Strefa rodzica » Artykuły » Włącz grę dla dobra dziecka

Włącz grę dla dobra dzieckapowiększ

Włącz grę dla dobra dziecka

Wywiad z Martą Żysko – Pałubą, psychologiem i ekspertem merytorycznym edukacyjnej gry online „Kraina Tauronka”.

 

1. Wiemy, że dzieci najlepiej uczą się podczas zabawy, czy może nam Pani wyjaśnić na czym polega sukces takiej formy nauki?
Zabawa jest naturalną formą dziecięcego funkcjonowania i poznawania świata. Rozrywka uruchamia pozytywne emocje, wzbudza ciekawość i często angażuje wiele bodźców na raz, dzięki czemu dzieci szybciej zapamiętują czy skupiają uwagę. Dodatkowo radość płynąca z zabawy rozbudza motywację i chęć do dalszego poznawania. Pozytywne emocje zaś wspomagają zapamiętywanie, a także odpamiętywanie zdobytych informacji.

 

2. Obecnie dzieci często sięgają podczas zabawy po tablet czy smartfon. Zdarza się jednak, że ich opiekunowie zapominają, że są to także generatory podwójnego zagrożenia. Z jednej strony ze względu na treści dostępne w Internecie i grach, z drugiej ze względu na fakt, że są to urządzenia zasilane prądem. Czy uważa Pani, że ograniczając dostęp dzieciom do  tych urządzeń rozwiązujemy problem?
Zarówno prąd jak i elektronika w dzisiejszej rzeczywistości są naturalnymi elementami otoczenia, w którym funkcjonują dzieci. Odbieranie więc dzieciom dostępu do urządzeń elektronicznych nie eliminuje problemu i nie jest dobrym rozwiązaniem. Przede wszystkim ograniczony dostęp nie gwarantuje bezpieczeństwa. Warunkiem zapewnienia dziecku bezpieczeństwa jest nauczenie go prawidłowego korzystania z przedmiotów, których użytkowanie może nieść ze sobą nawet minimalne zagrożenie.

 

3. To czy w takim razie tablety i smartfony mogą stymulować rozwój dzieci? Jeśli tak, to jakie umiejętności mogą w nich rozwijać?
Prawidłowo wykorzystywane tablety i smartfony mogą stymulować niemalże każdy obszar rozwoju dziecka. Należą do nich szeroko pojęta wiedza, ale także koncentracja uwagi, pamięć, motoryka, spostrzegawczość, nauka liter, czytania, pisania, cyfr, liczenia, rozpoznawania kolorów, emocji, zachowań społecznych czy radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.

 

4. A co jeśli dziecko korzystając z urządzeń elektronicznych, najczęściej sięga po gry? Czy taka forma rozrywki powinna budzić obawy rodziców? Czego gry online mogą uczyć dzieci?
Obecnie na rynku dostępna jest szeroka oferta gier edukacyjnych online, które stanowią  źródło wiedzy i jednocześnie są ciekawym sposobem nauki. Niemniej jednak, rodzice powinni zwrócić uwagę na odpowiedni dobór tytułów dostosowany do wieku i edukacyjnych potrzeb dziecka. Także sposób użytkowania urządzeń elektronicznych jak i czas zabawy z ich wykorzystaniem powinien być kontrolowany przez dorosłych.

 

5. Zatem co poradziłaby Pani rodzicom, którzy chcą mieć wpływ na to, po jakie gry sięgają ich dzieci? I w jaki sposób mogą wykorzystać ich zainteresowanie grami?
Ważnym aspektem jest wspomniana kontrola i dobór gier, z których korzystają nasze dzieci. Najprostszym sposobem weryfikacji gry jest naturalnie uwaga i zaangażowanie rodzica. Młodego gracza warto wypytać o jego ulubione gry i o to, co się mu w nich podoba. Bardzo ważna jest wiedza na temat charakterystyki gry, to na czym polega i co nasze dziecko może w niej wygrać. Idealnym rozwiązaniem jest zwyczajne włączenie się w zabawę dziecka, taką możliwość mają rodzice np. w edukacyjnej grze online „Kraina Tauronka”. Tylko takie zaangażowanie zapewnia bezpieczeństwo dziecku.

 

6. Mechanizmy growe wzmacniają uczucie rywalizacji i chęć bycia najlepszym. Czy w Pani opinii przyzwyczajanie dzieci już od najmłodszych lat do takich uczuć nie wpłynie w przyszłości na ich umiejętne radzenie sobie z niepowodzeniami?   

Rywalizacja wśród dzieci jest rzeczą dość naturalną. Już od przedszkolnych lat maluchy mają możliwość mierzenia się z rywalizowaniem i porównywaniem się do innych. Oczywiście dla niektórych przegrana to wyzwanie, jednak sama w sobie nie stanowi absolutnie żadnego zagrożenia ani dla rozwoju ani dla samooceny dziecka. Przeciwnie, zdrowa rywalizacja działa mobilizująco.

Pełne informacje znajdują się na stronach internetowych:
www.bezpiecznikitaurona.pl i www.krainatauronka.pl

 

 


„Kraina Tauronka” to ogólnopolski konkurs edukacyjny dla szkół podstawowych w formie gry online, pokazujący, jak bezpiecznie obchodzić się z prądem. Przystąpić do konkursu może klasa zgłoszona przez nauczyciela. Uczestnicy grają indywidualnie, a ich wyniki sumują się na koncie całej klasy. W ten sposób uczniowie walczą o nagrody w postaci wycieczki do paryskiego edukacyjnego parku Parc de la Villette dla uczniów klas 4-6 oraz tabletów dla nauczyciela i uczniów klas 1-3. Konkurs składa się z kilku etapów i trwa do 22.02.2015.

Program "Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka" to kontynuacja, a zarazem rozszerzenie i ujednolicenie, dotychczasowego zaangażowania Grupy TAURON w kwestie związane z bezpiecznym używaniem energii elektrycznej. Organizatorami są spółka TAURON Dystrybucja i Fundacja TAURON.  Program „Bezpieczniki Taurona. Włącz dla dobra dziecka” został objęty patronatem Rzecznika Praw Dziecka i Ministra Edukacji Narodowej.

Marta Żysko-Pałuba – z wykształcenia psycholog, absolwentka studium psychoterapeutycznego certyfikowanego przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Psychiatryczne. Wykładowca w Wyższej Szkole Pedagogicznej. Od wielu lat ekspert w takich programach jak Dzień Dobry TVN, Surowi Rodzice, Pytanie na Śniadanie, Kawa czy Herbata, Rozmowy w Toku, Fakty TVN24. Prywatnie mama dwójki dziewczynek.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: 50 motywacyjnych zdań, jakie warto powiedzieć... więcej » x
Zobacz » Artykuły
50 motywacyjnych zdań, jakie warto powiedzieć swemu dziecku

50 motywacyjnych zdań, jakie warto powiedzieć swemu dziecku

Motywacyjnych zdań, jakie można powiedzieć do swej pociechy jest mnóstwo. Większość z nich jest prosta, jednak siła ich oddziaływania jest jednak ogromna. więcej »
Jak nauczyć dziecko gotować - z podziałem na wiek

Jak nauczyć dziecko gotować - z podziałem na wiek

Dzieci kochają pomagać rodzicom w kuchni. Kiedy można zacząć wprowadzać je w tajniki kulinariów? Okazuje się, że im wcześniej tym lepiej, bo może to się przełożyć nie tylko na ich pasję do gotowania w przyszłości. więcej »
II edycja akcji "Zmień siebie,daj siebie" w ramach projektu Kobiety dla Kobiety
Patronat CzasDzieci.pl

II edycja akcji "Zmień siebie,daj siebie" w ramach projektu Kobiety dla Kobiety

Akcja skierowana jest do wszystkich kobiet , które mają ochotę przejść metamorfozę pod okiem wykwalifikowanej kadry, trenerów, specjalistów z zakresu medycyny estetycznej, psychologów. więcej »
10 zabaw na deszczowy dzień

10 zabaw na deszczowy dzień

Jak sprawić by czas spędzany razem wyglądał o wiele ciekawiej bez konieczności włączenia telewizora? Oto 10 zabawnych zajęć, które pozwolą Wam dobrze się bawić. więcej »
Pierwsze, dziecięce zakochania!

Pierwsze, dziecięce zakochania!

Czy nasze pociechy naprawdę mogą się zakochać? więcej »
Czy wiesz, jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola? Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów

Czy wiesz, jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola? Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów

Pora na nowy etap w życiu naszego malucha ? przedszkole. Są dzieci, które śmiało i odważnie kroczą na spotkanie nowej przygody. Są i takie, które najlepiej czują się, trzymając rodziców za ręce. więcej »
Zamiast ze szkoły, ucieknij do innego wymiaru! "Władcy przygód" to idealny film na Dzień Wagarowicza.
Patronat CzasDzieci.pl

Zamiast ze szkoły, ucieknij do innego wymiaru! "Władcy przygód" to idealny film na Dzień Wagarowicza.

"Władcy przygód" opowiadają historię dwojga nastolatków - Franka i Izki - którzy łączą siły, aby pomóc przybyszowi z innego wymiaru powrócić do krainy Oblivio i udowodniają, że do odważnych świat należy i nie trzeba być superbohaterem, żeby przeżyć superprzygodę. więcej »
Dzieci a korzystanie z internetu

Dzieci a korzystanie z internetu

Coraz młodsze dzieci mają systematyczny kontakt z siecią. Nawet 2-latki potrafią bezbłędnie obsługiwać smartfon, a w nim serwis z treściami video YouTube. UNICEF podaje, że 1 na 3 użytkowników internetu to dziecko. Tymczasem wiele treści dostępnych w sieci nie jest przeznaczonych dla najmłodszych. Dlatego rodzic musi zadbać o zwiększenie bezpieczeństwa dziecka w internecie.
więcej »
Praca jako opiekunka do dzieci

Praca jako opiekunka do dzieci

Wielu rodziców pracuje do późnych godzin wieczornych i szuka osoby, która na stałe lub w niektóre dni i godziny zajęłaby się ich dziećmi. Taka praca jest popularna zarówno w Polsce, jak i za granicą, choć ma tam nieco inną specyfikę. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Kino na Czasie

To już kolejny weekendowy poranek w Multikinie. Nasze najmłodsze pociechy mają okazję obejrzeć film z ich ulubionymi bohaterami, miło spędzić czas, a w wybranych kinach skorzystać z dodatkowych...  

Wakacje na Czasie!

Jak wakacje, to tylko na rodzinnym kempingu!

Jak wakacje, to tylko na rodzinnym kempingu!

Oto pomysł na udany wypoczynek z dziećmi - najlepsze kempingi w Europie. Jeśli jeszcze nie masz planów na nadchodzące lato lub weekend majowy - koniecznie przejrzyj ofertę kempingów Vacansoleil.  

Na Czasie!

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Odchudzamy dzieci1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019