Warszawa

Jak nauczyć dziecko odczytywać czas na zegarze?

Jak nauczyć dziecko odczytywać czas na zegarze?

W życiu dziecka następuje taki moment, gdy trzeba nauczyć je odczytywać godzinę na zegarze. Jest to umiejętność bardzo praktyczna, potrzebna w codziennym życiu. Już pierwszoklasista powinien znać się na zegarku. Oto, jak można wprowadzić dziecko w świat rozumienia czasu.


Postaw na kolorowe gadżety


Niezależnie od tego, czy dziecko ma do dyspozycji zegar ze wskazówkami czy też smartwatch, na którym wyświetlają się cyfry, maluch musi znać zasady odczytywania godzin. Aby zachęcić dziecko do nauki, warto wybrać dla niego kolorowy gadżet, którego noszenie na ręce będzie  prawdziwym powodem do dumy. Ciekawie prezentująca się kolorowa bransoletka sprawi, że pociecha chętniej założy ją na rękę. Zmotywować do nauki mogą także różnobarwne cyfry na zegarku. Taki czasomierz pobudzi wyobraźnię i pomoże dziecku zamienić się w tajnego agenta czy inną ulubioną postać.


Przemianę dziecka w superagenta można wykorzystać do tego, by wyjaśnić dziecku podwójne znaczenie cyfr. Maluch musi wiedzieć, że liczba 1 oznacza 5 minut, 2 – 10 minut. Można wytłumaczyć pociesze, że cyfry także mają podwójną tożsamość.

 


Wybierz zegarki z różnymi funkcjami


Obecnie, w erze cyfryzacji, dzieciakom spodobają się zegarki, które łączą w sobie wiele przydatnych funkcji. Stoper, alarm czy datownik w czasomierzu mogą być przez dziecko wykorzystane do tego, by mierzyć czas sobie i przyjaciołom podczas wyścigów czy wspinaczki na drabinkę. Ta różnorodność zachęci malucha do zabawy, a także czynnej nauki odczytywania godzin.

 


Dziecko uczy się najlepiej poprzez praktykę. Dlatego mając możliwość sprawdzenia ile to jest 30 sekund, a ile 5 minut, Twoja pociecha będzie w stanie lepiej rozumieć jednostki czasu. Zanim dziecko rozpocznie naukę odczytywania czasu, naucz go liczyć do 60, a także liczyć co 5. Maluch może na kartce zapisywać liczby i wypowiadać je na głos. Możesz także uczyć dziecko wiązania godzin z różnorodnymi czynnościami, które wówczas wspólnie z nim wykonujesz.


Zadbaj o jakość zegarka


Dzieciaki uwielbiają skoki, radosne bieganie i aktywność fizyczną. Dlatego zegarek dla malucha powinien być niezniszczalny, a przy tym lekki i wygodny, by nie krępował ruchów. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybór zegarka na plastikowej opasce niż na skórzanej bransolecie czy pasku.


Dobrym pomysłem jest także zadawanie dziecku zadań związanych z nastawianiem zegarka na wskazaną przez Ciebie porę. Z tego względu zegar musi być naprawdę wysokiej jakości, by nie popsuł się podczas ćwiczeń.


Interesujące modele zegarków, które spełniają opisane powyżej wymagania to Vector Smart Kids. To dobry wybór na prezent gwiazdkowy, urodzinowy, na komunię czy inną ważną okazję. Gadżet sprawi wiele radości dziecku, a także zachęci je do nauki odczytywania czasu.

 
Materiał promocyjny

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć