Strefa rodzica » Artykuły » Jak wychowywać dziecko, by w przyszłości brało z nas przykład?

Jak wychowywać dziecko, by w przyszłości brało z nas przykład?powiększ

Jak wychowywać dziecko, by w przyszłości brało z nas przykład?

Jako mała dziewczynka lubiłaś mierzyć za duże szpilki mamy albo zakładać na uszy jej klipsy? A może chciałaś mieć tak jak ona pomalowane paznokcie? To naturalne, dzieci kochają upodabniać się do dorosłych. Twoja pociecha również będzie cię naśladować. Jak postępować, aby być dla dziecka dobrym wzorem?

 

Bądź autorytetem

 

Małe dziecko, które dopiero co odkrywa świat, nie wie, co jest dobre, a co złe. Z wieloma sytuacjami spotyka się, co naturalne, po raz pierwszy. Ważne jest więc, aby wyznaczać mu granice i ustalać zasady. Dzięki temu maluch uczy się, jak może postępować, a czego mu nie wolno. Widząc, że kierujesz się określonymi regułami, wierzy, że twoje decyzje są słuszne. Dajesz mu w ten sposób poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Równie ważne jest bycie konsekwentnym w swoich decyzjach. Dziecko w różny sposób może wymuszać na tobie zmianę zdania i postawienie na swoim – poprzez płacz, histerię czy manipulację uczuciami. Jeśli wytrwasz w swoim postanowieniu, zyskasz jego szacunek i zaufanie, a to podstawa bycia autorytetem. W momencie kiedy rodzic jest niekonsekwentny, dziecko staje się zagubione, zdezorientowane, buntuje się (no bo jak to? raz mu coś wolno, a innym razem nie?). Nie bagatelizuj też nigdy danego mu słowa. Jeśli coś obiecałaś, wykonaj to. W przeciwnym razie twoja pociecha wytknie ci niesłowność, przestanie ci ufać i będzie stawiać opór w wywiązywaniu się z danych ci przyrzeczeń. A jeśli popełniłaś błąd, po prostu przyznaj się do tego dziecku. Uczysz je w ten sposób dostrzegania własnych pomyłek oraz wyciągania z nich wniosków. Pokazujesz, że nawet najlepszym zdarza się pomylić, a sztuką jest powiedzieć to na głos. I pamiętaj – troska i pomoc są jak najbardziej wskazane, ale nadopiekuńczość nie idzie w parze z autorytetem.

 

Poświęcaj mu uwagę

 

Dziecko potrzebuje zainteresowania rodziców. Pozwala mu to czuć się ważnym i kochanym. Zwróć uwagę na to, jak maluje, co buduje, doceń jego starania, pochwal osiągnięcia. Niech wie, że ma w rodzicach oparcie i może zwierzyć im się ze wszystkiego. Słuchaj tego, co mówi i szanuj jego zdanie, zamiast stosować zasadę „dzieci i ryby głosu nie mają”. Jeśli nie będziesz liczyć się z opinią twojej pociechy, ona weźmie z ciebie przykład i nie będzie chciała liczyć się z twoimi słowami. Daj maluchowi prawo do własnego zdania i pokaż, że traktujesz go po partnersku, a nie z wyższością. Pozwoli to wam zbudować przyjacielskie relacje, z których czerpać będziecie przez całe życie.

 

Pomyśl o sobie

 

Poświęcając się opiece nad dzieckiem, pamiętaj także o swoich potrzebach. To, że zrezygnowałaś tymczasowo z pracy etatowej, nie musi wiązać się z brakiem samorealizacji i całkowitym wyłączeniem z życia towarzyskiego. Jeśli czujesz, że stoisz w miejscu i pragniesz samorozwoju, poszukaj sposobów, które ci to umożliwią. Rozważ na przykład pracę zdalną lub w niepełnym wymiarze godzin, która zapewniałaby ci odskocznię od zajęć domowych. Dobrym pomysłem może okazać się dorabianie dzięki sprzedaży, które nie tylko dostarczy ci dodatkowy zastrzyk gotówki, ale umożliwi również zawieranie nowych znajomości i rozwój osobisty. Takie perspektywy dają na przykład firmy zajmujące się dystrybucją kosmetyków. Będąc konsultantką np. firmy AVON, sama dowolnie dopasowujesz godziny spędzane na tym zajęciu. Masz również jasno określoną ścieżkę kariery, opcję zdobycia pozycji lidera oraz budowania własnego zespołu. I co bardzo istotne, zajęcie tego typu daje duże możliwości rozwoju kompetencji miękkich – towaru szczególnie pożądanego dziś przez pracodawców. Jest to więc dobry sposób na podniesienie swojej wartości na rynku pracy. Jeśli twoją pasją jest gotowanie, odezwij się do sieci dużych sklepów spożywczych z zapytaniem, czy nie poszukują osoby do prowadzenia firmowego bloga kulinarnego. To również jest szansa na dodatkowy zarobek. Możesz pomyśleć też nad założeniem własnego kulinarnego bloga. Poznasz w ten sposób innych miłośników „robótek kuchennych”, będziesz mogła wymieniać się z nimi przepisami, opiniami i spostrzeżeniami. Dobrym pomysłem będą także regularne ćwiczenia ruchowe. Pomogą ci rozluźnić się i rozładować stres. Napełnią cię solidną dawką endorfin, wpłyną pozytywnie na kondycję twojej skóry i figurę. Możesz zapisać się razem z przyjaciółką do klubu fitness lub ćwiczyć w domu z pomocą materiałów DVD.

 

Możliwości na zadbanie o siebie i swoje samopoczucie jest wiele. Chwytaj się zajęć, które wprawiają cię w dobry humor, umożliwiają ci rozwój i regularnie je wykonuj. Dbając o siebie i swój pozytywny nastrój, będziesz stanowić dla dziecka przykład osoby radosnej i zadowolonej z życia. Dzięki tobie jemu również udzielą się optymizm, energia i pozytywne usposobienie.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Bydgoszcz na weekend więcej » x
Zobacz » Artykuły
Bydgoszcz na weekend

Bydgoszcz na weekend

Bydgoszcz to miasto, w którym nie sposób się nudzić! Obojętnie czy ma się 5 lat czy 50. Przekonajcie się sami. więcej »
Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

Najbardziej ekstremalny bieg z przeszkodami w Polsce, czyli Runmaggedon łączy wyzwanie sportowe z integracją zespołów pracowniczych i wsparciem szczytnego celu. Uczestnicy Runmaggedonu pomaganie mają we krwi. Teraz mogą wesprzeć Komitet Ochrony Praw Dziecka więcej »
Pierwsze urodziny - prezenty na roczek dla chłopca i dziewczynki

Pierwsze urodziny - prezenty na roczek dla chłopca i dziewczynki

Roczek to długo wyczekiwana chwila przez rodziców, dziadków, chrzestnych i wszystkich innych członków rodziny brzdąca. Goście zwykle intensywnie zastanawiają się nad odpowiednim prezentem dla rocznego dziecka. Okazuje się, że wybór wcale nie jest trudny! Zobacz, jakie zabawki okażą się najlepszym prezentem na pierwsze urodziny i dlaczego zadowolone będzie z nich nie tylko dziecko, ale też jego rodzice. więcej »
5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

Psy są najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci! Jednak by nawiązać przyjaźń ze zwierzakiem domowym, dzieci powinny nauczyć się jak bezpiecznie obchodzić się z czworonogami! więcej »
Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania
Patronat CzasDzieci.pl

Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania

Zapraszamy najmłodszych fanów biegania do kolejnego konkursu; "Moje lubione miejsca do biegania", w którym zadaniem uczestników jest przedstawienie w dowolnej formie (opis, rysunek, zdjęcie) z krótkim uzasadnieniem, najlepszych miejsc na jogging. więcej »
Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Boomerang przedstawia nowego bohatera! Buszujący w śmieciach szop - Taffy - przebiera się za kota i zadomawia w rezydencji Pani Majętnej. Wierny przyjaciel właścicielki, pies Bentley wie, kim tak naprawdę jest nowy lokator i zrobi wszystko, żeby się go pozbyć. Premiera już 15 lipca więcej »
Fast food w dziecięcej diecie

Fast food w dziecięcej diecie

Dzieci uwielbiają potrawy typu fast food, i jest to fakt, z którym trudno dyskutować. Nawet najwyborniejsza zupa pomidorowa czy najpiękniej wysmażony kotlet schabowy w starciu z pizzą, burgerami, hot-dogami lub frytkami mają w opinii małych smakoszy bardzo nikłe szanse powodzenia... więcej »
Ogród dla dzieci - sprawdź jakie atrakcje i zabawy możesz przygotować w ogrodzie

Ogród dla dzieci - sprawdź jakie atrakcje i zabawy możesz przygotować w ogrodzie

Często w okresie wakacyjnym maluchy nudzą się. Zwłaszcza latem, warto zorganizować we właściwy sposób czas swoim pociechom, kiedy mają one przerwę od przedszkola czy szkoły. Możliwości jest bardzo dużo, jednak jednym z najlepszych rozwiązań jest stworzenie atrakcji dzieciom we własnym ogrodzie. więcej »
Zostań smart rodzicem - 5 aplikacji stworzonych dla mam

Zostań smart rodzicem - 5 aplikacji stworzonych dla mam

Która mama w dzisiejszych czasach nie posiada smartfona? Niewielkie urządzenie ma prawie każdy i coraz chętniej sięgamy po aplikacje na telefon ułatwiające codzienne obowiązki. Bankowość mobilna? Prawdziwy hit! Zakupy z dostawą do domu? Ultrawygoda! Dlaczego więc nie wprowadzić rodzicielstwa na nowoczesne tory? Usprawnij opiekę przy maluszku z dedykowaną aplikacją dla mam! więcej »
Głowa pełnych szalonych pomysłów! Prezentujemy zdjęcia z filmu Młody geniusz i kłopotliwe wynalazki
Patronat CzasDzieci.pl

Głowa pełnych szalonych pomysłów! Prezentujemy zdjęcia z filmu Młody geniusz i kłopotliwe wynalazki

Prezentujemy galerię zdjęć z wybuchowej komedii o najbardziej wyluzowanym konstruktorze świata... więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Temat na Czasie!

Jak wychować kreatywne dziecko?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czasami ważniejszy, niż kolejne prestiżowe warsztaty jest wspólny czas. Zabierzmy dzieci na weekend pod namiot albo chociaż na piknik. Wpakujmy do plecaka atlas ptaków lub drzew. Nie przygotowujmy...  
5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

Psy są najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci! Jednak by nawiązać przyjaźń ze zwierzakiem domowym, dzieci powinny nauczyć się jak bezpiecznie obchodzić się z czworonogami!  

Weekend na Czasie

Wakacyjny weekend - 20-21 lipca 2019

Wakacyjny weekend - 20-21 lipca 2019

Tym razem polecamy Waszym dzieciom spotkania ze sztuką, językiem angielskim, przyrodą, teatrem i muzyką klasyczną.  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019