Warszawa

Czym jest kreatywność i jak wspierać ją u dzieci?

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się nad definicją kreatywności, spójrzcie na dzieci – są jej uosobieniem. Patrzą na świat zupełnie inaczej niż dorośli i jeszcze nie nauczyły się myśleć schematycznie. Ich wrodzona ciekawość świata, umiejętność dogłębnej obserwacji, otwartość to podstawy twórczego rozwoju i nieszablonowego myślenia. W artykule podpowiadamy, jak pielęgnować tę cechę u dzieci.

 

Ciekawość i kreatywność idą w parze

 

Kreatywność nie jest tylko domeną geniuszy czy wielkich odkrywców. Kreatywność to otwartość,  elastyczność, znajdowanie nowych perspektyw, chęć podejmowania ryzyka, gotowość do poniesienia porażki, ale też odwaga i satysfakcja, płynące z próbowania czegoś nowego.

 

Zamiast etykietować i wyjaśniać dziecku czym jest to, co widzi, zadawajmy pytania, które zachęcą je do interakcji ze swoim otoczeniem. Może się wówczas okazać, że gąbka podczas kąpieli w wannie będzie łodzią, innym razem rekinem czy zatopioną skrzynią skarbów. Zobaczenie czegoś, co jest nam znane, z perspektywy dziecka, będzie zaskakujące i odkrywcze także dla nas samych.

 

Liczy się zabawa!

 

Eksperci podkreślają znaczenie otwartego, nieustrukturyzowanego czasu zabawy dla dzieci. Niech za inspirację posłużą słowa wielkiego przyjaciela najmłodszych, Janusza Korczaka: „Nie zmuszajmy dzieci do aktywności, lecz wyzwalajmy aktywność. Nie każmy myśleć, lecz twórzmy warunki do myślenia”. Pomocne będą tu zabawki i akcesoria, którymi można bawić się na wiele sposobów.  Sprawdzonym pomysłem, który dostarcza dużo radości jednocześnie małym i dużym uczestnikom, jest ciastolina Play-Doh. Ta miękka masa plastyczna cieszy się zaufaniem rodziców już od ponad 65 lat i spotyka się z entuzjazmem dzieci w każdym wieku. To zabawa, która jest doskonałym ćwiczeniem kreatywności – daje dzieciom możliwość doświadczania i działania oraz realizowania wciąż od nowa kolejnych twórczych pomysłów.

 

Kreatywność jest zaraźliwa

 

Ciastolina Play-Doh rozwija wyobraźnię i kreatywność bez względu na wiek. Idealnie sprawdza się również w przypadku rodzeństwa mieszanego, jest uwielbiana zarówno przez dziewczynki, jak i chłopców. Różne kolory, kształty i tekstury inspirują do tworzenia różnorodnych elementów. Dziecko może budować postaci, rzeczy, aranżować sytuacje według własnego, jedynego w swoim rodzaju pomysłu i scenariusza. Otwierając tuby z ciastoliną, otwiera się drzwi do magicznego świata wyobraźni. Już dwulatki za pomocą ciastoliny, która jest produktem nietoksycznym i starannie przetestowanym, mogą poznawać i tworzyć dowolne kolory oraz kształty. Małe rączki uwielbiają ją ugniatać, rolować czy rozciągać, co wspiera koordynację ręka-oko i motorykę mniejszą, tak ważną dla późniejszej umiejętności pisania czy zapinania guzików.

 

Rodzinna zabawa ciastoliną wspiera również rozwój społeczny i emocjonalny dziecka, pomaga w rozwoju mowy, a w przypadku starszych dzieci, jest idealną okazją do snucia wspólnych opowieści. Korzystając z zestawów takich jak Dentysta czy Stylista Szalonych Fryzur, możemy nawiązywać do konkretnych sytuacji życiowych i uczyć dzieci sposobów zachowania się w różnych okolicznościach, które mogą stać się ich udziałem. Dzięki delikatnemu wsparciu rodziców, dzieci już bardzo wcześnie mogą uwolnić kreatywność w wielu dziedzinach, korzystając z nieograniczonej gamy możliwości, jakie daje to ciastolina Play-Doh!

 

 

 

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć