Warszawa

Karmienie piersią – pożywienie, co każda mama powinna wiedzieć

Karmienie piersią – pożywienie, co każda mama powinna wiedzieć

Karmienie piersią – pożywienie, co każda mama powinna wiedzieć
Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt: dostarcza wszystkich niezbędnych składników do rozwoju fizycznego i psychicznego dziecka. Dodatkowo bliski kontakt z matką ma pozytywny wpływ na rozwój emocjonalny dziecka.


Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje wyłączne karmienie piersią do ukończenia 6 miesiąca życia dziecka, jako optymalny i wzorcowy sposób żywienia. Zaleca się również kontynuację karmienia piersią w kolejnych miesiącach, ale przy równoczesnym podawaniu pokarmów uzupełniających.


Co i ile jeść?


Dla prawidłowej laktacji i po to, by dostarczać zarówno sobie, jak i dziecku wszystkich niezbędnych składników, matka karmiąca powinna zwiększyć kaloryczność pokarmów o 500 kcal w pierwszym półroczu, następnie o 400 kcal. Nie jest więc prawdą, że powinna jeść za dwoje, ponieważ część zapotrzebowania energetycznego powinna pochodzić z zapasów tkanki tłuszczowej zgromadzonych w czasie ciąży.

 

Ważne jest jednak, aby zarówno w okresie ciąży, jak i karmienia piersią zwracała uwagę na to, co je. Zdrowe odżywianie powinno stanowić normę naszego codziennego żywienia, jednak zwłaszcza w tym okresie dobrze, abyśmy starały się zdrowo odżywiać.


Istotny jest również fakt, że podczas karmienia piersią, zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach życia naszego dziecka mogą pojawić się tzw. kolki. Jest to skutek niedojrzałości małych jelit i ich nieprzystosowania do pewnych, cięższych pokarmów. Czasem stanowi to również skutek alergii na któryś pokarm, lecz w przypadku niemowląt mowa raczej o chwilowej nietolerancji, np. na maliny (również, gdy dziecko już samo je), która mija po pewnym czasie.


Jeżeli nasze dziecko ma problemy jelitowe, to warto przez jakiś czas zastosować dietę lekkostrawną. Dobrze unikać pokarmów wzdymających (kapusta, warzywa strączkowe), surowych warzyw i owoców, jedzenia smażonego, czasem też pieczonego, mocno przyprawionego, itd. Najlepiej jeść posiłki gotowane, przyprawione ziołami. Owoce można upiec lub ugotować kompot. Poza tym warto pamiętać o herbacie z kopru włoskiego, która eliminuje gazy i obniża soki trawienne oraz o melisie, która wykazuje działanie uspakajające.


Nawadnianie podczas laktacji
 
Podczas karmienia piersią zaleca się wypijanie około 3 litrów płynów, co sprzyja zarówno laktacji, jak i spadkowi masy ciała, powrotowi do wagi sprzed okresu ciąży. Kobiety karmiące piersią szybciej pozbywają się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Utrata wagi powinna być stopniowa, ponieważ gwałtowne chudnięcie może pogarszać laktację. Pijąc dużo płynów dostarczamy „dużo” paliwa, dzięki czemu nasz organizm łatwiej wytwarza pokarm dla dziecka.


Woda mineralna wypijana przez kobietę powinna być „dobrej jakości” średnio- lub nisko-mineralizowana. Nie zaleca się picia wody z kranu. Podczas karmienia piersią kobieta powinna unikać alkoholu oraz ograniczyć spożycie kofeiny do maksymalnie 300 mg dziennie, czyli nie powinna wypijać więcej niż 3 filiżanki kawy albo 6 filiżanek herbaty. Musimy pamiętać, że kawa zwiększa również ciśnienie krwi naszego dziecka. Palenie tytoniu wpływa negatywnie na laktację oraz przedostaje się do pokarmu, więc truje nasze dziecko. U mam palących zmniejsza się ilość produkowanego mleka i zmienia się jego skład.


Podczas laktacji można również stosować leki homeopatyczne, które będą wspierały produkcję mleka (np. Ricinus communis 5 CH). Homeopatia jest bezpieczna i można z niej korzystać zarówno podczas ciąży, jak i karmienia piersią. Mogą ją stosować również dzieci. Nie ma skutków ubocznych i nie wchodzi w reakcje z innymi lekami. Jej celem jest wspomaganie organizmu do samodzielnej pracy.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć