Warszawa

Czy homeopatia jest bezpieczna dla dzieci?

Czy homeopatia jest bezpieczna dla dzieci?

Homeopatia, znajdująca szerokie zastosowanie w pediatrii, stanowi wsparcie leczenia szeregu chorób wieku dziecięcego, także chorób zakaźnych, oraz łagodzenia dolegliwości związanych np. z ząbkowaniem czy kolkami. Skąd taka popularność homeopatii wśród rodziców małych dzieci i pediatrów?

Do podstawowych założeń homeopatii należą holistyczne podejście, zasada podobieństwa czy dynamizowanie leków. Wszelkie preparaty działają według zasady „similia similibus curantur”, czyli „podobne leczymy podobnym”. Na dolegliwość lekarz homeopata dobiera taki lek, który podany w dużej dawce mógłby wywołać takie objawy, jakie obserwuje u pacjenta, jednak podaje je w niewielkich dawkach. Dzięki temu leczenie jest w pełni bezpieczne.

Skład leków homeopatycznych

Działanie klasycznych leków opierać może się na różnych zasadach, w tym między innymi na hamowaniu procesu zapalnego czy też niszczeniu bakterii. Niezależnie od ich działania, pod względem budowy to mniej lub bardziej skomplikowane struktury chemiczne. Zupełnie inaczej jest w przypadku leków homeopatycznych. Nie posiadają one w składzie żadnych substancji syntetycznych, co oznacza, że są w pełni bezpieczne dla każdego pacjenta, w tym małych dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych. Nie można ich przedawkować, nie wywołują też skutków ubocznych. Do ich produkcji stosuje się wyłącznie naturalne substancje pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i różnorodne pierwiastki.

Kiedy stosuje się homeopatię u dzieci?

Niejednokrotnie okazywało się, że homeopatia w pediatrii sprawdza się przy wielu dolegliwościach. Najmłodsze dzieci są bardzo ruchliwe i przez to niejednokrotnie narażone na siniaki czy stłuczenia. Aby złagodzić ból, rodzice wykorzystać mogą preparaty homeopatyczne, które zawierają arnikę. Takie środki dostępne są pod wieloma postaciami, w tym nawet praktycznego sprayu. Po leki homeopatyczne rodzice powinni też sięgnąć wówczas, gdy u dziecka wyrzynają się pierwsze ząbki. Te na bazie rumianku nie tylko złagodzą objawy, ale również pomogą maluszkowi zasnąć. Homeopatię u dzieci stosuje się także na kolki, w chorobie lokomocyjnej, na kaszel suchy i mokry oraz wiele innych objawów, chorób i dolegliwości.

Kiedy dziecko jest chore...

Leki homeopatyczne mogą pomóc również wtedy, gdy dziecko jest przeziębione. Mamy doskonale wiedzą, że poza katarem czy kaszlem maluszek może mieć gorączkę, która uniemożliwi mu zdrowy i nieprzerwany sen. W takich przypadkach, poza stosowaniem klasycznych środków zaleconych przez lekarza, warto skonsultować się w kwestii uzupełnienia leczenia lekami homeopatycznymi, które zawierają w składzie fosfor. Dzięki temu dziecko nie tylko może szybciej poczuć się lepiej, ale również możliwe jest wyeliminowanie kolejnych infekcji w okresie późniejszym.

Jak dawkować leki homeopatyczne?

Na temat homeopatii i jej skuteczności w leczeniu dzieci napisano sporo artykułów i książek. Z punktu widzenia rodziców ważne jest, aby wiedzieć, jak dawkować te preparaty. Jak wspomniano powyżej, leki homeopatyczne są nie tylko całkowicie bezpieczne, ale również nie powodują skutków ubocznych. Ich stosowanie zwłaszcza w przypadku granulek, które należy rozpuścić pod językiem może być jednak problemem, gdy mowa o dzieciach. Specjaliści zalecają rozgnieść preparat i zmieszać go z odrobiną wody. Podany choćby przez butelkę jest przez dziecko łatwo przyjmowany, gdyż nie ma nieprzyjemnego smaku.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć