Warszawa

10 rzeczy, które dzieci najczęściej przynoszą rodzicom do domu z przedszkola

10 rzeczy, które dzieci najczęściej przynoszą rodzicom do domu z przedszkola

Moment, w którym pociecha idzie po raz pierwszy do przedszkola to wielkie wydarzenie zarówno dla samego dziecka jak i dla nas rodziców. Chodzenie do przedszkola to poważny krok dziecka w stronę samodzielności i późniejszej dorosłości. W przedszkolu maluch nie tylko bawi się i spędza czas z rówieśnikami, ale również uczy się, poznaje świat i odkrywa wszystko to, co jeszcze nieodkryte. 

 

 

Podczas zajęć w przedszkolu pociecha cały swój czas przeznacza na kreatywne działania, czego efektem są liczne prace plastyczne, nauczone na pamięć piosenki i wierszyki oraz znalezione w ciągu dnia skarby. To wszystko powoduje, że chęć podzielenia się z rodzicami swoimi wrażeniami jest ogromna. Świadomi rodzice powinni cierpliwie słuchać, co pociecha ma do powiedzenia po każdym dniu w przedszkolu, a jeżeli sama nie chce się chwalić przebiegiem swojego dnia, to należy ją śmiało o to dopytywać. Niech dziecko poczuje, że to co robi w przedszkolu jest ważne dla wszystkich! 

 

Są też jednak te mniej przyjemne rzeczy, które pociecha przynosi ze sobą do domu po całym dniu w przedszkolu, takie jak zabrudzone ubrania oraz niespodziewane przedmioty w kieszeniach - kamyki czy piasek. A może znasz to już z własnych doświadczeń? Jeżeli masz w domu przedszkolaka - starszaka, który już nie raz Cię zaskoczył wracając z zajęć w przedszkolu, to koniecznie zweryfikuj naszą listę 10 najczęstszych rzeczy, które dzieciaki przynoszą rodzicom do domu z przedszkola. Jeżeli Twoja pociecha dopiero wybiera się do przedszkola, koniecznie przygotuj się z naszą listą na niespodziewane sytuacje, które mogą Cię w najbliższym czasie zaskoczyć. Dowiedz się więcej!

 

 

10 najczęstszych prezentów dla rodziców z przedszkola 

 

Lista typowych i nietypowych prezentów, które dzieci najchętniej przynoszą swoim rodzicom z przedszkola mogłaby być znacznie dłuższa niż wymienione tutaj 10 najczęstszych pozycji. Tak naprawdę wyłącznie od kreatywności i pasji dziecka zależy, czym będzie chciało podzielić się ze swoimi najbliższymi. Również w przypadku małych urwisów lista może być znacznie dłuższa i zahaczać o przedmioty, które niekoniecznie chcielibyśmy dostawać w prezencie. Ale spokojnie, dla tych mniej przyjemnych niespodzianek, które dziecko może przynieść ze sobą po całym dniu spędzonym w przedszkolu, mamy też sprawdzone sposoby jak sobie z nimi poradzić. Sprawdź koniecznie naszą listę 10 najczęstszych prezentów dla rodziców, które maluchy przynoszą z przedszkola!  

 

1. Prace plastyczne

 

W przedszkolu poza zabawą pociecha bardzo dużo czasu poświęca na różne prace plastyczne. Możliwości artystycznego zaangażowania dziecka są niemalże nieograniczone i zależą wyłącznie od kreatywności opiekunek prowadzących zajęcia oraz samych dzieci. Najczęściej dzieciaki w przedszkolu rysują kredkami, kolorują kolorowanki, malują farbami, lepią z plasteliny, wykonują kolaże z bibuły, łańcuchy z papieru i odciskają kolorowe kształty z własnych dłoni lub robią pieczątki z ziemniaka. Ale to tylko mały wycinek tego, jakie prace pociecha może przynieść do domu po całym dniu w przedszkolu. 

 

Jeżeli Twoje dziecko zainteresuje się pracami plastycznymi i będzie aktywnie spędzać czas na ich tworzeniu, to oczywistym faktem jest to, że później będzie chciało się nimi również pochwalić. Znajdź czas, aby wyrazić uznanie względem każdej pracy plastycznej dziecka, nawet jeżeli nie jest idealna lub  jest już piątym takim prezentem w ciągu tygodnia. Warto chwalić wszystkie nawet najmniejsze sukcesy plastyczne i nie plastyczne pociechy, ponieważ taka postawa buduje wysoką samoocenę dziecka. Ta z kolei będzie miała kluczowe znaczenie na późniejszych etapach rozwoju dziecka. 

 

2. Rysunki, obrazki i laurki 

 

W szczególności warto doceniać prace, które dziecko wykonało specjalnie dla mamy, taty, babci, dziadka czy rodzeństwa. Okazjonalne kartki i laurki z okazji Dnia Matki, Dnia Ojca, Dnia Babci i Dziadka to idealna okazja dla malucha, aby postarać się jeszcze bardziej niż zwykle i własnymi siłami stworzyć niepowtarzalny prezent na wyjątkową okazję

 

Warto wspierać taką twórczą postawę dziecka, bo dzięki temu pociecha ma szansę zrozumieć, że prezent wykonany samodzielnie ma o wiele większą wartość niż prezent materialny. Zawsze dziękuj dziecku za laurkę, która została przygotowana specjalnie dla Ciebie. Możesz też założyć w domu specjalną galerię lub teczkę z pracami dziecka, żeby pociecha poczuła się jeszcze bardziej wyróżniona za swoje starania w przedszkolu. 

 

 

3. Masa nowych pomysłów na „podbój świata” 

 

Każdy dzień pociechy w przedszkolu to idealna okazja do nauki nowych rzeczy i kolekcjonowania nowych doświadczeń. Te z kolei budują w dziecku szeroki obraz otaczającego świata i nieustannie zachęcają do podejmowania własnych, kreatywnych inicjatyw. Nie dziw się, jeżeli po powrocie z przedszkola pociecha będzie miała do Ciebie milion pytań o różne rzeczy. Wspieraj dziecko w zdobywaniu nowej wiedzy, cierpliwie odpowiadaj na każde pytanie i interesuj się jego kolejnymi pomysłami na “podbój świata”. Do odważnych i kreatywny ludzi przecież ten świat należy!

 

4. Piosenki i wierszyki

 

Pozytywnym “skutkiem ubocznym” uczęszczania pociechy do przedszkola jest również to, że każdego dnia dziecko uczy się nowych wierszyków, rymowanek i piosenek. To, że dziecko wraca z przedszkola do domu i przez resztę wieczoru podśpiewuje polskie lub angielskie piosenki lub, że spontanicznie recytuje wierszyk, który akurat mu się przypomni, to dobry znak! Poznając w przedszkolu nowe wierszyki i piosenki dziecko nieustannie pobudza swój umysł, a powtarzając je w domu przed rodzicami - ćwiczy swoją pamięć. Warto dbać o dobrą kondycję pamięci dziecka i nieustannie zachęcać do przynoszenia do domu tego, czego nauczyło się w przedszkolu.  

 

5. Kamyki i inne dary przyrody 

 

Dzieci mają tendencję do zbierania tego, co wpadnie im akurat w oko. Przedszkolaki są niezwykle ciekawe otaczającego je świata i przez długi czas znajdują się w fazie poznawania wszystkiego dookoła. Dzieci eksplorują świat głównie swoimi rękoma, a ich odkrycia nierzadko skutkują kolekcjonowaniem coraz to nowych skarbów. Jeżeli dziecko każdego dnia przynosi ze sobą z przedszkola liczne skarby w postaci kamyków, piasku, roślinek i innych darów ziemi, postaraj się uświadomić pociechę, że “nie wszystko złoto, co się świeci”. Jeżeli dziecko chce mieć własną kolekcję kamieni, pokaż mu, które okazy są warte kolekcjonowania, a które mniej. Naucz pociechę selekcji swoich zdobyczy i zwróć uwagę, że czasem dla otaczającego świata lepiej jest, jak kolejny kwiatek czy gałązka pozostaną na łące, a nie wraz z dzieckiem wrócą z przedszkola do domu. 

 

6. Drobne stworzonka 

 

Jeszcze większą czujność rodzice muszą zachować  w obliczu zamiłowania i pasji dziecka do owadów i żyjątek. Mimo, że ich kształty i sposób funkcjonowania na tym świecie mogą fascynować, to należy uczulić dziecko, że niektóre owady mogą być niebezpieczne i należy je omijać szerokim łukiem. Z pewnością żaden rodzic nie będzie szczęśliwy, gdy pociecha przyniesie z przedszkola do domu kolonię mrówek, zgrupowanie biedronek lub ślimaków. Wytłumacz dziecku, że owady i drobne żyjątka najlepiej czują się na dworze, w swoim naturalnym środowisku. Jeżeli pociecha będzie dalej nalegała na zgłębianie fascynującego świata owadów, wybierzcie się na spacer do zoo lub na długi i owocny wypad na łąkę czy nad jezioro. 

 

7. Dodatkowe jedzenie

 

Nie ma nic mniej sympatycznego niż resztki jedzenia zapomniane w kieszeniach ubrań dziecka. Jeżeli Twoja pociecha zamiast swoich prac plastycznych częściej przynosi Tobie resztki obiadu czy podwieczorku z przedszkola, porozmawiaj koniecznie, gdzie tkwi źródło problemu. Jeśli pociecha nie ma apetytu w przedszkole, uczul panie opiekunki, aby nie wciskały dziecku jedzenia na siłę. Jeżeli problemem są alergie pokarmowe, koniecznie skieruj dziecko do lekarza, który określi jaka dieta będzie odpowiednia dla niego odpowiednia. To powinno rozwiązać problem dodatkowego jedzenia przynoszonego z przedszkola do domu. 

 

8. Nie swoje zabawki 

 

Dzieci w ferworze zabaw w przedszkolu potrafią też przynieść rodzicom do domu nie swoje zabawki. W takiej sytuacji absolutnie nie należy dziecka ganić i oskarżać o kradzież, czy przywłaszczenie zabawki innego dziecka. Najprawdopodobniej zabawka kolegi czy koleżanki znalazła się u Was w domu zupełnie przez przypadek. Jeżeli dziecko pamięta, do kogo należy przywłaszczona zabawka, warto od razu zadzwonić do rodziców kolegi lub koleżanki i wyjaśnić całą sytuację. NIe warto narażać się na ewentualne nieprzyjemności, zwłaszcza, jeżeli zbawka przez przypadek zabrana przez dziecko jest droga lub wartościowa. 

 

9. Plamy na ubraniach (po jedzeniu, od trawy, ziemi) 

 

Negatywnym skutkiem ubocznym intensywnego poznawania świata przez dziecko są również… plamy na ubraniach. Taki przykry prezent przedszkolaki bardzo często przynoszą swoim rodzicom do domu. O ile z plamą po obiedzie, błocie czy trawie na t-shircie lub spodenkach można w miarę szybko sobie poradzić, o tyle zabrudzona kurtka lub buty dziecka to już większy problem. Koszulkę i spodenki łatwo można wymienić na inne, ale kurtkę, dziecko ma już zazwyczaj tylko jedną. Problem takiego niechcianego prezentu z przedszkola można łatwo rozwiązać przy wykorzystaniu odpowiednich środków i metod. Poznaj koniecznie kilka sprawdzonych wskazówek na pranie i pielęgnację kurtek. Pozwolą Ci one szybko zapanować nad niechcianymi plamami na ubraniach, które dziecko może przynieść z przedszkola. 

 

10. Przeziębienie i katar 

 

Niestety, ale intensywne interakcje z rówieśnikami w przedszkolu, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym mogą prowadzić do częstszych infekcji, przeziębień i niedyspozycji u dziecka. Należy mieć to na uwadze i bacznie monitorować dziecko, nie posyłać pociechy do przedszkola gdy jest przeziębiona i dbać o odpowiedni ubiór przedszkolaka, dopasowany do aktualnych warunków pogodowych. Zarówno zbyt lekkie ubranie zimą jak i zbyt ciepłe ubranie latem mogą doprowadzić do infekcji. Ta nie jest z kolei na rękę ani nam, ani naszym dzieciom. 


 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć