Warszawa

Kaszka na twarzy - poznaj przyczyny dolegliwości

Kaszka na twarzy - poznaj przyczyny dolegliwości

Kaszka na twarzy jest dość powszechnym zjawiskiem dermatologicznym. Dotyka osób w każdym wieku, zarówno dorosłych jak i dzieci. Choć jej pojawienie się często nie jest poważną zmianą chorobową, to często wygląda nieestetycznie. Dowiedz się, czym jest kaszka na twarzy i jakie są przyczyny jej powstawania.

 

Drobne krostki lub uwypuklenia nazywane są przez lekarzy dermatologów kaszką. Najczęściej pojawiają się, jako kaszka na czole. Swoim zasięgiem obejmują też okolice oczu, nosa, policzków, a także ramiona, plecy, uda oraz miejsca intymne. Najważniejsze przy skutecznym niwelowaniu widocznych zmian jest znalezienie źródła dolegliwości, co często jest sporym problemem. 

 

Czym jest kaszka na twarzy?

 

Kaszką na twarzy określa się mikroskopijne, białe, podskórne grudki. Najczęściej pojawiają się w większym skupiskach, a nieleczone rozszerzają obszar występowania na większe powierzchnie. Niektóre osoby w zmienionych miejscach odczuwają dodatkowo pieczenie oraz świąd. Niekiedy pojawia się zaczerwienienie. Obszar, w jakim pojawiają się grudki często powiązany jest z przyczyną ich powstawania. Jeśli domowe sposoby nie przynoszą efektów w niwelowaniu objawów, koniecznie umów się na wizytę lekarską, aby zdiagnozować źródło powstawania kaszki.

 

Przyczyny powstawania kaszki na twarzy

 

Pojawienie się kaszki na twarzy u dorosłych lub dzieci może mieć różne podłoże. Najistotniejszym krokiem do wyeliminowania problemu jest znalezienie jego przyczyny. Od źródła problemu zależą też dobrane metody leczenia oraz ich skuteczność. Najczęstszymi przyczynami powstawania kaszki są alergie pokarmowe, nieprawidłowo dobrane kosmetyki do pielęgnacji lub nieprawidłowy poziom hormonów.

 

Przeczytaj: https://estetico.pl/zaskorniki-zamkniete

 

Alergia pokarmowa - a pojawianie się kaszki na twarzy

 

Alergia na spożywane składniki pokarmowe jest częstym powodem pojawienia się kaszki na czole lub twarzy. Alergeny zawarte w pokarmie uczulają, a efektem obronnym organizmu i zasygnalizowaniem przez niego problemu jest właśnie kaszka. Jeśli źródłem grudek jest alergia, często towarzyszy im uciążliwe swędzenie, a także zaczerwienienie. Najczęstszym alergenem powodującym wystąpienie kaszki na twarzy jest laktoza oraz białko zwierzęce. Zmiany na tle alergicznym powodują silny dyskomfort, więc warto jak najszybciej udać się do alergologa. Lekarz zleci wykonanie testów, co pozwoli Ci określić, na jakie składniki pokarmowe jesteś uczulony.

 

Kosmetyki - a wysyp kaszki na twarzy

 

Nieprawidłowo dobrane kosmetyki pielęgnacyjne, a także nakładane w nadmiernej ilości mogą negatywnie wpływać na wygląd skóry twarzy i ciała. Wiele niskiej jakości specyfików drogeryjnych zatyka pory, przez co skóra nie może swobodnie oddychać, a gruczoły prawidłowo pracować. Szczególnie kosmetyki, które zawierają sztuczne dodatki, jak na przykład barwniki, substancje zapachowe oraz parafinę, zakłócają funkcjonowanie bariery hydro-lipidowej naskórka. Zanadto wysuszają skórę, co prowadzi do nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe, które przyczyniają się do wytwarzania grudek. Jeśli zła pielęgnacja jest Twoim problemem, postaraj się odstawić dotychczas stosowane specyfiki, a następnie obserwuj, czy skóra się regeneruje.

 

Nieprawidłowy poziom hormonów - a kaszka na twarzy

 

Jedną z przyczyn wystąpienia zmian w postaci kaszki jest zaburzona praca hormonów. Taki stan wymaga konsultacji lekarskiej i podjęcie leczenia problemu od wewnątrz, czyli lekami. Kaszka o podłożu hormonalnym często związana jest z nieprawidłową pracą tarczycy, jej nadczynnością lub niedoczynnością. W taki przypadku, tylko przeprowadzenie badań i podjęcie odpowiedniego leczenia pomoże pozbyć się nieestetycznych źródeł.

 

Więcej informacji na temat medycznych podłoży kaszki na twarzy przeczytasz na poprostuzdrowo.

 

Kaszka na twarzy jest często problemem kosmetycznym. Gładka i nawilżona skóra jest marzeniem każdej osoby. Najważniejszym krokiem podjętym w eliminacji problemu jest poznanie jego przyczyny. Jeśli domowe zabiegi, jak peelingi czy wyeliminowanie alergenów nie przyniosą pożądanych efektów, warto swój problem skonsultować z lekarzem - dermatologiem.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć