Warszawa

Czy katar dziecka da się wyleczyć domowymi sposobami?

Czy katar dziecka da się wyleczyć domowymi sposobami?

Domowe sposoby nie powinny zastępować medycyny konwencjonalnej. Mogą jednak wspomóc ją w niwelowaniu objawów. Jak wesprzeć terapię przeziębienia u dziecka, posiłkując się domowymi metodami i czy w ogóle są one skuteczne? Zebraliśmy kilka popularnych domowych metod na katar, które sprawdzą się u dziecka.

 

W sezonie jesienno-zimowym katar to nic niecodziennego. Niekiedy towarzyszą mu inne objawy przeziębienia – gorączka, ból mięśni, uporczywy kaszel i dreszcze. Czasem jest jednak jedynym objawem. W takim wypadku sięganie po leki zazwyczaj nie jest konieczne. Domowe sposoby mogą pomóc ci zwalczyć katar u dziecka bez stosowania farmakologii. Co warto wypróbować?

 

Inhalacje – sposób na nawilżenie dróg oddechowych

 

Stosowanie inhalacji to popularna metoda profilaktyczna przeciw infekcjom dróg oddechowych. Stosowana regularnie, może pomóc w ich oczyszczaniu i nawilżaniu. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu roztwór soli fizjologicznej.

 

Inhalacje stosuje się jednak również jako domową metodę leczenia. Leczy się nimi zarówno przeziębienie, jak i objawy kaszlu i kataru. Wiele zależy od tego, jaki środek dodasz do roztworu. Sól fizjologiczna lub sól hipertoniczna dobrze nawilżają, ale jeśli zależy ci na wzmocnionym działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym, warto dodać do mikstury również odpowiedni olejek. Może być to na przykład olejek lawendowy, goździkowy, sosnowy, eukaliptusowy czy z drzewa herbacianego. Przy katarze dobrze sprawdzi się wyciąg z kopru włoskiego, który rozrzedza wydzielinę oskrzelową i dobrze udrażnia nos.

 

Inhalacja dla dziecka – jaka metoda się sprawdzi?

 

Jak przeprowadzić inhalację? Popularnym sposobem jest podgrzanie wody z wybranymi specyfikami w garnku, a następnie wdychanie pary przez ręcznik. Dla dzieci ten sposób oczywiście nie będzie jednak odpowiedni. Dlaczego? Po pierwsze – mogą się poparzyć gorącą wodą. Po drugie – metoda ta jest dla malucha dość niewygodna. Jak więc stosować inhalacje? Pomocny będzie w tym nebulizator. Jest to urządzenie służące do aplikacji preparatów o płynnej bazie metodą wziewną. Zazwyczaj wyposażone jest w maseczkę, którą wystarczy nałożyć, by dokonać inhalacji.

 

Korzystając z nebulizatora, możesz zastosować ampułki z solą fizjologiczną lub przygotować własny roztwór. Warto pamiętać, że nebulizacja to nie tylko bezpieczniejszy i wygodniejszy, ale również bardziej precyzyjna metoda inhalacji. Przy wykorzystaniu urządzenia, do dróg oddechowych trafia skoncentrowana dawka leku, co przekłada się na skuteczność metody.

 

Regularne oczyszczanie nosa – podstawa przy infekcjach

 

Uciążliwy katar warto zwalczać domowymi sposobami, ale bez dbania o regularne oczyszczanie nosa będą one przeciwskuteczne. Gromadzenie się wydzieliny w drogach nosowych może prowadzić do rozwoju infekcji bakteryjnych. Dlatego należy pilnować, by maluch regularnie wydmuchiwał nos – często dzieci nie mają tego nawyku i trzeba im o tym przypominać. W przypadku najmłodszych możesz posłużyć się gruszką do nosa, która znacząco ułatwia usuwanie wydzieliny.

 

Jeżeli szukasz więcej informacji to znajdziesz je w artykule: https://gemini.pl/poradnik/dziecko/katar-u-dziecka-jak-sobie-z-nim-radzic/

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć