Warszawa

Dzień Dziecka w różnych krajach - historia i współczesność

Dzień Dziecka w różnych krajach - historia i współczesność

W Polsce Dzień Dziecka jest obchodzony od niemal stu lat. Jednak na stałe w kalendarz wpisał się dopiero w latach 50. XX wieku. Zobacz, jak celebruje się to święto również w innych krajach.

 

Garść historii

 

Początki dnia dziecka sięgają 1925 roku kiedy to w Genewie odbyła się Światowa Konferencja na Rzecz Dobra Dzieci. Jednak dopiero w 1954 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ wskazało, by wszystkie państwa członkowskie organizowały przynajmniej raz w roku obchody Dnia Dziecka. Mimo że ONZ określiło datę Dnia Dziecka na 20 listopada, a więc dzień przypadający na rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka, to jednak nie narzuciło jej członkom wspólnoty. Zasugerowało jedynie, by władze państw same wskazały najbardziej odpowiedni dzień na świętowanie.

 

Niektóre źródła wskazują również, że za inicjatywą Dnia Dziecka stoi organizacja The International Union for Protection of Childhood, której działania skupione są na zapewnieniu bezpieczeństwa dzieciom na całym świecie.

 

W chińskim kalendarzu historia Dnia Dziecka sięga 1926 roku, a w japońskim – 1948. Współcześnie mniej istotna jest konkretna data święta, które – jak widać było obchodzone w różnych krajach niezależnie od siebie – lecz sama idea tego dnia. W zamyśle, Dzień Dziecka jest okazją do tego, by propagować braterstwo dzieci na całym świecie oraz podejmować działania na rzecz ich harmonijnego rozwoju.

 

Na początek: Polska

 

Po raz pierwszy Dzień Dziecka w Polsce obchodzono w 1929 roku. Rano dzieci i rodzice udawali się na mszę do kościoła katolickiego, a następnie szli do szkół, gdzie można było obejrzeć ciekawe przedstawienia. Rodzice mieli także okazję uczestniczyć w luźnych lekcjach. Dzień ten przypadał na 22 września. Dopiero w 1952 roku w Polsce, podobnie jak w innych państwach bloku wschodniego, datę tę zmieniono na 1 czerwca.

 

W polskiej mentalności to równie ważne święto, co Dzień Matki czy Dzień Ojca. W tym dniu w szkole zwykle nie ma lekcji. Są za to organizowane zawody sportowe, wyjścia do teatru czy do kina.

 

Francuski i włoski Dzień Dziecka

 

Dzień Dziecka we Francji i we Włoszech przypada na 6 stycznia. To święto jest lepiej znane w tamtych krajach pod nazwą „Dzień Rodziny”. Dzieci w ramach świętowania zakładają papierowe korony, odbywa się uroczysta kolacja pełna wielu smakowitych potraw. Następnie dzieci otrzymują słodycze i prezenty.

 

Bardzo ciekawym zwyczajem jest ciasteczko z wróżbą. Na karteczce ukrytej w cieście dzieci mogą odczytać, co czeka je w nadchodzącym roku.

 

Turcja a obchody Dnia Dziecka

 

 

W Turcji Dzień Dziecka przypada na 23 kwietnia. Ten dzień to jednocześnie rocznica odzyskania przez kraj niepodległości. W tym dniu dzieci puszczają latawce. Ich twarze są malowane również kolorowymi farbami, by upodobnić się do zwierzątek.

 

Dzień Dziecka w Paragwaju

 

Dzień Dziecka niekiedy jest łączony z ważnymi dniami w historii różnych krajów. W Paragwaju to święto przypada na 16 sierpnia. W ten dzień Paragwajczycy obchodzą rocznicę bitwy pod o Acosta Nu, kiedy to zginęło wiele dzieci.

 

Japoński Dzień Dziecka

 

Przenosimy się do Azji, gdzie Dzień Dziecka celebruje się w odmienny sposób niż w Europie. Japoński Dzień Dziecka osobno świętują chłopcy, a osobno dziewczynki. Dzień Dziecka dla chłopców przypada 3 marca, a dla dziewczynek 5 maja.

 

Dzień Dziecka dla chłopców wiąże się z przywieszaniem papierowych ryb w ogrodzie. Dzień Dziecka dla dzieci płci żeńskiej jest jednocześnie Świętem Lalki w Japonii. Wtedy to dziewczęta stroją swoje lalki.

 

Dzień Dziecka ma ciekawą historię i w każdym kraju jest świętowany w swój wyjątkowy sposób.

 

Zobacz też: Dzień Dziecka - jak spędzić go w ciekawy sposób?

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć