Warszawa

ABC prania, czyli jak czytać symbole na metkach?

ABC prania, czyli jak czytać symbole na metkach?

Często je ignorujemy. A niektórzy dla własnego komfortu od razu je usuwają. Błąd! Ponieważ potem pierzemy odzież w nieodpowiedni sposób, co może poważnie się na niej odbić. Dlatego warto zaprzyjaźnić się z metkami, by mieć ubrania jak nowe na lata.

 

Metki to bardzo ważna wskazówka dla użytkownika garderoby. Nie tylko informują o rozmiarze czy zdradzają miejsce produkcji. Metki komunikują także o składzie odzieży, co współcześnie powinno determinować nasze wybory ze względu na dobro planety (im bardziej organiczne tkaniny, tym lepiej dla środowiska naturalnego). Ale przede wszystkim metki są pomocne, ponieważ instruują, jak się z ubraniami obchodzić: w jaki sposób je prać, suszyć oraz pielęgnować. Dobrze zatem zwracać na nie uwagę, bo dzięki temu możemy nie tylko cieszyć się idealnie czystymi ubraniami, ale również znacząco przedłużyć ich „życie”, a tym samym zaoszczędzić na nowych. Podpowiadamy zatem jak właściwie interpretować podstawowe symbole na metkach ubrań, zanim podejmiemy decyzję o sposobie prania.

 

PRANIE

 

Zanim wrzucimy ubranie do pralki, w pierwszej kolejności zawsze sprawdzajmy, czy rzecz w ogóle nadaje się do prania automatycznego. Bo może się okazać, że daną część garderoby można prać wyłącznie ręcznie, albo czyścić chemicznie w pralni.

 

O praniu w pralce świadczy symbol naczynia z wartością w postaci liczbowej, która zdradza maksymalną temperaturę wody prania. To bardzo ważne, aby nie przekraczać wskazanej temperatury.

 

Jeśli tylko zobaczymy na metce symbol ręki czy też symbol kółka, niech nam nie przyjdzie do głowy pranie odzieży w automacie! To znak, że należy ją prać ręcznie albo czyścić wyłącznie chemicznie.

 

W następnej kolejności skontrolujmy na metce, jakiego środka do prania producent sugeruje użyć. O tym powie nam symbol trójkąta. Jeśli będzie przekreślony, to nie należy sięgać po żadne agresywne środki odplamiające i wybielacze, które zawierają chlor.

 

SUSZENIE

 

Bardzo istotną kwestią jest suszenie prania, bo jego sposób ma ogromny wpływ na fason ubrania po wypraniu.

 

Symbole dotyczące tego procesu w przypadku suszenia w warunkach naturalnych oznaczone są na metce kwadratem, zaś w przypadku suszenia automatycznego w suszarce bębnowej – kwadratem z kółkiem w środku.

 

W przypadku suszenia naturalnego miejmy na uwadze to, że niektóre ubrania należy suszyć w odpowiedniej pozycji. Taka informacja oznaczona jest kwadratem z kreskami wewnątrz.

 

Jeśli jednak dana rzecz wymaga suszenia mechanicznego, to koniecznie zwróćmy uwagę na sugerowaną temperaturę, w jakiej najlepiej to robić. O tym podpowiedzą nam kropki widoczne wewnątrz kwadratu z kółkiem.

 

Dobrze również mieć świadomość, że wybór suszarki także ma wpływ na jakość suszenia, a w efekcie na wygląd i żywotność garderoby. Warto postawić na innowacyjny sprzęt, który susząc jednocześnie pielęgnuje odzież, a przy tym dba o środowisko. Tu idealnie sprawdzi się nowoczesna, energooszczędna i delikatna w działaniu pralko-suszarka z linii Perfect Care marki Electrolux.

 

PRASOWANIE

 

Nieumiejętne, wykonywane pośpiesznie prasowanie potrafi nieodwracalnie zniszczyć ubranie: stopić tkaninę, albo wypalić dziurę na wylot. Warto zatem brać sobie do serca wskazówki producenta zamieszczone na metce.

 

Symbolem prasowania jest oczywiście żelazko z kropeczkami wewnątrz. Jedna kropka oznacza prasowanie w temperaturze żelazka do 110 stopni C, dwie – do 150 stopni C, zaś trzy – do 200 stopni C. Przekreślone żelazko oznacza, że rzeczy nie należy w ogóle prasować.

 

RADA!

 

Irytują Cię metki? Drapią Cię i na każdym kroku przypominają o sobie? Nie wycinaj ich, bo są bardzo przydatne. Przetestuj patent z szeroką wodoodporną taśmą mocno klejącą. Zaklej jej kawałkiem całą metkę, którą w ten prosty sposób ujarzmisz w trakcie noszenia ubrania. I po drapiącym problemie!

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć