Warszawa

Leczenie zębów u dzieci pod narkozą ogólną - kiedy inaczej się nie da

Leczenie zębów u dzieci pod narkozą ogólną - kiedy inaczej się nie da

Leczenie zębów u dzieci wymaga dużych nakładów pracy ze strony lekarza prowadzącego. Nie chodzi tutaj tylko o same zabiegi stomatologiczne. Leczenie zębów u dzieci wymaga także od dentystów dziecięcego dużego zaangażowania, odpowiedniego podejścia i ogromnych pokładów cierpliwości.

 

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

 

  • Leczenie zębów u dzieci – jak znaleźć odpowiedniego stomatologa dla dziecka
  • Leczenie zębów u dzieci- jak przygotować dziecko na wizytę u dentysty
  • Leczenie zębów u dzieci pod narkozą ogólną- kiedy inaczej się nie da?

 

Jak już wspominaliśmy leczenie zębów u dzieci wymaga ogromnego zaangażowania ze strony lekarza prowadzącego. Równie ważne, w procesie leczenia, jest zaangażowanie ze strony rodziców małego pacjenta. Bez współpracy na linii rodzic- lekarz prowadzący, leczenie może być o wiele bardziej utrudnione.

 

Leczenie zębów u dzieci- jak przygotować dziecko na wizytę u dentysty?

 

Pierwsza wizyta u dentysty może być dla malucha bardzo stresująca. Warto wcześniej porozmawiać z dzieckiem, o tym co czeka na nie gabinecie stomatologicznym. Dziecko nie powinno kojarzyć dentysty z bólem i cierpieniem. Dlatego takie usługi jak wizyta adaptacyjna, pozwalają na oswojenie dziecka z nową sytuacją i przedstawienie wizytuj u stomatologa jak czegoś o neutralnym wydźwięku. Jeśli dziecko nie jest wystraszone, to lekarzowi prowadzącemu łatwiej leczy się małego pacjenta. Leczenie zębów u dzieci to, wbrew pozorom, nie tylko same zabiegi stomatologiczne, to także odpowiednie podejście ze strony lekarza prowadzącego, który musi lubić swoich małych pacjentów.

 

Leczenie zębów u dzieci- kiedy stosowane jest znieczulenie ogólne?

 

Stomatolodzy dziecięcy, między innymi Lekarz Stomatolog Ewa Pawlak ,kładą bardzo duży nacisk na to, aby małym pacjentom zapewnić maksimum komfortu w trakcie trwania leczenia stomatologicznego. Stosowane jest znieczulenie miejscowe.

 

Przy zabiegu wyrwania zęba lub podczas wstawiania plomby. Jednak są sytuacje, w których zastosowanie znieczulenia ogólnego jest wręcz niezbędne do wykonania koniecznego zabiegu. Szczególnie w przypadku, gdy dziecko wymaga leczenia kilku zębów jednocześnie lub jest na tyle małe, że nie jest w stanie wytrzymać zabiegu w pełnej świadomości. Fachowo przeprowadzana narkoza u małego dziecka jest dla młodego organizmu bezpieczna. Duża część rodziców obawia się znieczulenia ogólnego u swojego dziecka. Znieczulenie ogólne inaczej nazywane narkozą polega na wyłączenie świadomości na czas przeprowadzanego zabiegu.  W przypadku małych dzieci niweluje ból i stres, a jak wiadomo, dzieci odczuwające stres oraz ból, nie są skłonne do jakiejkolwiek współpracy z lekarzem. Z kolei dentysta ma utrudnione zadanie, ponieważ nie ma możliwość poprawnego przeprowadzenia zabiegu medycznego. W trakcie narkozy dziecko jest pod stał ą opieką anestezjologa, który na bieżąco monitoruje stan małego pacjenta. Dodatkowo przed samym zabiegiem anestezjolog przeprowadza wywiad środowiskowy z rodzicami dziecka. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu, dziecko jest kwalifikowane do znieczulenia ogólnego. Co ważne dla rodziców małych pacjentów znieczulenia ogólnego w leczeniu stomatologicznym nie stosuje się w warunkach gabinetu stomatologicznego w przypadku dzieci z chorobami przewlekłymi. W takiej sytuacji maluch jest kierowany na leczenie stomatologiczne w warunkach szpitalnych. Równie ważny w tej sytuacji jest także wiek małego pacjenta. Dzieci do 2 roku życia są znieczulane tylko w warunkach szpitalnych. Większe dzieci, bez przeciwskazań zdrowotnych, mogą być poddawane narkozie w warunkach gabinetu dentystycznego. Znieczulenie ogólne stosujemy u małych pacjentów w przypadku, gdy:

 

  • Dziecko nie współpracuje z lekarzem- ze względu na wiek, stres, strach
  • Dziecko jest niepełnosprawne intelektualnie i nie rozumie, w jakiej znalazło się sytuacji- utrudnia to współpracę z lekarzem prowadzącym
  • Dziecko wymaga resekcji kilku zębów na raz
  • Konieczne jest usunięcie uszkodzonych lub zatrzymanych zębów
  • U dziecka wystąpiła konieczność leczenia rozległych zmian pourazowych w obrębie jamy ustnej
  • Uczulenie na środki znieczulające odmiejscowo
  • Brak rezultatów w leczeniu ze znieczuleniem miejscowym
  • Skomplikowane i długotrwałe leczenie stomatologiczne jedynie w znieczuleniu ogólnym
  • Konieczność leczenia zębów przed ważnym zabiegiem operacyjnym lub leczeniem typu chemioterapia czy immunosupresja

 

Leczenie zębów u dzieci- jak znaleźć odpowiedniego stomatologa?

 

Poszukiwania dobrego stomatologa warto rozpocząć od rozmowy ze znajomymi. Być może ktoś z naszych kolegów lub bliskich zna stomatologa z dobrym podejściem do dzieci. Jeśli nie, warto sprawdzić w Internecie. To nieograniczona baza informacji, a dostępne w Internecie opinie innych rodziców małych pacjentów, mogą pomóc nam podjęciu decyzjo o wyborze stomatologa dziecięcego.

 

Pamiętajmy, aby stomatologa dziecięcego nie szukać na ostatnią chwilę. Ważna jest profilaktyka. Dobrze jest iść z dzieckiem na pierwszą wizytę do dentysty jeszcze zanim konieczne będzie leczenie. Dziecko będzie miało wtedy czas na oswojenie się z nową dla niego sytuacją. W przypadku, gdy zajdzie konieczność leczenia stomatologicznego, maluch nie będzie zbytnio wystraszony nową sytuacją, będzie już kojarzył wizyty u dentysty jako coś normalnego i pozytywnego.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć