Strefa rodzica » Artykuły » Wakacje w... Danii!

Wakacje w... Danii!

 

Pakując naszą trójkę (mnie i moich dwóch synów - Ignacego, który ma 6 lat i Gutka, który ma prawie 5) na wyjazd zimowy - rękawiczki, spodnie narciarskie, kurtka puchowa, jeszcze jedne rękawiczki, skarpety, kask narciarski, gogle w różnych rozmiarach... wszystko Campusa bo sprawdziło się już tyle razy, w różnych warunkach - zaczęłam wspominać wakacje letnie.

 

Wakacyjne pakowanie jest stanowczo łatwiejsze i szybsze. Przecież nawet jak pada, to po każdej - nawet największej burzy „przychodzi spokój” i słońce, a ubrania szybko schną tylko po to, aby dzieci znów mogły je zmoczyć.

A zimą? Zimą trzeba być przygotowanym na najgorsze. Na to, że dwie pary rękawiczek na jeden dzień to może być za mało, bo jak śnieg mokry to łapki mokre i zmarznięte od razu, że twarz trzeba posmarować tłustym kremem, że ... och dużo tego, za dużo! Lepiej powspominać wakacje.

 

A wakacje ostatnie bardzo nam się udały. Były to wakacje w pracy, z dziećmi, ale jednak dało się trochę odpocząć. Musiałam zebrać materiały do subiektywnego przewodnika po Danii i postanowiłam w tę podróż wziąć ze sobą synów. W Danii byłam wcześniej wiele razy, przejechałam półwysep Jutlandzki oraz wyspy Fionię i Zelandię, na której leży Kopenhaga wzdłuż i wszerz. Niemniej ponieważ było to w odległych czasach studenckich, musiałam sobie Danię odświeżyć, przypomnieć i zobaczyć, co się zmieniło od tamtej pory. Wyjazd z dziećmi dodatkowo zmuszał, a może trafniej byłoby napisać – umożliwiał, poznanie Danii z dziecięcej perspektywy. Tylko czy w tym kraju jest coś ciekawego dla dzieci?

 

Jest! Po pierwsze przyroda – piękne, szerokie i piaszczyste plaże na półwyspie Jutlandzkim i Fionii, a jeśli ktoś lubi kamieniste, można takie bez problemu znaleźć na Zelandii. Woda w morzu nie jest ciepła, ale dzieciom często to nie przeszkadza. Poza tradycyjnymi zabawami na plaży, czyli kopaniem w piasku, budowaniem zamków, robieniem jezior i kanałów, popularne jest łapanie krabów i zbieranie małż. W czasach gdy jeździłam do Danii w odwiedziny do przyjaciół Duńczyków, zbieraliśmy małże i gotowaliśmy z nich przepyszny obiad. Mniam! Oczywiście można żeglować, można nurkować, można pływać. Plaże są raczej spokojne, duńskie dzieci nie wrzeszczą, raczej nikt nie słucha radia, ludzie z natury są spokojni... Można się wyciszyć i odpocząć. Do tego słońce w wakacje zazwyczaj miło grzeje. Po prostu spokojny, bezpieczny, mały raj na ziemi. Ale nie tylko morze i plaże są atrakcyjne dla młodych podróżników. Kraj jest dość płaski, najwyższa góra ma zaledwie 170 m n.p.m., najpopularniejszym środkiem transportu jest rower, a ścieżki rowerowe poprowadzone są nie tylko w miastach, ale także pomiędzy nimi, przy drogach. Kierowcy bardzo uważają na rowerzystów, zatem bezpiecznie można tu podróżować na rowerze, nawet z małymi dziećmi. Są lasy, są piękne klify, w większości miejsc poprowadzone są szlaki turystyczne.

 

Przyroda przyrodą, ale co jeszcze... Dania to kraj dostosowany do dzieci, w którym dzieci są lubiane. Muzea, nawet te dla dorosłych, zorganizowane są tak, aby dzieci mogły się w nich doskonale bawić. W muzeum łodzi wikingów w Roskilde na przykład, dzieci mogą przebierać się za wikingów, bawić w replice łodzi, spróbować wyciosać z drewna wiosło... Wręcz poczuć się jak wiking! Natomiast w Muzeum Historycznym w Kopenhadze i dzieciaki i dorośli mogą przebrać się w stroje z różnych epok i wystylizować się na postaci z obrazów. Są tam też sale w których można wszystkiego dotknąć i poczuć jakby się człowiek przeniósł w czasie. Fascynujące! W Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Luizjanie pod Kopenhagą, w przepięknym parku okalającym muzeum, dzieci mogą szaleć do woli. To właśnie z myślą o dzieciach przygotowana jest sala, w której wraz z animatorami mogą one próbować swoich sił w tworzeniu sztuki nowoczesnej. Ogólnie, podstawowa zasada obowiązująca w muzeach i zamkach w Danii - jak coś nie jest zakazane to jest dozwolone. Zatem wszystkiego można dotknąć i przejść przez wszystkie zakamarki (chyba, że jest to akurat zabronione; ale zazwyczaj nie jest). Do muzeów w Danii wraca się zatem z przyjemnością, i duży i mały człowiek jest i czuje się tam mile widziany. Jest też w Danii kilka wartych odwiedzenia skansenów, tak zwanych muzeów na świeżym powietrzu, w których poza zabudową wiejską z XIX wieku, są także odtworzone sklepy z lat 30. XX wieku, stacje benzynowe z lat 60., a także chlewy i stajnie w których żyją prawdziwe zwierzęta. Do tego dzieci (dorośli też) mogą zwierząt dotykać, pomagać w czyszczeniu, karmieniu, sprzątaniu zagród. Wszystko jest możliwe!

 

„Odwiedziłam Grenaa z dziećmi. Mieści się tam znakomite oceanarium – Kattegatcentret. W tym miejscu można spędzić z dziećmi cały dzień i nikt nie będzie się nudził. Największą atrakcją  ceanarium jest karmienie ryb przez nurka, który pływa razem z nimi w ogromnym akwarium. Karmienie odbywa się raz dziennie, o 13.00. Nurek ma specjalny mikrofon i dzięki niemu może komunikować się z prowadzącym pokaz. Mówi, jaką rybę właśnie karmi, zaś prowadzący spoza akwarium opowiada o gatunkach, zachowaniach i preferencjach tych zwierząt. Cała opowieść toczy się po duńsku i angielsku i choć moje dzieci nic z tego nie rozumiały, i tak były zafascynowane nurkiem, akwarium i rybami, które walczą o pokarm. Odrębną atrakcję stanowi karmienie rekinów, jednak tym razem nikt nie wchodzi do wody, a rekiny są karmione z brzegu basenu. Podobnie jak poprzednio, czynności tej towarzyszy opowieść o tych niezwykłych rybach. Duże wrażenie robią akwaria, w których żyją rekiny. Specjalnymi tunelami można przejść przez środek akwarium i obserwować pływające wokół rekiny i płaszczki, i wiele innych gatunków ryb. Do niektórych akwariów – oczywiście tych bezpiecznych – można włożyć rękę, dotknąć piasku czy roślin, nie wolno jednak męczyć ryb. W oceanarium hodowane są także foki. Posiadają specjalny basen wydzielony w porcie i zagrodzony tak, by nie uciekły na wolność.

Dzieci mają do dyspozycji zadaszoną piaskownicę, z której widać, co się dzieje w akwarium, oraz wielki plac zabaw z systemem różnych atrakcji wodnych: można tam robić tamy, puszczać wodę, wprawiać w ruch koła młyńskie. Poza tym na zewnątrz ustawiono wielkie modele ryb i zwierząt morskich. Są tak duże, że dzieci mogą wchodzić do środka – ogromna ośmiornica pełni rolę zjeżdżalni.

Każdy zwiedzający, który potrafi nurkować z akwalungiem, sam może zanurzyć się wielkim basenie pełnym ryb. Bardzo zabawne wrażenie robi obserwowanie ludzi pływających w akwariach.”

                        

                                                                                    Olga Morawska 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej informacji o wakacjach w Danii - o największej atrakcji dla dzieci, jaką niewątpliwie jest Legoland w Billund, a także o tym, co dorośli powinni zobaczyć w Kopnahadze, na Bornholmie, na Wyspach Owczych i w wielu innych miejscach - można znaleźć w najnowszej książce z serii Małe Wielkie Podróże „Wakacje w Danii” - Olgi Morawskiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Olga Morawska -

autorka książek podróżniczych i górskich, mama Ignacego i Gustawa, inicjatorka i organizatorka Memoriału im. Piotra Morawskiego „Miej odwagę!”, założycielka Fundacji Nagle Sami, kobieta pełna energii i optymizmu. 

 

                                                                                             

     (Fot. Matys Studio)


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Bajkowy Dzień Dziecka - perły polskiej animacji... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Bajkowy Dzień Dziecka - perły polskiej animacji na ekranach kin studyjnych
Patronat CzasDzieci.pl

Bajkowy Dzień Dziecka - perły polskiej animacji na ekranach kin studyjnych

W dniach 30 maja - 2 czerwca 2019 kina niezależne zapraszają najmłodszych widzów oraz ich bliskich na wspólną wyprawę do Krainy Baśni. W programie historie pełne marzeń, śmiechu, przygód i przyjaźni zaskakujące jakością obrazu i dźwięku. więcej »
Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Chyba nie ma na świecie dziecka, które by się choć raz czegoś nie bało. Strach jest normalną reakcją na to co nieznane. więcej »
Wspólny posiłek - wspólny czas!

Wspólny posiłek - wspólny czas!

W dzisiejszych czasach, pełnych obowiązków i ciągłego pośpiechu, wspólny posiłek to moment, w którym cała rodzina spotyka się w jednym miejscu i poświęca sobie nawzajem kilkanaście cennych minut. Przedstawiamy zasady dobrej atmosfery podczas wspólnych posiłków... więcej »
Pomysły na słodką zabawę!

Pomysły na słodką zabawę!

Okazuje się, że nie tylko w czasie deszczu dzieci się nudzą. Niektóre maluchy są szczególnie znudzone podczas posiłku, który przeciąga się w nieskończoność, a jedynym sposobem na jego zjedzenie jest włączenie bajki. Chcemy pokazać Wam, że możecie odczarować nudne podwieczorki, wykorzystując znany i lubiany przez wszystkich? budyń! więcej »
Co zrobić, by maluch pokochał mleczne przekąski?

Co zrobić, by maluch pokochał mleczne przekąski?

Niechęć dziecka do jedzenia produktów mlecznych spędza sen z powiek wielu rodzicom. Maluch intensywnie się rozwija, dlatego chcemy dostarczyć jego ciału i umysłowi niezbędnych składników odżywczych. Jednak co zrobić (i czego nie robić), gdy nasza pociecha nie akceptuje mleka? Przede wszystkim: zachować spokój. I przeczytać ten artykuł! więcej »
Koncerty - 5 powodów, dla których wydarzenia muzyczne cieszą się popularnością

Koncerty - 5 powodów, dla których wydarzenia muzyczne cieszą się popularnością

Istnieje wiele różnych pomysłów na to, jak spędzić wolny czas. Popularnością cieszą się, między innymi, koncerty. Różnorodne wydarzenia muzyczne mogą być naprawdę świetnym rozwiązaniem w wielu przypadkach i z rozmaitych powodów. więcej »
Smaczne i zdrowe łakocie dla dzieci - poznaj najlepsze przepisy

Smaczne i zdrowe łakocie dla dzieci - poznaj najlepsze przepisy

Dzieci chętnie sięgają po słodkie przekąski, jednak nie wszystkie łakocie są dla nich zdrowe. Dowiedz się, jakie desery warto podawać najmłodszym, by zapewnić im zrównoważony rozwój. więcej »
"Panda i banda" autora "Madagaskaru" w kinach już od piątku 24 maja!
Patronat CzasDzieci.pl

"Panda i banda" autora "Madagaskaru" w kinach już od piątku 24 maja!

Nieprzypadkowo filmy wideo z pandami robią furorę w internecie. Bo czyż może być coś bardziej uroczego od małej pandy? Tym razem zagubiony futrzak trafi na duży ekran - będzie jednym z bohaterów filmu animowanego "Panda i banda" więcej »
Kampania Kolejowe ABC

Kampania Kolejowe ABC

To ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna z zakresu bezpieczeństwa kolejowego. To także źródło wiedzy na temat sposobów właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. więcej »
Zapisz się na MamaGO Camp!

Zapisz się na MamaGO Camp!

Zastanawiasz się, jak wrócić do formy po urodzeniu dziecka? Chciałabyś zgubić kilogramy, które pojawiły się w czasie ciąży? Mamy dla Ciebie rozwiązanie. MamaGO Camp to obozy dla mam i dzieci, które zregenerują twoje ciało i duszę. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Jak oswoić dziecko z wodą?

Jak oswoić dziecko z wodą?

Wiele dzieci boi się wody. Z takim zachowanie trudno sobie poradzić planując urlop nad morzem czy nad jeziorem. Jak pomóc maluchowi oswoić się z głębszą wodą niż ta w wannie?  

Kolejowe ABC

Kampania Kolejowe ABC to ogólnopolska kampania informacyjno -edukacyjna z zakresu bezpieczeństwa kolejowego.  
Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Chyba nie ma na świecie dziecka, które by się choć raz czegoś nie bało. Strach jest normalną reakcją na to co nieznane.  

Konkurs na Czasie!

Magiczne przygody Polly Pocket - Konkurs

Magiczne przygody Polly Pocket - Konkurs

Wspaniałem nagrody! Weź udział...  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019