Warszawa

Przewijanie dziecka - jak to robić poprawnie?

Przewijanie dziecka - jak to robić poprawnie?

Świeżo upieczeni rodzice mogą napotkać na swojej drodze wiele problemów związanych z higieną i pielęgnacją. Jednym z nich jest oczywiście przewijanie dziecka – czynność, która straszna jest tylko na początku. Codzienne zmienianie pieluszki szybko sprawia, że rodzice nabierają wprawy. Jednak warto wiedzieć, czy rzeczywiście robimy to poprawnie.

 

Przewijanie niemowlaka – przygotowanie do przebierania

 

Aby przewijanie niemowlaka było proste, warto mieć wszystko pod ręką. Dlatego wszelkie produkty, które będą do tego niezbędne, powinny znajdować się w jednym miejscu. To istotne, gdyż zostawienie dziecka na przewijaku i wyjście nawet na chwilę może skończyć się nieszczęściem. Jeśli rodzice zauważą, że dziecko ma pełną pieluchę, należy przygotować:

 

 

Możemy mieć przy sobie także jakąś zabawkę, która zajmie malucha. Jednak to dotyczy już trochę starszych dzieci.

 

Dodatkowo na przewijaku warto położyć podkład jednorazowy, który chroni powierzchnię przed wilgocią oraz zabrudzeniami.

 

Kupka niemowlaka

 

Podczas przebierania malucha rodzice mogą poświęcić sporo czasu analizie zawartości pieluszki. Kupka niemowlęcia jest w stanie powiedzieć nam wiele na temat jego stanu zdrowia, a także tego, czy rozszerzanie diety idzie w dobrym kierunku. Jak powinna wyglądać zdrowa kupka? To zależy od wieku dziecka. W pierwszych dniach jej kolor jest ciemnozielony lub nawet czarny. To tak zwana smółka – resztki wód płodowych i mazi płodowej, które znajdowały się w przewodzie pokarmowym dziecka. Z czasem kolor kupki staje się jaśniejszy. Może być zielony, musztardowy lub jasnożółty i ma dość luźną konsystencję. Nie oznacza to, że dziecko ma biegunki.

 

Niezdrową kupkę można rozpoznać od razu. Zwykle ma zgniły zielony kolor lub jest biała, posiada dużo śluzu i bardzo nieprzyjemnie pachnie. Również sucha, twarda kupka powinna niepokoić. Jeśli pojawia się ona systematycznie, a dziecko ma wyraźny problem z wydalaniem oznacza to, że może ono cierpieć na zaparcia. W przypadku niepokojących kupek lepiej skonsultować się z pediatrą.

 

Odparzenia pieluszkowe – zapobieganie

 

Odparzenia pieluszkowe są częstą konsekwencją nieodpowiedniej pielęgnacji dziecka – przede wszystkim zbyt rzadkim zmienianiem pieluszki oraz niezapewnianiem skórze malucha ochrony przed wilgocią.

 

Odparzenia pieluszkowe to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która jest bolesna dla dziecka. W pierwszym etapie pojawia się wyłącznie rumień, który powinien zaalarmować rodziców. Brak reakcji może doprowadzić do powstania drobnych sączących się pęcherzyków i krostek. W takiej sytuacji najprawdopodobniej doszło do zakażenia bakteryjnego bądź grzybiczego i bez interwencji lekarza się nie obejdzie.

 

Aby zapobiec odparzeniom pieluszkowym lub zniwelować rumień, który pojawił się na pupie, należy przede wszystkim często przebierać malucha – umożliwia to skórze swobodne oddychanie, co niweluje ryzyko pojawienia się podrażnień. Dodatkowo naskórek nie jest narażony na kontakt z drażniącymi substancjami, jakimi jest mocz i kał. Podczas higieny pupy powinno się także korzystać z delikatnych preparatów takich jak czysta woda lub nawilżane chusteczki o bardzo prostym składzie. Konieczne jest także smarowanie delikatnej skóry dziecka preparatami na odparzenia, które stanowią dodatkową warstwę ochronną.

 

Co ile zmieniać pieluchę?

 

Pielucha powinna być zmieniana tak często, jak często jest brudzona przez dziecko. Jeśli maluch oddał do pieluszki tylko mocz, może ona pozostać na pupie nieco dłużej - maksymalnie trzy godziny – w tym czasie nie narażamy skóry na ekspozycję na mocz. W przypadku, w którym w pieluszce znajduje się kupka, konieczne jest przebranie dziecka jak najszybciej.

 

Przewijanie dziecka to jedno z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych – chroni malucha przed podrażnieniami i odparzeniami. Chociaż rodzice zmieniają ich w swoim życiu setki, każda z nich ma znaczenie. 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć