Warszawa

Relacja ojciec-dziecko a wpływ na rozwój dziecka

Relacja ojciec-dziecko a wpływ na rozwój dziecka

W polskim społeczeństwie utarło się przekonanie, że po narodzinach dziecka do pracy wraca ojciec. Natomiast matka powinna być tą, która ma zrezygnować ze swoich planów zawodowych na rzecz wychowywania maluszka. Tymczasem w wielu przypadkach większe korzyści cała rodzina odniesie wtedy, gdy to tata zostanie w domu z dzieckiem. O niełatwej relacji ojciec-dziecko i zaletach opieki ojca nad maluchem przeczytacie w dzisiejszym tekście.

 

Czas z ojcem a rozwój dziecka

 

Na początek garść statystyk. Według danych Organizacji Współpracy i Rozwoju, statystyczny ojciec poświęca dziecku mniej niż godzinę dziennie. W Polsce jest to przeciętnie 40 minut, w Niemczech 37 minut, natomiast w Wielkiej Brytanii otrzymano wynik liczony w sekundach. Brytyjscy tatusiowe – jak podają statystyki – zajmują się dziećmi 40 sekund w ciągu dnia.

 

To oznacza, że często cały ciężar wychowania dziecka spada na matkę. Tymczasem relacja z ojcem jest niezbędna do tego, by dziecko wykształciło w sobie odpowiednie mechanizmy zachowania. To zazwyczaj tata jest pierwszym mężczyzną w życiu córki, co przekłada się na to, jak dziewczynka, a potem kobieta postrzega innych przedstawicieli płci przeciwnej.

 

Relacja z tatą jest potrzebna do tego, by pomóc córce zbudować pozytywny obraz samej siebie. Zadaniem ojca jest pokazanie dziewczynce jak powinna wyglądać rodzina i jak partner powinien traktować ukochaną. Mała kobietka uczy się tego nie tylko poprzez to, jak traktuje ją tata, ale również obserwując zachowanie ojca względem matki. Bardzo ważne jest tu wsparcie ojca, bowiem obraz związku dostrzeżony w pierwszych latach, człowiek może nosić ze sobą już przez całe życie.

 

Równie istotna jest obecność ojca dla rozwoju syna. Mały chłopczyk stawia sobie najpierw ojca za wzór. Marzy o tym, by być tak silnym i fajnym jak tata. Potem oczywiście następuje etap kiedy to syn zaczyna rywalizować z ojcem. Wynika to z potrzeb rozwojowych dziecka. Zadaniem ojca jest wtedy pokazanie – oczywiście z szacunkiem dla malucha – że tata jest od niego silniejszy. Dziecko na nowo zaczyna podziwiać tatę. Chłopiec, który ma nikły kontakt z ojcem może w przyszłości być bardziej nieśmiały i wycofany. Ojciec staje się wzorem męskości i podejścia do kobiet.

 

Zabawy z ojcem – próba sił

 

Zwykle czas spędzany z tatą obfituje w większą aktywność fizyczną i bardziej spontaniczne i odważne działania niż w przypadku zabaw z mamą. Oczywiście, bywa również tak, że to mama jest osobą bardziej lubiącą w ten sposób spędzać czas, ale jako, że to chłopcy, a potem mężczyźni są wychowywani na tych, którzy mają działać, częściej ojciec proponuje takie zabawy.

 

Spędzanie czasu z tatą to okazja dla dziecka, by pokazać ojcu, że jest się dzielnym, silnym i odważnym, czyli takim jak tatuś. Dzieci – zarówno córki, jak i synowie – pragną zaimponować ojcu i zdobyć jego uwagę oraz uznanie. To dobra okazja dla taty do tego, by pokazać dziecku, że maluch świetnie sobie radzi z różnymi wyzwaniami. To z pewnością wpłynie na jego samoocenę i poczucie własnej wartości.

 

Ojciec, który kanguruje

 

Wielu ojców, by wzmocnić dziecko, decyduje się na kangurowanie. Polega ono na kontakcie maluszka i rodzica skóra do skóry. Tak bliski kontakt sprawia, że akcja serca dziecka i oddech stają się bardziej stabilne. Dzieci kangurowane są mniej podatne na to, by płakać, są bardziej spokojne i łatwiej zasypiają.

 

Niekiedy, gdy mama zaraz po porodzie nie jest w stanie zapewnić dziecku takiego kontaktu, kangurowanie przechodzi na ojca, który trzyma noworodka na gołej klatce piersiowej. W ten sposób maluch nabywa większą odporność. Kangurowanie jest szczególnie istotne wówczas, gdy dziecko jest wcześniakiem. Wzmacnia to jego ogólny rozwój.

 

 

Urlop tacierzyński i inne urlopy

 

Coraz więcej ojców decyduje się na urlop tacierzyński, którego długość jest uzależniona od tego, ile matka dziecka wykorzystała dni na własny urlop macierzyński. Nie należy mylić go z urlopem ojcowskim, który trwa 14 dni. Z racji pojawienia się na świecie maleństwa tata może liczyć również na 2 dni urlopu okolicznościowego. To czas, gdy tata ma okazję poświęcić maluchowi nieco więcej czasu.

 

Po tym okresie pary decydują, kto będzie opiekować się dzieckiem. Czasem zarówno mama, jak i tata wracają do pracy, niekiedy jednak jedno z rodziców postanawia zostać z dzieckiem w domu. Nierzadko to tata staje się stałym opiekunem maluszka, kiedy to mama idzie do pracy. Taka decyzja jest podyktowana indywidualnymi ustaleniami rodziców. Czasem to tata, a nie mama czuje, że lepiej odnajdzie się w domu niż w pracy. Niekiedy to kobieta ma bardziej stabilną i lepiej płatną pracę od mężczyzny i w związku z tym większą korzyść cała rodzina odniesie, gdy to mama będzie dbać o finanse, a tata zajmie się budowaniem ogniska domowego.

 

Tata jest bardzo istotną osobą w życiu dziecka. Ważne, by uczestniczył w nim na każdym jego etapie. Wsparcie ojca jest niezbędne, by budować swoją samoocenę.

 

 

 

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć