Warszawa

Jak sprawdzić wilgotność powietrza w domu? Kup higrometr

Jak sprawdzić wilgotność powietrza w domu? Kup higrometr

Wilgotność powietrza ma istotny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Z tego powodu warto dbać o to, aby zawsze była prawidłowa, tak samo jak dba się o prawidłową temperaturę. Do monitorowania poziomu nawilżenia powietrza wystarcza jedno, tanie urządzenie.

 

Prawidłowa wilgotność powietrza, czyli jaka?

 

Urządzeniem umożliwiającym pomiar wilgotności powietrza jest higrometr, nazywany też wilgotnościomierzem. Ceny najprostszych higrometrów wynoszą około 20 zł, tak więc zakup takiego miernika nie musi wiązać się z dużym wydatkiem. Jednak prezentowane przez to urządzenie wyniki są przydatne wyłącznie wtedy, gdy wiemy, jaki poziom nawilżenia powietrza jest właściwy?

 

Jaka powinna być wilgotność w domu? Odpowiedź jest bardzo prosta – powinna mieścić się w przedziale 40-60%. Można zatem uznać, iż idealna wynosi około 50%. Warto dodać, że chodzi tutaj o wilgotność względną.

Wilgotność względna i bezwzględna

 

Wilgotność względna jest wyrażana w procentach, ponieważ prezentuje stosunek między ilością wody obecnej w powietrzu a maksymalną ilością wody, która mogłaby się w nim znajdować przy obecnej temperaturze. Wilgotność bezwzględna wyrażona jest w gramach na metr sześcienny. Informuje o tym, ile wody znajduje się w jednym m³ powietrza.

 

Najprostsze higrometry mierzą wyłącznie wilgotność względną powietrza. Ten pomiar jest w pełni wystarczający, ponieważ to właśnie wilgotność względna pozwala szybko ocenić, czy poziom nawilżenia powietrza jest właściwy.

Nieprawidłowa wilgotność powietrza – co robić?

 

Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka wilgotność powietrza, stanowi zagrożenie dla zdrowia. Może też negatywnie wpływać na stan drewnianych elementów domowego wyposażenia. Wszelkie nieprawidłowości wymagają zatem podjęcia odpowiednich działań.

 

Nawilżacz powietrza, kiedy wilgotność powietrza jest zbyt niska

 

W przypadku przesuszenia powietrza najskuteczniejszą metodę stanowią nawilżacze powietrza. Najbezpieczniejszy wybór to nawilżacz ewaporacyjny. Nawilżacz ultradźwiękowy wymaga stosowania wody destylowanej i restrykcyjnego przestrzegania zasad higieny. Nie jest też odpowiedni do domów, w których mieszkają zwierzęta.

 

Podczas wyboru nawilżacza powietrza warto uwzględnić przede wszystkim:

 

  • wydajność nawilżania – w pomieszczeniu o normalnej wysokości zapotrzebowanie można obliczyć poprzez pomnożenie metrażu przez 7 (np. w sypialni 20 m² będzie to 140 ml/h),
  • obecność higrostatu – higrostat pozwala na utrzymanie wyznaczonego poziomu nawilżenia powietrza, co znacznie ułatwia zachowanie właściwej wilgotności,
  • obecność procentowego wskaźnika wilgotności – higrometr w nawilżaczu powietrza umożliwia szybkie skontrolowanie aktualnej wilgotności powietrza,
  • koszty użytkowania – są uzależnione od ceny i żywotności elementów wymiennych oraz zużycia prądu (w przypadku nawilżacza ultradźwiękowego należy doliczyć koszty wody destylowanej, której cena jest znacznie wyższa od kranowej).

Osuszacz powietrza, gdy poziom nawilżenia jest zbyt wysoki

 

Przy nadmiernej wilgotności warto zaopatrzyć się w osuszacz powietrza. Najlepiej wybrać osuszacz kondensacyjny, który w większości pomieszczeń sprawdzi się lepiej od adsorpcyjnego. Podczas wyboru należy uwzględnić przede wszystkim wydajność, obecność higrostatu i pojemność zbiornika na wodę.

Dlaczego wilgotność powietrza jest taka ważna?

 

Wyjaśniliśmy już, jaka wilgotność powietrza jest prawidłowa oraz w jaki sposób postępować, kiedy odbiega od normy. Teraz warto wyjaśnić, dlaczego szybka reakcja na spadek albo nadmierny wzrost wilgotności jest taka ważna.

Skutki przesuszenia powietrza

 

Pod wpływem suchego powietrza dochodzi do wysuszenia błon śluzowych dróg oddechowych i oczu oraz skóry. Konsekwencje stanowią:

 

  • drapanie w gardle i spowodowany tym suchy kaszel,
  • upośledzenie pracy rzęsek znajdujących się w śluzówce, które oczyszczają wdychane powietrze, co prowadzi do większej podatności na infekcje bakteryjne i wirusowe,
  • pieczenie i łzawienie oczu,
  • zaczerwienienie, swędzenie skóry, a w dalszej perspektywie jej szybsze starzenie się,
  • pogorszenie kondycji włosów i pojawienie się łupieżu.

 

Dodatkowo przy suchym powietrzu drewniane elementy wyposażenia tracą blask i rozsychają się, czyli niszczeją.

 

Skutki zbyt niskiej wilgotności powietrza

 

Przewilżenie powietrza prowadzi do:

 

  • bólów głowy, mięśni i stawów,
  • nasilenia objawów chorób reumatycznych,
  • problemów z koncentracją,
  • wzrostu temperatury odczuwalnej, co staje się szczególnie uciążliwe latem.

 

Największy problem stanowi jednak to, że pod wpływem wilgoci dochodzi do rozwoju chorobotwórczych pleśni i grzybów.

 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć