Warszawa

Kompletny przewodnik po lekcjach pływania dla dzieci

Kompletny przewodnik po lekcjach pływania dla dzieci

Pływanie to świetny sposób na wzmocnienie ciała, organizmu i zachowanie zdrowia, tak u dorosłych, jak i u dzieci. Poprawia sprawność fizyczną i koordynację. Pływanie pomaga również dzieciom rozwijać niezależność, pewność siebie i poczucie własnej wartości. Dlaczego każde dziecko powinno nauczyć się pływać przed ukończeniem 14 roku życia? Jak powinna wyglądać nauka pływania dla dzieci w najmłodszym wieku?

 

Dlaczego nauka pływania dla dzieci jest ważna

 

Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale według Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (Centers for Disease Control and Prevention) drugą najczęstszą przyczyną śmierci dzieci w wieku 5-14 lat jest utonięcie. Dlatego zabawa w wodzie na otwartych kąpieliskach przy rzece czy jeziorze jest niezwykle niebezpieczna. Jak odmówić dziecku jednak tej aktywności, gdy sprawia mu wiele radości? Naucz dziecko pływać. Jest wiele innych powodów, dla których nauka pływania jest ważna. Pływanie pomaga budować mięśnie, poprawia koordynację ruchową, pozwala utrzymać serce w dobrej kondycji. Ponadto, pływanie przydaje się w dorosłym życiu, a dzieci w młodym wieku uczą się nowych umiejętności dużo szybciej niż starsze.

 

Podsumowując, warto nauczyć dziecka pływać nie tylko po to, aby zapobiec tragedii, ale także, aby:

 

  • być bezpiecznym w wodzie;
  • być w dobrej formie fizycznej;
  • pozytywnie wpłynąć na rozwój organizmu;
  • dobrze się bawić;
  • zdobyć umiejętności na całe życie.

 

Jak wyglądają zajęcia nauki pływania?

 

Szkoła pływania, jaką często możesz spotkać na miejskich i komercyjnych basenach, to najlepsze miejsce na zdobywanie umiejętności i doskonalenie pływania. Wybierając ją, powinnaś zwrócić uwagę, aby instruktorzy prowadzący zajęcia, mieli doświadczenie i byli otwarci na różne potrzeby i możliwości dzieci. Oni sami powinni wykazywać umiejętności nauki pływania i stwarzać dziecku komfortowe warunki w czasie zajęć, a te mogą odbywać się w różny sposób.

Najczęściej nauka pływania dla dzieci odbywa się w zajęciach grupowych prowadzonych pod oczyma kilku instruktorów, którzy dbają o kontakt dziecka z rówieśnikami i wspólne zdobywanie umiejętności, ale dla niektórych dzieci lepsze okazują się zajęcia indywidualne. Czasem dobrze jest połączyć i jeden i drugi sposób. Ważne jest także, aby dopasować rodzaj zajęć do poziomu rozwoju dziecka. Jak zatem zrobić to z sukcesem?

 

Jak z sukcesem rozpocząć lekcje pływania?

 

Pomyślne rozpoczęcie nowej lekcji pływania wymaga od instruktorów wiedzy na temat swoich uczniów, poznania ich umiejętności, trybu życia i aktywności, jakie wykonują na co dzień. Aby rozpocząć nową lekcję pływania, ważne jest, aby upewnić się, że dziecku jest wygodnie. Instruktor powinien starać się, aby dziecko poczuło się, jakby nie było w nowym środowisku, ale w dobrze mu znanym, w którym czuje się bezpiecznie. Dzięki temu łatwiej będzie mu wprowadzić je na basen. Ważne jest również, aby dać dziecku poczucie przygody i sprawić, żeby czerpało radość z zajęć w basenie. Nie chcesz, żeby Twoje dziecko szybko się znudziło i porzuciło naukę pływania.

 

Jak utrzymać podekscytowanie dziecka nauką pływania?

 

Pomimo starań, niektórym rodzicom trudno jest utrzymać zainteresowanie dzieci nauką pływania. Oto kilka sposobów, w jakie mogą uczynić to doświadczenie bardziej ekscytującym dla swoich dzieci. Zanim zaprowadzisz je na lekcje nauki pływania i pomiędzy zajęciami, przyzwyczajaj je do przebywania w basenie. Spraw, by Twoje dziecko nie bało się wody, by czuło się w niej komfortowo. Możesz to osiągnąć, poprzez gry i zabawy przy basenie, które pozwolą Twojemu dziecku poczuć się swobodnie. Zadbaj o jego komfort psychiczny i zachęć przyjaciół i członków rodziny Twojego dziecka do uczęszczania z nim na lekcje pływania. Dzięki temu nie Twoje dziecko nie będzie czuło się odizolowane i spięte.

 

Pozytywny wpływ zajęć nauki pływania na rozwój Twojego dziecka

 

Korzyści płynące z nauki pływania dla dzieci są niezliczone. To świetny sposób na rozwój motoryki i poprawę koordynacji ruchowej. Przy okazji zabawy w wodzie, można osiągnąć bardzo wiele profitów dla zdrowia. Pływanie buduje i wzmacnia mięśnie, wspomaga prawidłowy rozwój kości i kręgosłupa, pomaga zapobiegać otyłości, poprawia zdrowie układu krążenia i jest świetną formą ćwiczeń. Umiejętność pływania poprawia także pewność siebie i zwiększa poczucie bezpieczeństwa. To ważne, zwłaszcza w czasie wakacyjnych pobytów nad morzem czy jeziorem. Dzięki temu Ty także możesz czuć się spokojniejsza. Znając tak wiele różnych korzyści, jakie daje nauka pływania, zdecyduj się zapisać swoje dziecko na zajęcia.

 

Najlepsze zajęcia nauki pływania

 

Gdy rodzice szukają najlepszej szkoły pływania, sprawdzają, czy instruktorzy przygotowują odpowiednie ćwiczenia i jak szkoła prowadzi zajęcia. To ważne, gdy instruktorzy aktywnie uczestniczą w przygotowaniu różnych programów nauczania, dopasowane do dzieci, które już coś potrafią, jak i tych, które jeszcze nigdy nie miały kontaktu z akwenami wodnymi. Sprawdź, co jeszcze powinnaś wiedzieć na ten temat i gdzie znaleźć szkołę na: https://naukaplywania.pl/.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć