Strefa rodzica » Artykuły » Jak skutecznie leczyć przeziębienie u dzieci?

Jak skutecznie leczyć przeziębienie u dzieci?powiększ

Jak skutecznie leczyć przeziębienie u dzieci?

Zatkany nosek, katar, ból głowy, ból gardła, kaszel, podwyższona temperatura - to objawy świadczące o tym, że nasze dziecko dopadło przeziębienie. Mimo, że samo w sobie nie jest niczym groźnym i zazwyczaj nie wymaga interwencji lekarza, nie wolno go bagatelizować. Pozostawione samo sobie może doprowadzić do rozwinięcia się znacznie poważniejszych chorób, jak zapalenie oskrzeli, angina czy zapalenie zatok. Przeziębienie u dzieci to dość częsta przypadłość. Najczęściej pojawia się w sezonie jesiennym oraz wiosennym. Borykają się z nią zarówno bardzo małe maluchy, jak również przedszkolaki i uczniowie szkoły podstawowej. Infekcjom sprzyja pogodowa huśtawka, a także obniżona odporność dziecka. Nie ma jednego specjalnego sposobu na przeziębienie u dzieci, jednakże istnieje szereg domowych sposobów na uporanie się z infekcją. Przeziębionemu dziecku dobrze jest podawać witaminę C i zapewnić odpoczynek. Wskazane jest także intensywne nawadnianie organizmu. Nie zaszkodzą leki na przeziębienie dla dzieci, zwłaszcza te na ból i gorączkę. Jakie są typowe objawy przeziębienia u dzieci? Kiedy należy udać się z dzieckiem do lekarza? Co na przeziębienie dla dziecka? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

 

Objawy przeziębienia u dzieci

Przeziębienie u dzieci może objawiać się na wiele sposobów. Wszystko uzależnione jest od malucha. Jedne dziecko będzie uskarżać się na zatkany nosek, inne na pieczenie, łaskotanie lub drapanie w gardle. Jeszcze inne będzie marudne, rozdrażnione, osłabione i zmęczone. Na pewno u większości dzieci, przeziębienie objawia się ciepłym czołem, które świadczy o podwyższonej temperaturze, szklistymi oczami i cieknącym katarem. W pierwszej fazie przeziębienia u dzieci pojawia się także ból gardła i kaszel. Na początku kaszel jest suchy, a dopiero później staje się mokry. Równie częstym sygnałem, że dzieje się coś złego jest niewysoka gorączka. Warto jednak wiedzieć, że wzrost temperatury ciała jest objawem pozytywnym. Świadczy bowiem o tym, że uruchomione zostały siły obronne organizmu i zaczyna się walka z chorobą. Przeziębienie u dzieci może objawiać się także nagłym brakiem apetytu, biegunką i wymiotami.

 

 

Kiedy warto skonsultować się z lekarzem?
Mimo, że przeziębienie u dzieci nie jest niczym groźnym, to jednak w przypadku wystąpienia niektórych objawów, warto zaczerpnąć porady specjalisty. Jakie to symptomy? Przede wszystkim wyraźna zmiana zachowania malucha - nadmierna apatia lub drażliwość, a także odmowa przyjmowania płynów, niedrożność nosa trwająca dłużej niż 14 dni oraz gorączka utrzymująca się ponad 3 dni. Zaniepokoić powinny odczuwane przez dziecko duszności i przyspieszony oddech. Ponadto, jeśli maluch choruje na astmę lub cukrzycę, wówczas również należy skonsultować się z lekarzem pediatrą. Wynika to głownie z faktu, że objawy astmy mogą się bardzo nasilać podczas przeziębienia i konieczne będzie zastosowanie innego leczenia. To samo tyczy się cukrzycy. Podczas przeziębienia, zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na insulinę, dlatego warto być czujnym i uważnie obserwować dziecko.

 

 

Sposoby na przeziębienie u dzieci
Już pierwsze objawy przeziębienia powinny skłonić nas do reagowania. Przede wszystkim przeziębione dziecko należy pozostawić w domu, zwłaszcza jeśli chodzi do żłobka, przedszkola lub szkoły. O ile temperatura ciała nie jest zbyt wysoka (nie przekracza 38 stopni), należy wstrzymać się z lekami obniżającymi gorączkę. Niech organizm zacznie sam zwalczać chorobę. W przypadku, gdy temperatura sięga powyżej 38 stopni Celsjusza, wówczas można podać lek przeciwgorączkowy dla dzieci. Wysoką temperaturę obniżą także kąpiele w chłodnej wodzie i zimne okłady na czoło. Przy przeziębieniu u dzieci, podobnie z resztą jak i u dorosłych, nie stosuje się antybiotyków. Lekarze zalecają stosowanie leczenia objawowego, które przyniesie dziecku ulgę. Jeśli domowe sposoby na przeziębienie u dzieci zawiodą, wówczas można sięgnąć po preparaty z aptecznej półki.

 

 

Płyny, herbatki, domowe syropy
Naturalnym, ale skutecznym sposobem na przeziębienie u dzieci jest syrop z cebuli. Podawały nam go nasze mamy, a naszym mamom ich mamy, itd. Cebula działa bakteriobójczo i wykrztuśnie. Podawana najpóźniej 2 godziny przed snem, pozwala uporać się z kaszlem. Bardzo ważne w leczeniu przeziębienia u dzieci jest nawadnianie organizmu. Małemu pacjentowi należy zapewnić wystarczająco dużą ilość płynów. Pomocne będą herbatki z sokiem malinowym, a także herbatki sokiem z czarnego bzu lub z miodem i cytryną. Miód działa profilaktycznie, a przy okazji jest bardzo skuteczny w leczeniu bólu gardła. Należy jednak pamiętać, że miód dodaje się do ciepłej, a nie gorącej herbatki tak, aby nie stracił swoich cennych właściwości. Ulgę w zatkanym nosku przyniosą krople lub woda morska w aerozolu. Dobrym preparatem na przeziębienie dla dzieci jest również roztwór izotoniczny soli fizjologicznej w aerozolu, który zapewni prawidłowe nawilżenie i oczyszczenie nosa. Ulgę w zatkanym nosie, a co za tym idzie - swobodne oddychanie przyniosą także plastry z olejkami eterycznymi oraz inhalacje.

 

 

Nawilżanie powietrza i witamina C
W trakcie choroby dziecka, należy pamiętać o nawilżaniu pomieszczenia, w którym przebywa maluch. Jeśli powietrze będzie zbyt suche, wówczas nasili nieprzyjemne objawy przeziębienia, a zwłaszcza wysuszy śluzówkę gardła i nosa. Powietrze nawilżać można przy użyciu specjalnego urządzenia lub rozwieszając na grzejnikach mokre ręczniki. Nie wolno zapomnieć także i odpowiedniej diecie. W trakcie przeziębienia, menu dziecka powinno obfitować w produkty bogate w witaminę C. Cennym jej źródłem są warzywa i owoce. Najlepszym owocem na przeziębienie dla dzieci jest kiwi. 

 

 

Jakie leki na przeziębienie u dzieci?
Rodzice często zastanawiają się, jakie leki na przeziębienie dla dzieci będą najbardziej odpowiednie. Otóż, wszelkie leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe mogą być stosowane, ale dopiero od 3 miesiąca życia. Warto jednak podawać je w momencie, kiedy domowe sposoby zawiodą. U dzieci bezwzględnie zakazana jest aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy. Sięgnąć można z kolei po syropy przeznaczone dla dzieci, które zawierają ekstrakty roślinne z bzu czarnego, pelargonii afrykańskiej czy malin, jak np. preparaty PELAVO (więcej na ich temat tutaj: http://www.pelavo.pl/przeziebienie-u-dziecka.html). Tego typu preparaty uzupełniają dietę podczas infekcji, łagodzą i zwalczają nieprzyjemne objawy choroby takie, jak zatkany nos i niedrożne zatoki, kaszel mokry i suchy. Dodatkowo, preparaty PELAVO na przeziębienie dla dzieci dostarczają substancje, które wspomagają organizm w dietetycznym postępowaniu podczas przeziębienia i grypy.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: "Chcieliśmy otworzyć przed naszymi małymi... więcej » x
Zobacz » Artykuły
II edycja akcji "Zmień siebie,daj siebie" w ramach projektu Kobiety dla Kobiety
Patronat CzasDzieci.pl

II edycja akcji "Zmień siebie,daj siebie" w ramach projektu Kobiety dla Kobiety

Akcja skierowana jest do wszystkich kobiet , które mają ochotę przejść metamorfozę pod okiem wykwalifikowanej kadry, trenerów, specjalistów z zakresu medycyny estetycznej, psychologów. więcej »
10 zabaw na deszczowy dzień

10 zabaw na deszczowy dzień

Jak sprawić by czas spędzany razem wyglądał o wiele ciekawiej bez konieczności włączenia telewizora? Oto 10 zabawnych zajęć, które pozwolą Wam dobrze się bawić. więcej »
Pierwsze, dziecięce zakochania!

Pierwsze, dziecięce zakochania!

Czy nasze pociechy naprawdę mogą się zakochać? więcej »
Czy wiesz, jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola? Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów

Czy wiesz, jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola? Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów

Pora na nowy etap w życiu naszego malucha ? przedszkole. Są dzieci, które śmiało i odważnie kroczą na spotkanie nowej przygody. Są i takie, które najlepiej czują się, trzymając rodziców za ręce. więcej »
Zamiast ze szkoły, ucieknij do innego wymiaru! "Władcy przygód" to idealny film na Dzień Wagarowicza.
Patronat CzasDzieci.pl

Zamiast ze szkoły, ucieknij do innego wymiaru! "Władcy przygód" to idealny film na Dzień Wagarowicza.

"Władcy przygód" opowiadają historię dwojga nastolatków - Franka i Izki - którzy łączą siły, aby pomóc przybyszowi z innego wymiaru powrócić do krainy Oblivio i udowodniają, że do odważnych świat należy i nie trzeba być superbohaterem, żeby przeżyć superprzygodę. więcej »
Dzieci a korzystanie z internetu

Dzieci a korzystanie z internetu

Coraz młodsze dzieci mają systematyczny kontakt z siecią. Nawet 2-latki potrafią bezbłędnie obsługiwać smartfon, a w nim serwis z treściami video YouTube. UNICEF podaje, że 1 na 3 użytkowników internetu to dziecko. Tymczasem wiele treści dostępnych w sieci nie jest przeznaczonych dla najmłodszych. Dlatego rodzic musi zadbać o zwiększenie bezpieczeństwa dziecka w internecie.
więcej »
Praca jako opiekunka do dzieci

Praca jako opiekunka do dzieci

Wielu rodziców pracuje do późnych godzin wieczornych i szuka osoby, która na stałe lub w niektóre dni i godziny zajęłaby się ich dziećmi. Taka praca jest popularna zarówno w Polsce, jak i za granicą, choć ma tam nieco inną specyfikę. więcej »
Zadbaj o rozwój swojego dziecka dzięki audiobookom

Zadbaj o rozwój swojego dziecka dzięki audiobookom

Dynamiczny i stały rozwój technologii zdominował wiele różnych aspektów naszego życia. Dobrym przykładem takiego technologicznego rozwoju w naszej codzienności są czytniki e-book oraz audiobooki, które coraz częściej zajmują miejsce klasycznych, papierowych książek. Ten wynalazek nie bez powodu pochwalić się może rosnącą z roku na rok coraz większą rzeszą fanów. więcej »
Bajkowe przeboje MiniMini+

Bajkowe przeboje MiniMini+

"Bajkowe przeboje MiniMini+" to najnowszy album zawierający melodyjne i skoczne piosenki z uwielbianych przez dzieci bajek: "Myszka w pask", "Dzielny Lew Eryk" oraz "Księżniczka Hania i Grymasek". więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Kino na Czasie

To już kolejny weekendowy poranek w Multikinie. Nasze najmłodsze pociechy mają okazję obejrzeć film z ich ulubionymi bohaterami, miło spędzić czas, a w wybranych kinach skorzystać z dodatkowych...  

Wakacje na Czasie!

Jak wakacje, to tylko na rodzinnym kempingu!

Jak wakacje, to tylko na rodzinnym kempingu!

Oto pomysł na udany wypoczynek z dziećmi - najlepsze kempingi w Europie. Jeśli jeszcze nie masz planów na nadchodzące lato lub weekend majowy - koniecznie przejrzyj ofertę kempingów Vacansoleil.  

Wideoprezentacja na Czasie

Pola mówi - nowa seria dla najmłodszych

Pola to bohaterka nowej serii dla najmłodszych czytelników. Dziewczynka mierzy się z wszystkimi wyzwaniami codzienności, z jakimi spotykają się małe dzieci. Zobaczcie jak wyglądają przygody Poli!  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Odchudzamy dzieci1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019