Warszawa

Bezpieczne wyposażenie do pokoju dziecka

Bezpieczne wyposażenie do pokoju dziecka

Urządzanie pokoju dziecka wymaga sporo czasu i uwagi. Trzeba przecież wybrać odpowiednie wyposażenie, sprzęty i akcesoria, które nie tylko będą w pełni funkcjonalne, ale też wyróżnią się ciekawymi walorami estetycznymi. W końcu królestwo dla najmłodszych powinno być dla nich idealnym miejscem do wypoczynku oraz przestrzenią do nieskrępowanych zabaw.

 

Takie miejsce musi być jednak nie tylko praktyczne i piękne, ale też w pełni bezpieczne. Jak wybierać wyposażenie do pokoju dziecka, by mieć pewność, że nie zagrozi ono zdrowiu i życiu najmłodszych?

 

Poszukiwanie akcesoriów i wyposażenia – najważniejsze zasady

 

Jak znaleźć produkty do pokoju maluchów? Podczas poszukiwań przede wszystkim wiele osób kieruje się prywatnymi upodobaniami i potrzebami. Każde dziecko przecież jest zupełnie inne, a i specyfika wnętrza wymaga zastosowania konkretnych konstrukcji.

 

Mimo to podczas przeszukiwania stron internetowych oraz w trakcie odwiedzania sklepów stacjonarnych, należy zwracać baczną uwagę na bezpieczeństwo użytkowania rozmaitych produktów. Na początku warto sprawdzić, czy meble i sprzęty posiadają stosowne certyfikaty, potwierdzające, że wyposażenie wykonano z bezpiecznych materiałów, nie zawierających toksycznych substancji. Każdy element powinien być solidnie wykonany. W przypadku sprzętów do pokoju najmłodszych trzeba też sprawdzić, czy produkt (lampa, szafka lub akcesoria dekoracyjne) nie zawierają małych części, które mogłyby doprowadzić do groźnego zadławienia.

 

Meble do pokoju dziecka – funkcjonalne i bezpieczne wyposażenie dla maluchów

 

Jakie powinny być meble do pokoju dziecka? Warto postawić na konstrukcje z solidnych materiałów, które przetrwają intensywne użytkowanie. Łóżko, szafy i komody muszą być na tyle trwałe, że bez trudu wytrzymają nawet najbardziej szalone zabawy, nie stając się przy tym zagrożeniem dla malucha. Najlepsze są meble, które mają zaokrąglone lub zabezpieczone narożniki, a ich powierzchnia jest gładka, bez uszczerbków, które mogłyby doprowadzić do skaleczenia lub wbicia drzazgi.

 

Ogrzewanie do pokoju dziecka – jak wybrać idealny grzejnik?

 

W pokoju dziecka trzeba oczywiście umieścić grzejnik. W tej przestrzeni temperatura powinna być nawet nieco wyższa niż w pozostałych pokojach. Warto utrzymywać ją na poziomie około 22-24 stopni Celsjusza.

 

O czym pamiętać, gdy wybiera się ogrzewanie do pokoju dziecka?? Również w tym przypadku najlepiej sprawdzają się konstrukcje płaskie i zaokrąglone, bez ostrych krawędzi. Najlepiej unikać modeli ażurowych. Ciekawskie maluchy mogłyby bowiem włożyć w otwór małe paluszki.

 

Grzejniki i powiązaną z nimi instalacje dobrze umieścić poza zasięgiem niemowlaków. Maluchy mogłyby bowiem dotknąć gorących rur lub powierzchni grzejnika i nieprzyjemnie się poparzyć. Rozwiązaniem bywa grzejnik niskotemperaturowy lub… ogrzewanie podłogowe, które kryje się w całości pod panelami lub posadzką.

 

Oświetlenie do pokoju dziecka

 

Równie ważny jest wybór oświetlenia do pokoju dziecka. We wnętrzach, w których przebywają noworodki i niemowlaki szczególnie istotne jest oświetlenie boczne (kinkiety i plafony), gwarantujące swobodę przemieszczania się lub wykonywania rozmaitych czynności.

 

W pokojach nieco starszych dzieci wykorzystuje się już oczywiście lampy główne sufitowe, a także praktyczne lampki nocne przy łóżkach. Duży wybór takich produktów oferuje na przykład sklep Lampy.it.

 

Zwłaszcza te ostatnie powinny być dokładnie sprawdzone, zanim trafią do pokoju malucha. Są przecież cały czas na wyciągnięcie ręki dziecka. Dlatego trzeba wybierać modele, które nie nagrzewają się, a źródła światła i przewody są dokładnie ukryte, poza zasięgiem ciekawskich rączek. Warto stawiać na produkty z solidnych tworzyw sztucznych, odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Najlepiej sprawdzają się oprawy z osłoną z akrylu lub miękkich pianek. Dzięki temu lampy dają wystarczająco światła, a przy tym są w pełni bezpieczne dla maluchów.

 

Pokój dziecka – piękna i bezpieczna przestrzeń dla maluchów

 

Wybór odpowiedniego wyposażenia do pokoju dziecka to wielkie wyzwanie. Trzeba bowiem znaleźć produkty funkcjonalne, przyjemne dla oka, ale również bezpieczne dla najmłodszych. Dopiero wtedy da się zbudować przytulną przestrzeń do wypoczynku i zabawy, w pełni dopasowaną do potrzeb maluchów.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć