Warszawa

Jakie są naturalne metody zapobiegające ukąszeniom przez komary?

Jakie są naturalne metody zapobiegające ukąszeniom przez komary?

Zbliża urlop lub długi weekend, a Ty akurat planujesz odpoczynek na łonie natury? Chcesz delektować się chwilami spokoju z dala od zgiełku miast i stresu, ale wiesz, że im bliżej zbiornika wody, tym więcej owadów? Sprawdź, jakie są naturalne metody zapobiegania ukąszeniom przez komary i ciesz się chwilami z najbliższymi bez uporczywego swędzenia i obrzęków.

 

Naturalne sposoby przeciw ukąszeniom komarów

 

Jakie są naturalne metody radzenia sobie z ukąszeniami komarów — to pytanie pada często wśród osób, które chociaż raz planowały wyjazd poza miasto. Mimo swoich niewielkich rozmiarów komary potrafią zepsuć nawet najbardziej wyczekiwany urlop, a co więcej, pamiątką po takim wypoczynku są czerwone bąble i swędzące miejsca. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które sprawią, że owady te nie będą tak chętnie gryźć jak do tej pory.

 

Niestety komary to nieodłączny element ciepłych dni. Na szczęście nie trzeba skazywać się na ich towarzystwo. Wystarczy zastosować … naturalnych metod, które skutecznie odstraszają komary i chronią przed ukąszeniami.

 

Skuteczna ochrona możliwa dzięki zapachom roślin doniczkowych?

 

Owady wykazują znacznie czulszy węch niż ludzie. Stąd też tak łatwo można paść ofiarą ich ukąszeń. Większe wyczulenie może być jednak dla człowieka atutem. Udowodniono, że część zapachów działa bardzo drażniąco na komary, dzięki czemu otaczając się wybranymi gatunkami roślin, można skutecznie odstraszyć owady. Przykładem są tutaj rośliny doniczkowe, takie jak:

 

  • lawenda wąskolistna;
  • kocimiętka;
  • mięta;
  • komarzyca.

 

Jeżeli z różnych względów człowiek nie może pozwolić sobie na posiadanie roślin doniczkowych, z pomocą mogą przyjść olejki eteryczne.

 

Olejki eteryczne alternatywą dla roślin doniczkowych

 

Wśród olejków eterycznych, które działają na owady drażniąco, wyróżnić można:

 

  • olejek z citronelli;
  • goździkowy;
  • z mięty pieprzowej;
  • lawendowy;
  • cytrynowy;
  • z eukaliptusa cytrynowego;
  • z trawy cytrynowej;
  • pomarańczowy.

 

Olejki można stosować w różny sposób. Część z nich można odnaleźć w składzie poszczególnych perfum lub wód toaletowych. Inne do nabycia są w klasycznej swojej wersji, w niewielkich butelkach. Daje to szerokie możliwości, ponieważ kilka kropel olejku można nanieść na swoje ubranie lub skropić np. świeczki dekoracyjne posiadane w domu. Na szczególne wyróżnienie zasługuje olejek z citronelli, którego komary wyjątkowo bardzo unikają. Rozpryskując go dookoła knota świeczki lub wkładu, skutecznie można odpędzić owady.

 

Intensywny zapach octu i cebuli sprzymierzeńcem w walce z komarami

 

Zapach cebuli i jej właściwości drażniące kojarzą się głównie z płaczącymi ludźmi. Jednak jak się okazuje, jest ona również skuteczna w walce z komarami. Można przetestować jej właściwości, kładąc jej plasterek na parapecie na noc.

 

Z kolei ocet posiada intensywny, ostry, charakterystyczny zapach, który również odpędza wszelkie owady. Można nasączyć nim gąbkę i umieścić ją w niewielkiej odległości od łóżka lub okna.

 

Zmiana kosmetyków na te o naturalnym składzie

 

Komary lgną do człowieka między innymi ze względu na zapach jego potu. Jeżeli na co dzień stosuje on kosmetyki z bardziej chemicznym składem, charakteryzujących się aromatycznymi zapachami, to pod wpływem pocenia się, słodkie wonie dezodorantu mogą jedynie przyciągać komary. Dzięki zastosowaniu naturalnych składów bez substancji zapachowych skutecznie obniża się ryzyko ukąszeń.

Jak widać, chcąc ustrzec się przed ukąszeniem komarów, zarówno na urlopie, jak i w domu, można zastosować 4 naturalne metody, które skutecznie odstraszają owady. Otaczając się roślinami doniczkowymi, stosując olejki eteryczne lub wykorzystując drażniącą moc octu i cebuli można obniżyć ryzyko niechcianych bąbli i swędzenia. Warto również przyjrzeć się składom swoich kosmetyków i wybrać te z naturalnym składem.

 

Tworząc treść tego artykułu inspirowaliśmy się materiałami ze strony: https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/komary-co-je-odstrasza/

 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć