Warszawa

Choroba seniora w rodzinie a dziecko. Jak przygotować je na najgorsze?

Choroba seniora w rodzinie a dziecko. Jak przygotować je na najgorsze?

Kłopoty finansowe, w związkach, zdrowotne – mamy wrażenie, że są to sprawy dorosłych i często zapominamy, że dziecko, chcąc nie chcąc, uczestniczy w nich, martwi się i ponosi ich konsekwencje. Jak pomóc mu w sytuacji, gdy dziadkowie chorują?


Każda choroba obciąża psychicznie i wywołuje stres zarówno u osoby chorującej, jak i u członków jej rodziny, również tych najmłodszych. Pamiętajmy, że dorośli mają lepiej wykształcone strategie radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Często nie mamy świadomości, jak ogromny stres u dziecka może powodować choroba kogoś z bliskiej rodziny, do której zaliczają się również dziadkowie – zwłaszcza jeśli malucha łączy z nimi silna więź emocjonalna. Najciężej znoszą to dzieci w wieku przedszkolnym, które wiedzą, że dzieje się coś złego, ale nie rozumieją emocji, jakie to w nich budzi, i nie mają pojęcia, jak sobie z nimi radzić.


Zmniejszyć obciążenie psychiczne


Co można zrobić, by zmniejszyć obciążenie psychiczne dziecka? Konieczna jest nasza aktywna pomoc. Musimy być gotowi na trudną rozmowę na temat stanu chorującego seniora. Bądźmy w tej sytuacji przewodnikami pełnymi zrozumienia i ciepła. Przekazujmy dziecku tylko prawdziwe informacje, starajmy się być konkretni i rzeczowi.


Nie narażać na traumę


Szczególnie trudne są przypadki, gdy dziadek lub babcia cierpią na takie schorzenie jak nowotwór, choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona. Powodują one zmiany w wyglądzie i zachowaniu, które mogą budzić w dziecku lęk. Przy chorym trzeba mówić ściszonym głosem, gasić światło, wyłączać sprzęty domowe. Jeśli senior mieszka w tym samym domu co dziecko, atmosfera towarzysząca ciągłej chorobie i powolnemu umieraniu może na dłuższą metę doprowadzić do nieodwracalnych zmian w dopiero kształtującej się psychice młodego człowieka. Narażony na ciągły stres maluch staje się nerwowy, nie zawsze reaguje na to, co do niego mówimy, zdaje się nie słyszeć pewnych rzeczy, zaprzecza temu, co się dzieje, a nawet zaczyna mówić sam do siebie. W takiej sytuacji musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mamy prawo narażać dziecko na tak silną traumę. I stanąć przed kolejnym dylematem – czy etyczne jest przekazanie seniora pod stałą opiekę specjalistycznego ośrodka?


Wbrew pozorom korzyści z przeniesienia starszej i ciężko chorującej osoby do nowoczesnego domu opieki odnosi nie tylko jej rodzina, ale i sam senior. Stereotyp ponurych domów starców przełamują takie placówki jak choćby podwarszawska sieć ośrodków MEDI-system. Nowoczesne domy opieki zapewniają ciągłość i kompleksowość terapii medycznych, potrafią profesjonalnie opiekować się pacjentami z ciężkimi przypadłościami zdrowotnymi, a przy tym w żaden sposób nie ograniczają możliwości kontaktu rodziny z seniorem. Dzieci mogą odwiedzać dziadków, rozmawiać z nimi i cieszyć się ich bliskością, nie uczestnicząc jednocześnie w stresującym doświadczeniu codziennej walki z chorobą.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć