Warszawa

Bajki do czytania i oglądania

Bajki do czytania i oglądania

W ramach codziennego czytania dziecku książek  warto powrócić do dawnych, klasycznych bajek i baśni. Uczą one, jak postępować  i czego się wystrzegać. W łatwy sposób docierają do małego słuchacza, pokazując na przykładach, jak odróżnić dobro od zła. Podobnie jest serialami animowanymi – te odpowiednio dobrane  uczą o świecie oraz pokazują, jak można bawić się na co dzień.


Rodzice wiedzą, że czytanie dziecku na głos przynosi same korzyści. Buduje silną relację rodzic-dziecko, pokazuje mu, że jest ważne, że jego bliscy znajdują w ciągu zabieganego dnia chwilę, gdy są skoncentrowani tylko na nim. Poza tym wspólne czytanie rozwija dziecko intelektualnie – zwiększa jego zasób słów i wiedzę o świecie. Wpływa także na rozwój emocjonalny – dziecko przeżywa przygody bohaterów, wczuwa się w ich rolę, utożsamia się z nimi. Wyobraźnia dziecka zasłuchanego w czytanie książki pracuje i tworzy obraz opisywanej rzeczywistości.


O plusach wynikających z oglądania odpowiednio dobranych seriali animowanych wypowiada się wielu specjalistów. Jak podkreśla psychiatra dziecięca Elżbieta Stawicka: Współczesna  telewizja ma wiele walorów edukacyjnych. Dzisiejsze programy dla dzieci powstają dzięki pracy specjalistów z zakresu rozwoju dziecka - psychologów, pedagogów itp.,  właśnie w celu „przemycenia”  jak największej ilości treści , które mają stymulować rozwój, wychowanie i edukację dziecka. Dzięki temu poza rozrywką i dobrą zabawą, dziecko może nauczyć się wielu rzeczy.


Słysząc „bajka”, wiele osób myśli od razu: „Czerwony Kapturek”! Chyba każdy kojarzy dzielną dziewczynkę w charakterystycznym stroju, która nie boi się iść sama przez las, by odwiedzić chorą babcię. Ta bajka uczy bardzo ważnych rzeczy. Przede wszystkim tego, by dziecko nie rozmawiało z nieznajomymi, bo nie zawsze mają oni dobre zamiary. Ważne jest także to, by słuchać się rodziców. Bohaterka bajki nie posłuchała próśb matki, nie poszła od razu do chatki babci i przez to dała czas wilkowi na przygotowanie zasadzki. Dzieci są uważnymi słuchaczami i mają bardzo dobrą wyobraźnię – taka historia z pewnością w obrazowy sposób pokaże im, że trzeba słuchać się bliskich, a uważać na obcych.


Między innymi ta bajka stała się inspiracją dla bohaterów serialu animowanego „Bolek i Lolek”, emitowanego codziennie od godz. 7.05, 13.35 i 19.00 na kanale POLSAT JimJam. Chłopcy przeglądając książkę z bajkami od razu wpadają na pomysł, by, taj jak Czerwony Kapturek,  odwiedzić babcię. Przygotowują koszyk pełen smakołyków, Lolek przebiera się za Kapturka, a Bolek za Wilka. Oczywiście chłopcy także nie idą wprost do babci – Lolek po drodze przedrzeźnia żaby i zbiera poziomki, bracia muszą też uciekać przed prawdziwym wilkiem! Na szczęście wszystko kończy się dobrze, wilkiem okazuje się leśniczy i wszyscy zasiadają do wspólnego stołu pełnego przysmaków. Serial animowany pokazuje, że bajki są doskonałą inspiracją do zabawy. Wystarczy pomysł na przebranie i trochę wyobraźni!


Inną znaną baśnią, którą warto przeczytać dzieciom przed snem jest „Brzydkie kaczątko”. Pokazuje ona, że inność nie jest złem i od najmłodszych lat uczy tolerancji i tego, by nie oceniać innych po wyglądzie, bo może on ukrywać bardzo piękne wnętrze. Kacza mama kocha podrzucone pisklę łabędzia, mimo że zdecydowanie różni się ono od reszty jej dzieci. Gdy napotkane zwierzęta dziwią się, że jedno z piskląt jest takie niezgrabne, mama zawsze staje w jego obronie. Finał bajki pokazuje, że z czasem ten, kogo spotyka wiele przykrości, może stać się bardzo szczęśliwy, a jego życie może odmienić się na lepsze.


Bolek i Lolek w odcinku „Brzydkie kaczątko” znajdują łabędzie jajo. Lolek wciela się w rolę ptasiej mamy i próbuje je wysiedzieć! Bolek ma trochę inne plany i wolałby przygotować jajecznicę. W końcu chłopcy zanoszą znalezisko do wylęgarni kurcząt. Lolek jest niepocieszony, spodziewał się, że z jajka wykluje się dostojny orzeł, a tymczasem wygląd pisklaka temu przeczy. Nie pasuje on ani do kur, ani do kaczek. Lolek widząc smutek ptaszka, bardzo mu współczuje i zaczyna się nim opiekować. Oczywiście zwierzę staje się w końcu pięknym łabędziem!


Wszystkie dziewczynki kochają „Kopciuszka”. To kolejna bajka, która nie tylko bawi, ale także uczy. Pokazuje, że nie wolno nikogo traktować z góry. Dzieci dowiedzą się z niej, że w życiu nie liczą się dobra materialne, ale dobroć serca i uczynność.


Bolek i Lolek nie byliby sobą, gdyby nie zaciekawili się także tą bajką. W odcinku „Pantofelek Kopciuszka” Bolek przebiera się za królewicza, a zadaniem Lolka-Kopciuszka jest posprzątanie pokoju. Przez to spóźnia się na bal przebierańców. Wychodząc, oczywiście gubi swój but. Następnego dnia Bolek próbuje sprawdzić, do której ze spotkanych na podwórku dziewczynek należy pantofelek. Trudno mu ukryć zaskoczenie, gdy okazuje się, że za królewnę na balu przebrał się Lolek!

 

Jak widać zarówno bajki, które czytamy dzieciom przed snem, jak i te, które można oglądać w telewizji, przynoszą wiele dobrego. Uczą, bawią, rozbudzają wyobraźnię. Ważne, by rodzic aktywnie uczestniczył w doborze treści. Wspólne czytanie, to znakomity sposób, by spędzić razem trochę czasu w dzisiejszym zabieganym świecie. Oglądanie dawnych bajek, takich jak „Bolek i Lolek”, to dla rodziców znakomita okazja na sentymentalny powrót do przeszłości, a dla dziecka radość z tego, że ogląda kreskówkę razem z najbliższymi osobami.

 

Zuzanna Pęksa - Maj

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć