Warszawa

Dentystyczne ABC

Dentystyczne ABC

Zbliża się długi weekend. Czas, który najchętniej spędzilibyśmy na plaży, w górach, czy nad jeziorem, nie martwiąc się o nic. Niestety, te cudowne chwile mogą zostać przerwane, gdy nagle usłyszymy słowa: Mamo, tato boli mnie ząb!

Co robić? Przede wszystkim nie wpadać w panikę!

 

Jak dbać o higienę jamy ustnej

 

O zdrowie jamy ustnej powinniśmy dbać cały rok, a nie tylko wtedy gdy pojawi się ból. Zabiegi higienizacyjne, profilaktyka są podstawą w zapobieganiu takich nieprzyjemnych sytuacji.

 

Pamiętajmy zatem by:

- myć zęby trzy razy dziennie (minimum to po śniadaniu i przed pójściem spać),

- używać odpowiedniej dla wieku pasty,

- zdrowo się odżywiać (wprowadzić w życie tzw. szwedzkie soboty - spożywać słodycze raz w tygodniu),

- stosować dodatkowe środki higieny jamy ustnej: płukanki, irygatory, nici dentystyczne.

 

Jednak jeśli ból zęba u naszego malucha już się pojawi...

- przede wszystkim powinniśmy zgłosić się do lekarza dentysty,

- zażyć tabletkę przeciwbólową (gdy wizyta u dentysty wymaga dłuższego oczekiwania),

- unikać pokarmów zaostrzających ból zęba (np. rozmaitych słodkości).

 

Próchnica

 

Próchnica jest chorobą zakaźną, która rozwija się gdy nie przykładamy starań do codziennej higieny jamy ustnej oraz diety. Ból jest ostatnim sygnałem na to iż ząb jest zainfekowany. Wiemy już, iż proces niszczący toczy się blisko jamy zęba, która wypełniona jest naczyniami krwionośnymi i nerwami. Podrażnienie tych nerwów objawia się bólem.

Wysokie temperatury, upały sprzyjają powstawaniu tzw. ropnych stanów zapalnych zęba. Jednym z objawów jest tworzenie się nad chorym zębem wybrzuszenia, które jest wypełnione ropą. Jedynym sposobem, by złagodzić ból jest unikanie słońca i unikanie spożywania gorących pokarmów (jeśli niemożliwa jest wizyta u dentysty).

 

Uraz

 

Co zrobić natomiast gdy doszło do urazu zębów np. w czasie bójki czy upadku z roweru? Jeśli dziecko utraci cały ząb, najlepiej odnaleźć go, przechować w mleku lub ślinie (najlepszym miejscem byłaby jama ustna, ale jeśli dziecko nie ma na to ochoty można wykorzystać foliowy woreczek, czysty pojemnik na mocz, słoiczek) i jak najszybciej (najlepiej do 2 godzin od urazu) zgłosić do lekarza dentysty. Dla zachowania zęba i możliwości jego reimplantacji kluczowy jest czas. Podobnie postępujemy w sytuacji jeśli dziecko złamało kawałek zęba.

W czasie urazu zębów, może dodatkowo dojść do przerwania ciągłości tkanek miękkich, zabrudzenia skóry. Wtedy niezbędne jest prócz opatrzenia ran podanie szczepionki przeciw tężcowi.

 

Czy warto pójść do dentysty tuż przed wyjazdem?

 

Jeśli ma być to wizyta w celu wykonania zabiegów profilaktycznych - to jak najbardziej. Jeśli decydujemy się na leczenie ubytków - to niekoniecznie. Dlaczego? Dlatego, że ząb, u którego będzie rozpoczęte leczenie, może pobolewać w trakcie wyjazdu.

 

W zdrowym ciele zdrowa jama ustna

 

Kochani rodzice, stan jamy ustnej odzwierciedla stan naszego organizmu. Nalot na języku, zmiany na błonach śluzowych (dziąsłach), nieprzyjemny zapach z ust mogą świadczyć o procesie chorobowym toczącym się w naszym ciele.

 

Pamiętajmy zatem, by zgłaszać się ze swoimi pociechami na przeglądy stomatologiczne, wizyty kontrolne. Zarówno zęby mleczne jak i stałe wymagają leczenia! Dzieci potrzebują specjalnego traktowania. Pierwsza wizyta jest dla nich bardzo ważna. Wybierajmy więc odpowiednie gabinety dentystyczne, które specjalizują się w leczeniu naszych maluchów.

 

Lekarz dentysta Aleksandra Hajdo 

Gabinet Pan Krokodyl

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć