Warszawa

Czy zdalne konsultacje lekarskie są dla dzieci?

Czy zdalne konsultacje lekarskie są dla dzieci?

Telemedycyna stała się popularną gałęzią medycyny. Coraz więcej Polaków korzysta ze zdalnych konsultacji lekarskich. Zatem co warto o nich wiedzieć? Czy w ramach e-porad można korzystać z konsultacji dla dzieci?

 

Czym jest e-konsultacja lekarska?

 

E-konsultacja lekarska, to świadczenie usług medycznych za pośrednictwem systemów teleinformatycznych. Powstało wiele przychodni online https://medspan.pl/, które specjalizują się w udzielaniu e-porad lekarskich.

Podczas zdalnej konsultacji lekarskiej, lekarz może wystawić e-receptę, e-zwolnienie lekarskie oraz e-skierowanie. Ponadto może także przeanalizować dostępne wyniki badań oraz dokumentacje medyczną.

 

Korzystając z e-porad, należy pamiętać o tym, że są ograniczenia związane ze świadczeniem usług medycznych. Lekarz nie jest w stanie przeprowadzić badania fizykalnego, więc proces diagnostyczny jest utrudniony.

 

Czy dzieci mogą korzystać z e-porad?

 

Zgodnie z zaleceniami NFZ, dzieci do 6 roku życia powinny być konsultowane wyłącznie w ramach stacjonarnej wizyty lekarskiej. To ograniczenie nie dotyczy usług prywatnych, więc w ramach e-konsultacji jest możliwość zrealizowania e-porady dla dziecka.

 

Realizując dziecięcą poradę, należy pamiętać o tym, aby skorzystać z placówek dedykowanych, czyli w takich w których pracują pediatrzy. Wiele przychodni online nie konsultuje osób nieletnich, dlatego warto dokładnie zapoznać się z informacjami na stronie lub zadać pytanie przed konsultacją.

 

Lekarze osób dorosłych nie zawsze chcą udzielać e-porad lekarskich osobom niepełnoletnim, ponieważ ich kompetencje są znacznie mniejsze niż lekarza pediatry. Warto pamiętać o tym, że wiele chorób dziecięcych ma niespecyficzne objawy (np. inne objawy niż u osoby dorosłej), dlatego warto, aby dziecko w ramach e-porady lekarskiej były zawsze konsultowane przez pediatrę.

 

Antykoncepcja awaryjna powszechnie dostępna

 

Warto zwrócić uwagę na to, że w ramach zdalnych konsultacji można także otrzymać e-receptę na tabletki dzień po https://medspan.pl/sklep/tabletka-po/, jeżeli oczywiście nie występują przeciwwskazania do zastosowania pigułki po. Tabletka dzień po powinna być zażyta jak najszybciej po zaistniałym incydencie, więc czas realizacji konsultacji lekarskiej z możliwością wystawienia e-recepty jest znaczący. Zwłaszcza jeżeli jest noc lub weekend.

 

Należy pamiętać o tym, że lekarz może odmówić wystawienia e-recepty online powołując się na klauzulę sumienia. Podobnie jest w sytuacji sprzedaży leku, czyli farmaceuta także może skorzystać z tego prawa. Zatem warto sprawdzić na stronie placówki medycznej, czy jest możliwość zrealizowania konsultacji lekarskiej z możliwością otrzymania e-recepty na antykoncepcje awaryjną. Oczywiście zawsze także można się zwrócić do lekarza ginekologa lub lekarza rodzinnego. E-receptę na pigułkę dzień po może wystawić każdy lekarz – bez względu na specjalizację.

 

E-recepta na różne leki

 

W ramach zdalnych porad lekarskich można otrzymać e-receptę na wiele leków, które są stosowane przewlekle np. na tabletki antykoncepcyjne https://medspan.pl/sklep/antykoncepcja/. Ponadto można także uzyskać receptę na maści, kremy, czy inne leki doustne, które są stosowane w ramach leczenia chorób przewlekłych. Warto pamiętać o tym, że lekarz może wystawić dokument na leki, które są stosowane doraźnie np. w ramach leczenia infekcji.

Często z usług e-konsultacji korzystają kobiety, które stosują antykoncepcje hormonalną, ponieważ leki antykoncepcyjne są stosowane przez dłuższy czas. Należy pamiętać o tym, aby chociaż raz w roku zrealizować profilaktyczną wizytę u ginekologa.

 

E-konsultacje to nie sprzedaż recept

 

W Polsce sprzedaż e-recept jest nielegalna, więc mimo sloganów, które są umieszczone w sieci, usługa zawsze dotyczy e-konsultacji lekarskiej. Lekarz w trakcie e-wizyty może wystawić e-receptę, lecz także może odmówić, jeżeli stwierdzi, że występują przeciwwskazania.

Proces realizacji konsultacji lekarskiej jest uzależniony od placówki medycznej. Często należy wybrać formę kontaktu z lekarzem (czat, rozmowa telefoniczna, połączenie video, formularz medyczny), a następnie problem zdrowotny https://medspan.pl/dolegliwosci/. Po dokładnie wypełnione ankiecie, należy dokonać płatności.

 

Należy pamiętać o tym, aby przed konsultacją zawsze przeczytać dostępny regulamin, ponieważ reguluje on kwestie związane ze zdalną konsultacją lekarską.

 

Istotne jest to, że formularz medyczny jest zawsze analizowany przez lekarza, dlatego jest to konsultacja medyczna. Ponadto e-receptę może wystawić także pielęgniarka lub położna, jeżeli ma odpowiednie kompetencje (tzw. kurs specjalistyczny uprawniający do wystawiania e-recept).

 

Zdalne konsultacje lekarskie są popularne, lecz nie wolno zapominać o ich ograniczeniach. Z usług e-porad lekarskich powinny korzystać tylko osoby, które są w stabilnym stanie zdrowia i nie mają możliwości uzyskania e-recepty od lekarza pierwszego kontaktu. Ponadto dzieci powinny być zawsze konsultowane przez pediatrę, dlatego należy znaleźć placówkę, która świadczy konsultacje pediatryczne.

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć