Warszawa

Najlepszy materac dla dziecka: na co warto zwrócić uwagę?

Najlepszy materac dla dziecka: na co warto zwrócić uwagę?

Dorosły człowiek przesypia średnio jedną trzecią swojego życia. Dzieciom sen zajmuje jeszcze więcej czasu - a dodatkowo, ich organizmy stale rosną i się rozwijają. Wyposażenie dziecięcego łóżeczka w wygodny materac jest więc bardzo ważne! Jak wybrać najlepszy model takiego materaca i na co warto zwrócić uwagę przy zakupie?

 

Jakie cechy powinien posiadać dobry materac dla dziecka?

 

Dostępne w sklepach materace znacznie się od siebie różnią. Jakimi parametrami powinien charakteryzować się materac dziecięcy?

 

  • Grubość w przedziale 10-14 centymetrów - jest najbardziej optymalna, ponieważ doskonale pasuje do większości ram łóżek dziecięcych, a jednocześnie zapewnia wysoki poziom komfortu. 

 

  • Rozmiar - 80x160 centymetrów sprawdzi się w ciągu kilku pierwszych lat życia. Dziecko rośnie jednak szybko, a wraz z nim powinien “rosnąć” jego materac: po jakimś czasie warto więc wymienić go na taki o wymiarach 80x180 cm lub 90 x 190 cm. Materace dla nastolatków zazwyczaj należy wybierać tak, jak dla dorosłych. 

 

  • Możliwość prania - pokrowiec, który można po prostu wrzucić do pralki, będzie ogromną zaletą!

 

  • Odpowiednie wypełnienie - takie, które nie uczula i odpowiednio współpracuje z ciałem o niedużej masie. 

 

Materac dla dziecka - jaki rodzaj wypełnienia?

 

Materac przeznaczony dla dziecka powinien dobrze dostosowywać się do kształtu ciała, zapewniać odpowiednie podparcie kręgosłupa i umożliwiać wypoczynek w komfortowych warunkach. W praktyce najlepiej będzie wybrać model piankowy, taki jak na przykład materac Hilding Dobranocka, albo materac lateksowy. Dlaczego?

 

Po pierwsze - miękkość. Spanie na zbyt twardym materacu na pewno nie będzie dla dziecka komfortowe, a dodatkowo może doprowadzić do rozwoju wad postawy. Wiele dziecięcych materacy cechuje się elastycznością punktową: uginają się tam, gdzie pojawia się nacisk leżącego ciała. Dzięki temu spanie jest wygodne w każdej pozycji, a organizm może zrelaksować się, rozluźnić i zregenerować. Warto zwrócić uwagę na modele wykonane z pianki termoelastycznej, która reaguje na emitowane przez ciało ciepło i pod jego wpływem staje się bardziej miękka. 

 

Po drugie - higiena. Każdy rodzic wie, jak trudno jest czasami utrzymać dziecięce akcesoria w czystości. Materace lateksowe można łatwo wyczyścić: rozlane jedzenie lub plamy z kolorowych farb nie będą dużym problemem! Dzieci często miewają skłonności do reakcji alergicznych i uczuleń. Lateks posiada naturalnie porowatą strukturę, która zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza, a dodatkowo - zapobiega rozwojowi bakterii, grzybów i drobnoustrojów. 

 

Materace sprężynowe niezbyt nadają się dla najmłodszych dzieci - ale już w przypadku nastolatków sprawdzają się naprawdę nieźle!

 

Jaką twardość materaca dla dziecka wybrać?

 

Przesadnie twardy materac niekomfortowo uciska ciało - i choć niektórzy dorośli preferują spanie na twardym podłożu, takie rozwiązanie nie jest polecane dzieciom. Nie oznacza to jednak, że najlepszy będzie materac bardzo miękki: ciało zapada się w nim, przez co mięśnie nie są w stanie się rozluźnić. 

 

Jaka więc twardość materaca będzie dla dziecka najbardziej optymalna? Warto wybrać któryś z kategorii “średnich”, choć jest to dość ogólna porada. Małe dziecko o wyjątkowo drobnej budowie ciała może potrzebować materaca miękkiego, a wysokie z nadwagą - takiego o większej twardości. Ciała młodych ludzi zmieniają się bardzo szybko: producenci materacy dziecięcych opracowali pewne rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba aż tak często kupować nowych modeli. Mowa o materacu, który ma dwie strony o odmiennym stopniu twardości: wystarczy odwrócić go do góry nogami, by móc spać na podłożu o zupełnie innych właściwościach. 

 

Sen jest ważny na każdym etapie życia - jednak u dzieci odgrywa wyjątkowo istotną rolę. Chcąc zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie swojej pociechy, należy wybrać odpowiedni, dostosowany do jego potrzeb i wieku materac. Szczególną uwagę warto zwrócić na wypełnienie materaca, jego higieniczność, możliwość prania oraz posiadane przez produkt certyfikaty. 

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć