Warszawa

Kontrola dziecka w sieci - monitoring i filtracja treści nieodpowiednich dla dzieci

Kontrola dziecka w sieci - monitoring i filtracja treści nieodpowiednich dla dzieci

Rozwój cyfryzacji i nowych technologii znacznie ułatwił nasze życie i codzienne funkcjonowanie. Postęp technologiczny, poza wieloma korzyściami, niesie jednak za sobą pewne niebezpieczeństwa. Dotyczą one szczególnie dzieci i treści, na jakie trafiają one w Internecie. W poniższym artykule przedstawimy sposoby na to, aby ochronić dziecko przed nieodpowiednimi treściami, jakie spotkać może w sieci.

 

Czemu należy chronić dzieci przed niektórymi treściami?

 

Choć Internet jest cenną bazą wiedzy na różne tematy, niektóre treści, obecne w sieci nie są odpowiednie dla dzieci. Dlaczego należy chronić najmłodszych przed dostępem do nieodpowiednich dla nich materiałów?

 

Po pierwsze, niektóre treści mogą negatywnie wpływać na psychikę dziecka. Mowa tu przede wszystkim o materiałach, pokazujących pornografię, agresję czy mowę nienawiści. Tego typu materiały mogą powodować u dziecka stres, lęk, a nawet traumę, a w związku z tym, prowadzić do zaburzeń w obrębie zdrowia psychicznego.

 

Ze zdrowiem psychicznym powiązane jest również bezpieczeństwo fizyczne najmłodszych. Nieodpowiednie treści mogą bowiem manipulować dziećmi, np. poprzez zachęcanie ich do samookaleczenia czy popełnienia przestępstwa.

Nie sposób nie wspomnieć również o zagrożeniu, jakim jest seksualne wykorzystanie dzieci. Warto trzymać rękę na pulsie i sprawdzać aktywność dziecka w sieci. Dzięki temu możliwe będzie przykładowo zweryfikowanie tego czy maluch nie utrzymuje kontaktu z kimś podejrzanym, kto podaje się za jego rówieśnika, a w rzeczywistości może być osobą dorosłą i dążyć do wykorzystania dziecka.

 

Jak chronić dziecko przed nieodpowiednimi treściami?

 

Chociaż w sieci czyha na najmłodszych sporo niebezpieczeństw, w dobie dzisiejszych technologii istnieje kilka sposobów na to, aby uchronić dziecko przed nieodpowiednimi treściami. Oto kilka z nich:

 

Monitoring aktywności dziecka w sieci

 

Przede wszystkim, ustal z dzieckiem zasady korzystania z Internetu. Pamiętaj o tym, że dziecko dopiero poznaje otaczający go świat i nie wie o nim wszystkiego. Twoim zadaniem jest natomiast pokazanie mu co jest odpowiednie, a co niewłaściwe. W jasny i zrozumiały sposób komunikuj jakie działania w sieci są dozwolone, a jakie zabronione. Taka postawa ułatwi również dziecku późniejszą samodzielną weryfikację treści - kiedy maluch natknie się przykładowo na treść, dotyczącą agresji, będzie wiedział już, że nie jest ona przeznaczona dla niego.

Istotne jest w tym kontekście także sprawdzanie tego, co dziecko robi w sieci. Do tego celu wykorzystać możesz np. historię wyszukiwarki, dzięki której będziesz w stanie sprawdzić to, jakie strony odwiedzał maluch. Możesz skorzystać także ze specjalnych aplikacji i programów do kontroli rodzicielskiej.

 

Filtracja nieodpowiednich treści

 

Ochrona dzieci przed nieodpowiednimi treściami obejmuje także blokowanie materiałów, które nie są przeznaczone dla dzieci. Aby zyskać pewność, że dziecko nie natrafi w Internecie na nieodpowiednie dla niego treści, wykorzystać możesz ustawienia kontroli rodzicielskiej. Pozwalają one na ograniczanie dostępu do treści, które nie są przeznaczone dla najmłodszych.

 

Ufaj, ale kontroluj

 

Nie zapominaj o tym, że podstawą jest komunikacja z dzieckiem. Przedstaw mu wyraźne zasady, rozmawiaj o jego aktywności w sieci i przede wszystkim – kontroluj jego działania. Nie chodzi tu oczywiście o brak zaufania czy podważanie tego, co maluch mówi o swojej aktywności w sieci. Stosując radę ufaj, ale kontroluj, zyskasz szansę na zbudowanie dobrej relacji z dzieckiem, a jednocześnie będziesz stale mieć pod kontrolą jego bezpieczeństwo. Pamiętaj o tym, że dziecko nie robi Ci na złość, wchodząc na nieodpowiednie dla niego strony - większości przypadków zwyczajnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że są one nieodpowiednie. Dlatego zachowaj spokój, uzbrój się w cierpliwość i bacznie monitoruj zachowania dziecka w Internecie – wszystko to dla jego dobra i prawidłowego rozwoju.

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć