Warszawa

Zielona strona kultury – atrakcje plenerowe dla dzieci w całej Polsce!

Zielona strona kultury – atrakcje plenerowe dla dzieci w całej Polsce!

Gry miejskie, śniadania plenerowe, rajdy rowerowe, spacery, a może poznawanie gatunków roślin w ogrodach botanicznych? Wiele instytucji dostrzega potrzebę zorganizowania najmłodszym i im bliskim czasu na świeżym powietrzu. Trend daje się dostrzec praktycznie w każdym zakątku Polski. Zebraliśmy propozycje na twórcze spędzenie czasu w plenerze.

 

Chodźże na pole, czyli atrakcje w Krakowie

 

Miasto Kraków wraz z Krakowskim Forum Kultury zorganizowało wyjątkowy cykl spacerów „Kraków na okrągło”. Wędrówki z cyklu Kraków na okrągło zaangażują wszystkie zmysły, nie jedynie słuch i wzrok. Uczestnicy będą smakować, wąchać i dotykać. Odwiedzą zarówno miejsca znane, jak i zwykle pomijane w przewodnikach. Poza wielką historią poznają detale życia codziennego, wstydliwe tajemnice, kulisy skandali i źródła plotek, które rozpalały wyobraźnię krakowian od średniowiecza do współczesności.

 

Spacery są organizowane od maja do października 2022 roku. Harmonogram na czerwiec można znaleźć tu: https://krakowskieforum.pl/aktualnosc-80-krakow_na_okraglo_spacery_w_czerwcu.html

 

Wiele interesujących atrakcji ma jak zawsze w zanadrzu Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. Na najmłodszych i ich rodziny czekają wspólne obserwacje Słońca, zabawa w Detektywów pogody czy zbieranie wiedzy na temat chmur.

Szczegóły: https://czasdzieci.pl/krakow/wydarzenia/id,130539bd1.html

 

Wianki na Wesołej jak co roku przyciągną całe rodziny. Natura, tradycja i dobra zabawa to coś, co czeka na uczestników muzyczno-ekologicznego pikniku. Program przewiduje zajęcia dotyczące tego jak szanować zieleń oraz pobudzające wyobraźnię kosmiczne podróże.

Więcej: https://czasdzieci.pl/krakow/wydarzenia/id,130540db5.html

 

Sprawdźcie, co na dworze – atrakcje w Warszawie

 

Pałac w Wilanowie wychodzi z wieloma interesującymi propozycjami na ten słoneczny czas. Można wyruszyć na Botaniczną odyseję. Podczas wyprawy spotkasz zarówno stałych bywalców leśnych ostępów, jak i zamorskich przybyszów. Wybierz się w niezwykłą dendrologiczną podróż!  Na gry nie trzeba się zapisywać – rodzina może grać w swoim zespole.

 

Szczegóły: https://czasdzieci.pl/warszawa/wydarzenia/id,1305418d5.html

 

W czerwcu, w lipcu i w sierpniu można wziąć udział w cyklu wydarzeń „Zobacz Morysin! - spacery po rezerwacie przyrody”. Będzie to okazja do prawdziwego kontaktu z naturą!

 

Szczegóły: https://czasdzieci.pl/warszawa/wydarzenia/id,130542b87.html

 

Dzieciakom i ich opiekunom, którzy mają ochotę podpatrzeć zwierzęta, serdecznie polecamy spacer przyrodniczy „Zwierzęce rodziny w Łazienkach Królewskich”. Wydarzenie będzie tłumaczone na język ukraiński.

 

Szczegóły: https://czasdzieci.pl/warszawa/wydarzenia/id,1305439b2.html

 

Po prawie dwóch latach przerwy wracają również letnie recitale w Łazienkach Królewskich. Do 25 września potrwa 63. sezon Koncertów Chopinowskich. Będzie to powrót do tradycji spotkań z muzyką klasyczną w plenerze.

 

Szczegóły: https://czasdzieci.pl/warszawa/wydarzenia/id,130544cb3.html

 

W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego zapowiada się kwiecisty czas. W magię Nocy Kupały wprowadzą niezwykłe warsztaty z plecenia wianków i niesamowite opowieści oraz legendy. Z kolei 25 i 26 czerwca świetnie będą bawić się miłośnicy fiołków afrykańskich na VII Kolekcjonerskiej Wystawie tych roślin. Szczegóły na stronie organizatora.

 

Nie można zapomineć również o cyklu letnich spacerów "Odkryj żydowską Warszawę". Szczegóły: https://czasdzieci.pl/warszawa/wiadomosci-lokalne/id,16760c03.html

 

Poznań z grami

 

Na miłośników gier z Poznania już 18 czerwca czeka gra w podchody „Poszukiwacze skarbów”, organizowana przez Rezerwat Archeologiczny. Podczas wydarzenia uczestnicy poszukają skarbów i sprawdzą, co Piastowie ukrywali w pobliżu grodu.

Szczegóły: https://czasdzieci.pl/poznan/wydarzenia/id,130545cab.html
 

Dobrze będzie można się bawić także 19 czerwca – wyzwanie to gra terenowa „Przygoda z tatą”, na którą jednak mogą wybrać się całe rodziny. Na uczestników czekają atrakcyjne pakiety startowe, koszulki, bony obiadowe, a dla zwycięzców - ciekawe i cenne nagrody!

Szczegóły: https://czasdzieci.pl/poznan/wiadomosci-lokalne/id,16864f66.html

 

Jeżeli macie ochotę poznać Poznań od nieco bardziej legendarnej i magicznej strony, polecamy Wam spacer po mieście w ramach indywidualnej gry terenowej „Poznański szlak legend”. To trasa do zwiedzania na własnych warunkach i nie obowiązują na nią zapisy.

Szczegóły: https://czasdzieci.pl/poznan/wydarzenia/id,1305467cc.html

 

Interesującą propozycję ma Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, które zaprasza na słuchowisko w plenerze pt. "Redukcja hałasu". Wydarzenie odbędzie się 18 i 25 czerwca.

Szczegóły: https://czasdzieci.pl/poznan/wydarzenia/id,13056053a.html

 

Spragnionym widoku wspaniałych roślin, jak zawsze proponujemy wizytę w Poznańskiej Palmiarni. Będzie to prawdziwa przygoda dla całej rodziny.

 

Wrocław świętuje!

 

Już 24 czerwca wypada Święto Wrocławia. Z tej okazji od 13 do 23 czerwca odbędzie się wiele wydarzeń, których większość zorganizowano w przestrzeni otwartej. Na uczestników czeka mnóstwo koncertów, wystaw plenerowych, prezentacja starożytnych rzemiosł opartych na wykorzystaniu ognia. Na 19 czerwca zaplanowano Wrocławskie cuda – wianki, czyli piknik osiedlowy, na którym wystąpią znakomici wykonawcy.

Szczegóły: https://czasdzieci.pl/wroclaw/wiadomosci-lokalne/id,16863442.html

 

Lubelskie na sportowo!

 

Miłośnikom natury z województwa lubelskiego polecamy udział w rajdach rowerowych.

Na uwagę zasługuje chociażby na cykl wycieczek "Rodzinne rajdy rowerowe. Poznajemy nasz region". Każdy rajd odbywa się na innej trasie. Można liczyć na sportowe animacje, posiłki oraz koszulki. Na zakończenie sezonu organizowany jest piknik rodzinny.


Szczegóły: https://czasdzieci.pl/lublin/wiadomosci-lokalne/id,16867ee0.html
 

Morskie plenerowe przygody w Gdyni

 

Jeżeli jesteście z Trójmiasta (lub akurat będziecie tam na urlopie) warto skorzystać z oferty atrakcji plenerowych w tej części Polski.

 

W Gdyni można wziąć udział w rodzinnej grze miejskiej "Ufo i inne legendy miejskie". Na uczestników czekają: tajemnica lądowania UFO w gdyńskim porcie, nawiedzone domy, niezwykłe stworzenia i mroczne podziemia. Jeżeli chcecie podjąć wyzwanie, zarezerwujcie czas 18 czerwca.

Szczegóły: https://czasdzieci.pl/trojmiasto/wiadomosci-lokalne/id,16869c15.html
 

Jeżeli Wasze pociechy to miłośnicy kina to warto zabrać je na plenerowe poranki filmowe dedykowane tej grupie wiekowej. Wydarzenia w plenerze są organizowane przez Gdyńskie Centrum Filmowe od czerwca do sierpnia 2022 roku.

Szczegóły: https://czasdzieci.pl/trojmiasto/wiadomosci-lokalne/id,168684a2.html

 

Wiele radości przyniosą Wam z pewnością Rodzinne Spacery po Gdyni. Wędrówki poprowadzą znani i lubiani przewodnicy m.in. Danuta Ślipy z Frajdy nad morzem, Michał Miegoń z Innych Szlaków oraz Arkadiusz Brzęczek.

Szczegóły: https://czasdzieci.pl/trojmiasto/wydarzenia/id,130531291.html

 

Łódź w ogrodzie i nie tylko!

 

Ogród Botaniczny w Łodzi przygotował dla najmłodszych interesujące atrakcje na zbliżający się czas. W Ogrodzie Botanicznym można wziąć udział w takich warsztatach jak:

  • Ogród bez tajemnic – przyrodnicze spacery po Botaniku

  • Ogrodnicze czwartki – zajęcia warsztatowe

  • Warsztaty fotograficzne.

 

Prowadzone są również zajęcia edukacyjne w łódzkiej Palmiarni. Szczegóły dostępne na stronie organizatora.

 

W sezonie letnim planowane są także bezpłatne spacery z przewodnikiem i wycieczki rowerowe z Zieloną Łodzią. Start Letnich Spacerów po Łodzi w każdą sobotę i niedzielę do końca września. Więcej informacji: https://czasdzieci.pl/lodz/wydarzenia/id,13054898d.html

 

Szczegóły związane wypraw rowerowych tutaj: https://czasdzieci.pl/lodz/wydarzenia/id,130547fb2.html

 

Z wieloma interesującymi akcjami wychodzi Miejska Strefa Kultury w Łodzi, która zaprasza na Plac Zabaw Twórczych. Wydarzenie odbywa się cyklicznie. Pierwsze już 26 czerwca: https://czasdzieci.pl/lodz/wydarzenia/id,1306081cd.html


 

Szczecin i tajemniczy ogród!

 

Fanom literatury i pięknych ogrodów polecamy natomiast udział w Fikuśnym Festiwalu Literatury w Szczecinie. Sceną dla festiwalu będą Ogrody Śródmieście – secesyjna willa z pięknym ogrodem w samym centrum miasta. W rozciągniętym na kilka weekendów lata wydarzeniu znajdą coś dla siebie tak mali, jak duzi entuzjaści literatury.

Szczegóły: https://czasdzieci.pl/szczecin/wiadomosci-lokalne/id,16874b70.html

 

Śląskie plenerowe gry familijne

 

Wiele do zaoferowania ma również Śląsk.

 

Już 25 czerwca w Katowicach odbędzie się rodzinna gra miejska „Złap szczęście”. Podczas familijnego wydarzenia uczestnicy będą wykonywać proste działania twórcze oparte na zabawie słowem, ruchem, obrazem i zadaniach teatralnych. Gra będzie okazją do świetnej zabawy i do podjęcia refleksji na temat poszukiwania szczęścia.

Szczegóły: https://czasdzieci.pl/slask/wiadomosci-lokalne/id,168657e8.html

 

W województwie śląskim zaprojektowano również wiele tras spacerowych, które dzięki obecności tablic informacyjnych, punktów widokowych czy wygodnych ławeczek, zyskały walor edukacyjny. Warto chociażby odwiedzić: trasę spacerową na Pustynię Siedlecką, trasę spacerowa po Bagnach nad Białą Przemszą i wiele innych.

Interesującą ofertę ma również Zagroda i Ogrodnictwo „Niezłe ziółka” w Mikołowie, gdzie dzieci mogą zdobywać wiedzę przyrodniczą. Warto również skorzystać z propozycji, jaką stwarzają zagrody edukacyjne i gospodarstwa ekologiczne.

 

Warto też lepiej przyjrzeć się ofercie Teatru Miejskiego w Gliwicach, który zaprasza na Teatralny Plac Zabaw. Będą to warsztaty i spektakle dla dzieci na świeżym powietrzu.

Szczegóły: https://czasdzieci.pl/slask/wydarzenia/id,1305491d5.html

 

W Tarnowskich Górach będzie można "zjeść śniadanie na polanie" w ramach imprezy w Parku Miejskim. Na uczestników czeka aż 7 edycji tego wydarzenia.

Szczegóły: https://czasdzieci.pl/slask/wydarzenia/id,130530f30.html

 

To tylko niektóre spośród listy wielu wydarzeń związanych z łączeniem kultury i natury. Warto z nich korzystać, bo naprawdę wzbogacają.

 

Zobacz też:

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć