Warszawa

Jak Oszczędzać na Edukację Dzieci

Jak Oszczędzać na Edukację Dzieci

Dzieci to ogromne wydatki. Wiedzą o tym osoby, które mają jednego malucha, a co dopiero ci którzy wychowują kilka pociech. Wydatki w ciągu całego dzieciństwa mogą sięgnąć nawet kilkaset tysięcy złotych, a jeżeli wysyłasz dziecko na studia, kwoty będą jeszcze wyższe. Oszczędzanie na edukację dzieci warto zacząć więc jak najwcześniej, tak aby zbudowana poduszka finansowa mogła zapewnić twoim pociechom dobry start w życiu. Jak to robić? Tego dowiecie się z niniejszego artykułu.

 

Starannie wybieraj pożyczki i kredyty

 

Pożyczki są dobrym sposobem na pokrycie nagłych wydatków, albo na zakupy niezbędnych rzeczy do domu. Pamiętaj jednak, że oferty pożyczkowe bardzo się od siebie różnią, szczególnie jeśli chodzi o chwilówki. Dlatego nie warto brać pożyczki w najbliższym banku, którego oddział znajduje się w twojej okolicy. Na niekorzystnej ofercie możesz bowiem stracić, a to oznacza, że zostanie mniej pieniędzy dla ciebie i dla rodziny.

 

Znacznie lepiej jest przejrzeć dostępne oferty w Internecie z długopisem i kalkulatorem w dłoni. Pożyczki w Matchbanker przedstawiają oferty znanych firm udzielających chwilówek, a także pożyczek na dłuższe terminy. Dostępne tam oferty posortowane są według ocen użytkowników. W jednym miejscu sprawdzisz dostępne limity, oferty specjalne, czasy wypłat, czy współczynniki RRSO, czyli realne kwoty do spłaty. Decyzja wybrana w oparciu o ten portal, pozwoli ci świadomie wybrać najkorzystniejszą ofertę.

 

Rób długoterminowe inwestycje

 

Istnieje wiele świetnych produktów finansowych, które możesz kupić aby oszczędzać długoterminowo. Jeśli znasz się nieco na rynkach kapitałowych, możesz samodzielnie kupić takie produkty w biurze maklerskim, albo nawet bezpośrednio w systemie bankowości internetowej twojego banku.

 

Inwestycje długoterminowe na edukację powinny obejmować takie instrumenty, które mają niski poziom ryzyka, a przy tym ograniczone oprocentowanie. W Polsce klienci wybierają często na przykład Obligacje Skarbowe, emitowane regularnie przez Ministerstwo Finansów. Cechuje je stopa oprocentowania zależna od czasu wykupu. Obecnie najdłuższe obligacje gwarantują zysk 2% na rok w ciągu 12 lat. Choć nie wydaje się to wiele, warto kupić obligacje gdy oszczędzasz w perspektywie wielu lat i z pewnością jest to korzystniejsze niż trzymanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym, gdzie będzie zjadać je inflacja.

 

Inne produkty finansowe o niskim stopniu ryzyka, idealne dla długoletniego oszczędzania to fundusze inwestycyjne w których podstawą inwestycji są obligacje. Wreszcie, jeżeli uważasz, że złoty może tracić na wartości w przyszłości, możesz kupować stabilne waluty zagraniczne, takie jak dolar czy euro.

 

Skorzystaj z dedykowanych planów oszczędzania

 

Niektóre banki udostępniają nawet plany oszczędzania na edukację dzieci, będące produktami finansowymi. Ich założeniem jest długi czas trwania i wypłata dopiero po osiągnięciu dojrzałości dziecka. Potraktuj je jako rodzaj skarbonki, którą rozbijesz dopiero wtedy, gdy dziecko będzie szło na studia. Główną motywacją do skorzystania z tych dedykowanych planów oszczędzania jest długoterminowy cel. Są to bowiem lokaty długoterminowe, które oczywiście możesz w razie potrzeby wcześniej wypłacić. No i oczywiście – procent składany przy wieloletnim oszczędzaniu sprawia, że nawet jeżeli co miesiąc nie będziesz dużo wpłacać, po latach uzbiera się tam duża kwota.

 

Jak widać, oszczędzanie nie wymaga wiele. Biorąc pod uwagę, że to inwestycja na długie lata, kwoty jakie przeznaczasz na ten cel nie muszą być wysokie. Wystarczy odkładać nawet dwieście lub trzysta złotych miesięcznie, aby po kilkunastu latach wyciągnąć kilkadziesiąt tysięcy i to bez odsetek. Przyszłość dzieci to najlepsza inwestycja!

 

Materiał sponsorowany

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć