Warszawa

Jak rozmawiać z dziećmi o trudnych sprawach?

Jak rozmawiać z dziećmi o trudnych sprawach?

Rozmowa jest dla nas czymś naturalnym – rozmawiamy ze sobą codziennie na różne tematy, dyskutujemy, spieramy się, wyjaśniamy nasze zdanie. Nie są to dla nas sytuacje nietypowe, wszak dialog i potrzeba komunikacji jest jedną z głównych potrzeb ludzi. Potrzebę zaspokajania wiedzy i głód rozmowy posiadają już małe dzieci. Dobrze wiemy, że maluchy potrafią pytać o wszystko, bez zbędnego skrępowania. Jak my, dorośli – rodzice, potrafimy poradzić sobie z kłopotliwymi pytaniami zadawanymi przez nasze pociechy? Badanie Instytutu Psychologii UJ przeprowadzone wspólnie z Fundacją VERBA udowadnia, że wielu polskich rodziców otwarcie rozmawia ze swoimi dziećmi na różne tematy, w tym na temat niepełnosprawności.


W przeprowadzonym badaniu rodzice zostali zapytani między innymi o to, na jakie tematy powszechnie uznawane za trudne rozmawiali ze swoim dzieckiem – największy odsetek odpowiedzi otrzymała „śmierć”, a zaraz za nią uplasowała się „niepełnosprawność i ciężkie choroby”. Najczęściej impulsem do rozmowy jest sytuacja, która wzbudza zaciekawienie dziecka i rodzi pytania (przyznaje 40% badanych). Takie rozmowy odbywają się na ogół po to, żeby uwrażliwić dziecko na ważne kwestie – tego zdania jest prawie 48% respondentów oraz wyjaśnić mu pewne fakty. Rodzice przyznają, że bardzo często dzieci same pytają o kwestię niepełnosprawności.


Prawie wszyscy respondenci chcieliby, aby ich dziecko zdobywało informacje dotyczące istotnych zagadnień życiowych właśnie od nich, najbliższej rodziny lub wychowawców. Taka rozmowa może przebiegać w pozytywnej atmosferze, jeśli będzie poprowadzona bez negatywnych emocji, obaw i strachu, a rodzice będą mieli możliwość skorzystania z dodatkowych pomocy.

 

W odpowiedzi na te potrzeby, Fundacja VERBA przygotowała materiały edukacyjne, które mogą okazać się wsparciem dla wszystkich rodziców dociekliwych dzieci. „Przede wszystkim chcemy uświadomić dzieciom różnorodność społeczeństwa oraz wynikającą z tego wartość. Zależy nam na tym, aby podkreślić, że osoby niepełnosprawne zaopatrzone w odpowiedni sprzęt i pomoce mogą funkcjonować w społeczeństwie na równi z innymi jego uczestnikami. Aby to zaakcentować przygotowujemy materiały, które pokazują, że mimo różnych ograniczeń przed każdym z nas stoi też wiele możliwości. Bardzo dbamy o to, aby nasze publikacje były kolorowe, pozytywne, energetyczne i przedstawiały osoby aktywne. Mamy nadzieję, że rodzice także przekonają się, że kwestię niepełnosprawności można zacząć omawiać z dzieckiem jako jeden z elementów otaczającego nas świata i przestać traktować go jako tzw. trudny temat” – powiedziała Agata Battek, założycielka Fundacji VERBA.

 

 

Książeczka „Leon i jego nie-zwykłe spotkania”, kolorowanki, przewodnik z grami i zabawami, a także cykl warsztatów organizowanych razem z Fundacją PZU dla przedszkolaków z Krakowa i Warszawy to tylko niektóre z działań Fundacji. We wszystkich materiałach pojawiają się bohaterowie z niepełnosprawnością w towarzystwie postaci pełnosprawnych. Dotychczasowe doświadczenia organizacji wskazują na to, że dzieci bardzo chętnie biorą udział w proponowanych zabawach, często zawstydzając dorosłych swoją otwartością i bezproblemowością w podejściu do tematu. Zachęcamy do zapoznania się z opracowanymi przez Fundację materiałami i wykorzystania ich w czasie omawiania zagadnień, których nie sposób pominąć w procesie wychowania.  Dzięki otwartości i pozytywnemu podejściu mamy szansę aby nasze dzieci wyrosły na światłych ludzi zmieniających świat na lepsze.

 

Pobierz raport


Metodologia badania

 

Badanie zostało przeprowadzone w maju 2013 roku na grupie 223 osób. Badanie zostało sporządzone w ujęciu jakościowym (przeprowadzenie 7 wywiadów z osobami, które mają co najmniej 1 dziecko) oraz w ujęciu ilościowym (opracowanie ankiety składającej się z 20 pytań). Badanie zostało przeprowadzone za pomocą ankiety internetowej. Średnia wieku osób badanych wyniosła 37 lat.

 

Fundacja VERBA – niezależna organizacja pozarządowa, która zajmuje się edukacją oraz przełamywaniem stereotypów funkcjonujących w odniesieniu do osób niepełnosprawnych. Głównym celem działalności jest wspieranie przemian związanych z postrzeganiem niepełnosprawności i działanie na rzecz poprawy jakości życia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Pomysłodawcą  i założycielką fundacji jest Agata Battek.
Więcej informacji na http://www.fundacjaverba.org.pl a także na oficjalnym Fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/FundacjaVerba


 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć