Warszawa

Rozszerzenie diety niemowląt - kaszki w jadłospisie maluszka

Rozszerzenie diety niemowląt - kaszki w jadłospisie maluszka

Rozszerzanie diety niemowlęcia to niezwykła przygoda dla dziecka i wyzwanie dla rodziców. Eksperci zalecają, aby w trakcie wprowadzania nowych posiłków stosować się do zasad zawartych w schemacie żywienie niemowląt. Jakie są wytyczne odnośnie kaszek i innych produktów zbożowych? Kiedy dziecko jest gotowe na produkty z glutenem?

 

Od czego zacząć rozszerzanie diety niemowlęcia?
Specjaliści są zgodni, że rozszerzanie diety powinniśmy zaczynać od podania dziecku warzyw. Dziecko, które nie zna słodkiego smaku owoców z pewnością szybciej zaakceptuje wytrawne warzywo. Warzywa to wartościowe produkty, które dostarczają cennego błonnika pokarmowego, witamin i składników mineralnych. Dlatego zajmują tak ważne miejsce w jadłospisie dziecka. Jeśli już na etapie rozszerzania diety niemowlęcia zaznajomisz je z różnymi warzywami, jest szansa, że w przyszłości chętniej po nie sięgnie.

 

Kiedy wprowadzać gluten?
Jednym z kolejnych etapów, po tym jak maluszek zapozna się z pierwszymi smakami warzyw i owoców, jest wprowadzanie glutenu, np. w postaci kaszek. Obecnie gluten (zbożowe białko obecne m. in. w pszenicy, życie czy jęczmieniu) należy wprowadzać tak jak inne posiłki, czyli nie wcześniej niż po ukończeniu 17. tygodnia życia. Nie wolno także zbyt późno wprowadzać glutenu – posiłki zawierające go powinny pojawić się w diecie zanim dziecko ukończy 1. rok życia.

 

Kaszki czy inne produkty zbożowe świetnie sprawdzą się jako podstawa pożywnego śniadania. Przyzwyczajanie maluszka do regularnego jedzenia śniadań to bardzo ważny element nauki właściwych nawyków żywieniowych. Pierwszy posiłek w ciągu dnia zaspokaja głód po nocnej przerwie i daje dziecku energię potrzebną, aby zacząć nowy dzień.

 

Jakie kaszki podawać, gdy rozszerzasz dietę niemowlęcia?
Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów zbożowych, w tym kaszek. Dziecku należy podawać kaszki z glutenem i bez glutenu – różnorodność w jadłospisie ma szczególne znaczenie. Kaszki dostarczają witaminy D, C, żelaza i witamin z grupy B oraz błonnik pokarmowy. Możesz wybierać spośród kaszek mlecznych (które przygotowujemy na odpowiedniej wodzie) lub bezmlecznych, do których zaleca się dodanie mleka modyfikowanego, odpowiedniego dla wieku dziecka. Są także takie z dodatkiem owoców. Dobrze przygotowana kaszka stanowi pełnowartościowy posiłek dla niemowlęcia.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć