Warszawa

Czy test na ojcostwo jest powodem do wstydu?

Czy test na ojcostwo jest powodem do wstydu?

Brak pewności co do ojcostwa to nadal temat tabu. Z tego powodu wątpliwości – zarówno wśród ojców, jak i mam – bardzo często powodują ogromne wyrzuty sumienia. Niepewni ojcostwa rodzice nie chcą przyznać się do swojej sytuacji, a wątpliwości niszczą ich od środka. Pomocne nie są tutaj też krążące w społeczeństwie stereotypy...

 

Zatem czy test na ojcostwo jest powodem do wstydu? Nie! Tym bardziej, że wynik badania bardzo często odmienia życie rodziny i pozwala podjąć najlepsze dla wszystkich decyzje.

 

Dlaczego robimy badania na ojcostwo?

 

Brak pewności, kto jest ojcem, bardzo często burzy spokój i latami nie daje spać. Nie istnieją dwie identyczne sytuacje – każda z historii jest inna i niepowtarzalna.

Magdalena Łyźniak, kierowniczka działu sprzedaży i obsługi klienta testDNA, mówi:

 

Nasze laboratorium wykonuje m.in. badania na ojcostwo. Po drugiej stronie słuchawki mamy do czynienia z człowiekiem, który bardzo często potrzebuje wsparcia psychologa, znajduje się w bardzo trudnej życiowej sytuacji. Niestety niewiele osób zwraca uwagę na ten aspekt testów na ojcostwo.

 

Badania na ojcostwo wykonywane są najczęściej, gdy:

 

  • doszło do zdrady;
  • rodzina ma wątpliwości związane np. z brakiem podobieństwa (również macierzyństwo – podejrzenie podmiany dzieci w szpitalu), plotkami, niezgodnością w grupach krwi;
  • do sądu potrzebny jest wynik – rezultat badania DNA jest najlepszym dowodem do spraw o zaprzeczenie/ustalenie ojcostwa;
  • para potrzebuje całkowitej pewności przed uznaniem ojcostwa w USC;
  • jeszcze na etapie ciąży wyniknie potrzeba, by upewnić się, że partner jest ojcem.

 

Test na ojcostwo to zawsze ogromne emocje

 

Wyrzuty sumienia, poczucie zdrady względem dziecka, wstyd, potrzeba wytłumaczenia się przed sobą i otoczeniem... Tego typu emocje i odczucia bardzo często towarzyszą rodzicom, którzy decydują się na wykonanie badań na ojcostwo.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że wielu rodziców po prostu nie ma wyboru. Przykładem takiej sytuacji jest sprawa o zaprzeczenie ojcostwa... W polskim prawie występuje zasada domniemania ojcostwa – zgodnie z nią ojcem dziecka (prawnym, wpisanym w akt urodzenia) ZAWSZE jest (były) mąż matki. Ojcem prawnym będzie mąż, gdy dziecko urodziło się podczas małżeństwa, były mąż natomiast – jeśli przyszło na świat przed upływem 300 dni od jego ustania lub unieważnienia.

 

A co jeśli para nawet się nie widuje i matka dziecka już od dawna ma nowego partnera?

 

Takie czynniki nie mają znaczenia, co w praktyce oznacza, że często chociaż biologicznym ojcem jest właśnie nowy partner, w akcie urodzenia widnieje (były) mąż. Konieczna jest więc sprawa sądowa i przedstawienie wyniku testu genetycznego.

 

Nie ma jednak złych powodów do wykonania badania ojcostwakażdy jest dobry i odpowiedni. Samo podjęcie decyzji jest dla rodziców już wystarczająco stresujące i emocjonujące.

 

Potwierdzenie czy wykluczenie ojcostwa?

 

Wiele osób zastanawia się, co jest częstsze – wykluczenie czy potwierdzenie ojcostwa? Z praktyki można powiedzieć, że zdecydowana większość wyników wskazuje na potwierdzenie. Rodzice liczący na taki rezultat odczuwają wtedy ogromną radość i ulgę.

 

Jeżeli natomiast wynik nie okazuje się po ich myśli (np. wskazuje na wykluczenie) – pojawia się mieszanka różnych emocji. Żal i płacz często miesza się z deklaracją ze strony ojca, że stosunek do dziecka nie zmieni się.

 

Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo?

 

Realizacja badania ojcostwa – chociaż wymagająca emocjonalnie i stresująca – daje dosłownie szansę na odmianę życia całej rodziny. Psychologowie zgodnie podkreślają, że pewność co do ojcostwa to jedna z podstawowych potrzeb każdego człowieka.

 

Do korzyści z wykonania testu na ojcostwo należą przede wszystkim:

 

  • odzyskanie spokoju – rezultat raz na zawsze pozwala uzyskać pewność;
  • szansa na zbudowanie głębszej relacji z dzieckiem;
  • najpewniejszy dowód do sądu;
  • możliwość poprawy relacji w związku;
  • szansa na odzyskanie poczucia bezpieczeństwa.

 

 


 

Artykuł powstał we współpracy z www.testDNA.pl

Zdjęcie główne ©katiemartynova/pl.123rf.com

Materiał promocyjny

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć