Warszawa

Słynny "talerzyk", czyli ile kosztują sale weselne?

Słynny "talerzyk", czyli ile kosztują sale weselne?

Organizacja ślubu i weselna jest bardzo poważnym przedsięwzięciem, które wiąże się ze sporymi wydatkami. Jednym z najbardziej znaczących opłat jest rezerwacja sali weselnej, której koszt wynajęcia jest określanym mianem tzw. talerzyka. Jest to po prostu opłata za jednego gościa, który będzie bawił się na zabawie weselnej. Oprócz podstawowego wyżywienia, talerzyk obejmować może także inne usługi. Jakie - o tym powiemy w tym artykule!

 

Sale weselne i koszt ich wynajęcia

 

Sale weselne są bardzo zróżnicowane, a poszczególne lokale różnią się lokalizacją, wystrojem, wielkością, oferowanym menu oraz szeregiem usług dodatkowych, na które mogą zdecydować się przyszli nowożeńcy. Wszystkie te czynniki mają wpływ na ostateczny koszt tzw. talerzyka, czyli stałej opłaty za jednego gościa zaproszonego na przyjęcie weselne. Talerzyk obejmuje nie tylko samo wyżywienie, które zostanie podane gościom w trakcie zabawy weselnej. Warto także mieć świadomość, że nie wszystkie wymagane opłaty są zawarte w talerzyku - za niektóre z nich będziemy musieli zapłacić osobno, co zawsze warto sprawdzić przed podpisaniem umowy z wybranym lokalem.

 

Wszystkie opłaty powinny zostać szczegółowo wymienione i opisane w umowę z lokalem weselnym, którą podpiszemy przez wpłatą zadatku. Pozwoli to mieć pełny wgląd w rzeczywisty koszt wynajęcia wybranego lokalu weselnego oraz uniemożliwi jego właścicielowi nakładanie dodatkowych opłat, które nie zostały wcześniej ustalone z parą. Warto również zadbać, aby w umowie znalazły się dokładne godziny, w jakich sala weselna pozostaje do dyspozycji nowożeńców i ich gości oraz wysokość opłaty za każdą kolejną godzinę przedłużenia korzystania z lokalu.

 

Talerzyk i pozostałe opłaty dodatkowe

 

Jakich opłat najczęściej nie obejmuje talerzyk? Należy do nich m. in. korkowe, czyli zwyczajowa osobna opłata za serwowanie alkoholu zakupionego poza lokalem weselnym naliczana przez niektóre sale. Większość sal weselnych posiada w swoim asortymencie alkohol, który jest jednak zazwyczaj sprzedawany drożej niż po cenach hurtowych. Korkowe ma za zadanie niejako "wyrównać" straty lokalu poniesione w związku z podaniem alkoholu z zewnątrz. Sale weselne bardzo różnie ustalają tę opłatę, warto więc dowiedzieć się już na samym wstępie, jak to wygląda w przypadku wybranego przez nas lokalu.

 

Inną kwestią, której może nie obejmować talerzyk, jest tort i słodkości. Większość nowożeńców decyduje się na ich zakup poza lokalem, w zaprzyjaźnionej cukierni, co powoduje, że konieczne staje się wniesienie za nie osobnej opłaty. Ten wydatek również warto uwzględnić w weselnym budżecie. Niektóre sale weselne wymagają także wniesienia dodatkowej opłaty za dekoracje inne niż te oferowane w standardzie. Podobna sytuacja może mieć także miejsce, kiedy para zażyczy sobie przygotowania własnego wystroju wnętrza, co może wiązać się ze zmianą ustawienia stołów, zamontowania innych dekoracji czy dodatków - takie działania, o ile są możliwe, również mogą wiązać się z dodatkową opłatą, czyli zwiększeniem kosztów wynajmu sali weselnej.

 

Materiał powstał przy współpracy z portalem ślubnym Wesele z Klasą - więcej na WeselezKlasa.pl.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć