wspólne wycieczki.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć