Warszawa

O czym powinnaś pamiętać na początku ciąży? 5 ważnych rad

O czym powinnaś pamiętać na początku ciąży? 5 ważnych rad

Pozytywny test ciążowy - i co dalej? Co powinnaś teraz zrobić?

 

Przedstawiamy 5 ważnych rad, dzięki którym początek ciąży i jej dalszy rozwój przebiegnie prawidłowo, a Ty zyskasz spokój ducha.

 

Od początku ciąży zdrowo się odżywiaj

 

Prawidłowa dieta jest bardzo ważnym elementem wpływającym na rozwój dziecka - zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Musisz więc dbać o dostarczanie wszystkich niezbędnych składników odżywczych w ilościach większych, niż dotąd - Twój organizm potrzebuje bowiem sporych ilości witamin i minerałów, aby zapewnić Maleństwu najlepsze warunki do rozwoju.

 

Jak powinna wyglądać dieta? Powinnaś jeść przede wszystkim dużo warzyw (ok. 500 g) i owoców (ok. 400 g) dziennie. Poza tym potrzebny jest dobrej jakości nabiał, kasze, pełnoziarniste produkty i inne zdrowe węglowodany (czyli węglowodany złożone). Konieczne jest też jedzenie ryb morskich, gdyż te są bogate w kwasy DHA - są one niezbędne m.in. do prawidłowego rozwoju mózgu oraz narządu wzroku dziecka. Warto również spożywać chude mięso, np. drób czy cielęcinę.

 

Dbaj ponadto o odpowiednie nawodnienie - jest ono niezwykle ważne w ciąży, gdyż decyduje np. o ilości wód płodowych, w których znajduje się dziecko. Jeśli pijesz za mało, może dojść nawet do małowodzia. Wypijaj zatem przynajmniej 1,5-2 litry wody dziennie.

 

Bierz suplementy dla kobiet w ciąży

 

Suplementacja witamin w ciąży jest bardzo ważna, gdyż w tym czasie łatwo o niedobory, a też nie wszystkie składniki możemy dostarczyć z łatwością wraz z dietą. Z tego względu m.in. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby wszystkie kobiety w ciąży suplementowały przede wszystkim:

 

 • kwas foliowy (kwas foliowy powinien być suplementowany już od 3. miesięcy przed zapłodnieniem) - zwłaszcza kobiety z mutacją genu MTHFR (wówczas najlepsza jest zmetylowana forma kwasu foliowego),
 • cholinę,
 • witaminę D (1500-2000 IU/dobę)
 • jod,
 • kwasy DHA (600-1000 mg/dobę).

 

Poza powyższymi składnikami warto suplementować w ciąży także żelazo, magnez i inne mikroelementy, gdyż tych często jest w tym czasie niedostatecznie dużo. Niedobory żelaza np. są częstą przyczyną porodu przedwczesnego, a dziecko może mieć niedokrwistość, co jest zagrożeniem dla jego życia. Braki innych witamin i minerałów są również niebezpieczne, dlatego warto brać od samego początku ciąży (a najlepiej już w okresie jej planowania) dobry suplement, w którym znajdą się wszystkie niezbędne składniki w zalecanych przez PTG ilościach. Pomocny w wyborze będzie Ranking witamin dla kobiet w ciąży.

 

Tych produktów nie jedz!

 

Warto wiedzieć, które produkty mogą zaszkodzić w ciąży Tobie i rozwijającemu się dziecku. Przede wszystkim nie powinnaś sięgać po fast foody, dania napakowane konserwantami i cukrem, a także produkty, które są w ciąży ryzykowne, np.:

 

 • wątróbka - zawiera dużo witaminy A (retinolu), a ta w nadmiarze może nawet prowadzić do uszkodzeń płodu,
 • surowe mięso, ryby, owoce morza, nie ugotowane jajka, sery pleśniowe z niepasteryzowanego mleka - produkty te mogą zawierać bakterie, które szkodzą dziecku, np. listerię, salmonellę i inne drobnoustroje.

 

Ograniczyć natomiast powinnaś kawę i herbatę, gdyż zawierają kofeinę, a ta w dużych ilościach może spowodować niską masę urodzeniową dziecka, a nawet poronienie. Maksymalna dawka kofeiny w ciąży to 200 mg - odpowiada to dwóm mocnym kawom dzienne (lub trzem filiżankom herbaty). Wiedz, że kofeinę zawierają też napoje energetyzujące i czekolada.

Oczywiście nie powinnaś pić alkoholu w ciąży, palić papierosów (także biernie), ani stosować substancji psychoaktywnych.

 

Przejrzyj kosmetyki i wyrzuć te, które szkodzą w ciąży

 

Początek ciąży powinien oznaczać duże porządki w… kosmetykach. Okazuje się, że niektóre substancje w nich zawarte mogą szkodzić dziecku, np.:

 

 • Witamina A - jak już wspomnieliśmy, może wiązać się z uszkodzeniami płodu, poronieniem, a także wadami rozwojowymi; w kosmetykach witamina A często znajduje się pod nazwą: retinol, retinal, retinyl palmitate, all-trans retinol. Co ciekawe, wiele kremów na rozstępy dla kobiet w ciąży zawiera ten składnik - dlatego czytaj uważnie składy!
 • Kwasy: salicylowy, migdałowy, glikolowy i inne - mogą przenikać do krwiobiegu i negatywnie wpływać na rozwój dziecka (np. powodować uszkodzenia organów czy wady serca). W kosmetykach kwasy znajdziesz np. pod nazwą: glicolic acid, lactic acid, salicylic acid.
 • Fenoksyetanol - składnik ten często występuje w kosmetykach na rozstępy - również jest niebezpieczny, gdyż może powodować wady rozwojowe płodu. W kosmetykach występuje często pod nazwami: phenoxyethanol, pthylenglykolmonophenylether, 2-hydroxyethyl phenyl ether.
 • Poliakrylamid - skutki stosowania kosmetyków z tym składnikiem są, według badań, podobne do tych, gdy matka pali papierosy w ciąży (np. dziecko może mieć za niską masę urodzeniową). Na etykiecie szukaj nazwy: Poliacrylamide.
 • Parabeny - parabeny przenikają do krwi i przedostają się do organizmu dziecka, przez co mogą powodować wady w rozwoju, a nawet poronienie. Na etykiecie parabeny widnieją jako: Isopropylparaben, Propylparaben, Butylparaben.
 • Filtry UV - mogą mieć wpływ na zaburzenia gospodarki hormonalnej niemowlęcia, chociaż nie zostało to jeszcze jednoznacznie udowodnione. Warto jednak unikać takich substancji i tym samym unikać wychodzenia na pełne słońce w ciąży.

 

Zrób konieczne badania, gdy dowiesz się o ciąży

 

Gdy tylko test ciążowy pokazał dodatni wynik, nie musisz czekać na wizytę u ginekologa, aby zrobić ważne badania - niektóre z nich są bardzo istotne na tak wczesnym etapie i szybkie wykrycie nieprawidłowości może zapobiec nawet poronieniu. Oczywiście możesz z wykonaniem badań poczekać do wizyty u ginekologa, który da Ci na nie skierowanie (jeśli prowadzisz ciążę na NFZ, badania te będą darmowe). Ale równie dobrze możesz wykonać je na własną rękę i na pierwszą wizytę do ginekologa pójdziesz już z pakietem wyników. Jakie dokładnie badania powinnaś wykonać? Przede wszystkim zrób badanie z krwi potwierdzające ciążę - beta hCG. Badanie to jednoznacznie wskaże, czy na pewno jesteś w ciąży, a po drugie dowiesz się, że poziom tego hormonu we krwi jest prawidłowy dla danego etapu ciąży.

 

Po drugie, ważne jest wykonanie oznaczenia grupy krwi z czynnikiem Rh, morfologii krwi, badania ogólnego moczu, badania poziomu hormonów tarczycy (TSH, fT3 i fT4). Z pozostałymi badaniami, np. w kierunku HIV, HCV, toksoplazmozy, VDRL czy różyczki możesz poczekać do wizyty u ginekologa, aby otrzymać na nie skierowanie (z refundacją - o ile lekarz przyjmuje też na NFZ). Na wizycie lekarz powinien ponadto wykonać cytologię i badanie czystości pochwy oraz USG.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć