Warszawa

Karmienie niemowlaka - jak często karmić niemowlę?

Karmienie niemowlaka - jak często karmić niemowlę?

Prawidłowe żywienie niemowlęcia jest niezwykle istotne już od pierwszych chwil jego życia. Początkowa dieta oparta na mleku matki po pewnym czasie musi zostać rozszerzona o określone dodatkowe produkty. Dostarczą one dziecku wszelkich niezbędnych składników odżywczych, wpływających na dobry rozwój całego organizmu. Jeśli zastanawiasz się, jak powinno wyglądać karmienie niemowlaka, zapoznaj się z poniższym poradnikiem.

 

Karmienie niemowlaka w pierwszych miesiącach życia

 

W pierwszych czterech miesiącach życia podstawę diety każdego niemowlaka najczęściej stanowi mleko kobiece. Jest ono bogate w substancje dostosowane do indywidualnych potrzeb dziecka, a skład mleka zmienia się wraz z wiekiem dziecka. Karmienie piersią przez matkę jest zatem bardzo ważnym rytuałem i dla dziecka, i dla matki. Istotne jest, aby zadbać o swój komfort i zapewnić sobie spokojną przestrzeń. W tym celu warto kupić wygodny fotel do karmienia, na którym będziesz mogła zrelaksować się podczas karmienia piersią.

 

Rozszerzanie diety niemowlęcia

 

Po 4. miesiącu życia niemowlęcia – jeśli jest ono karmione mlekiem modyfikowanym – a po 6. miesiącu – gdy dostaje mleko kobiece – należy rozpocząć rozszerzanie diety. To odpowiedni czas, by dziecko zapoznało się z nowymi smakami oraz konsystencjami innymi niż płyn. W kolejnych etapach będzie można zacząć podawanie:

 

  • warzywnych i owocowych przecierów,
  • kaszek i kleików ryżowych, kukurydzianych, pszennych i wielozbożowych,
  • zup oraz obiadów przygotowanych z kilku różnorodnych składników.

 

Należy pamiętać, by posiłki były stworzone z wysokiej klasy składników. W tym celu dobrze będzie sięgnąć po warzywa, owoce i mięso z ekologicznych hodowli lub gotowe obiady dla dzieci w słoikach, które spełniają rygorystyczne normy jakości.

 

Wprowadzanie jarzyn do diety dla niemowlaka

 

Warzywa to pierwsze produkty, które należy podawać w trakcie rozszerzania diety po 4. miesiącu życia. Karmienie niemowlęcia jarzynami powinniśmy rozpocząć od przygotowania jednoskładnikowego przecieru z gotowanej marchwi, dyni lub ziemniaka. Jeśli nie zauważymy żadnych negatywnych reakcji u dziecka, w kolejnych tygodniach stopniowo wprowadzamy kolejne warzywa – brokuł, szpinak, zielony groszek, kalafior czy pomidora. Możemy podawać je w formie zupek lub ugotowanych większych kawałków, będących przekąską między posiłkami.

 

Podawanie owoców

 

Po wprowadzeniu podstawowych warzyw, także po ukończeniu 4. miesiąca, w diecie niemowlęcia powinny pojawić się owoce. Jako pierwsze możemy podać jabłko przetarte na najmniejszych oczkach tarki bądź sok z niego. Później warto sięgnąć po gruszkę, morelę, brzoskwinię, banana, śliwkę i maliny. Jednocześnie lepiej unikać truskawek, które wykazują silne działanie alergizujące. Początkowo, karmiąc niemowlaka, należy serwować mu owoce gotowane, a w późniejszym czasie – także surowe.

 

Wprowadzanie kaszek i kleików

 

Skończenie 4. miesiąca życia to doskonały czas na rozszerzenie diety niemowlęcia o kaszki i kleiki. Na początku podajemy kaszki ryżowe i kukurydziane, a po 5. miesiącu – także pszenne. Mogą one być przygotowane zarówno na wodzie, jak i na mleku modyfikowanym lub kobiecym. Kaszki pszenne i wielozbożowe są źródłem glutenu, a ich wprowadzenie w odpowiednim momencie zmniejsza ryzyko rozwoju celiaki, czyli trwalej nietolerancji tego składnika.

 

Rozszerzanie diety o mięso i tłuszcze

 

W 6. miesiącu życia niemowlęcia możemy wprowadzić do jego menu mięso. Rozpoczynamy od chudych odmian – kurczaka, indyka i królika, a także cielęciny. Unikamy natomiast ciężkostrawnej wieprzowiny, wołowiny, mięsa z kaczki oraz podrobów. Przy pierwszych próbach podajemy dziecku osobno ugotowane i zmiksowane mięso jako dodatek do zup. W późniejszym czasie kroimy je na niewielkie kawałki, serwując jako element dania obiadowego wspólnie z ziemniakami lub kaszą oraz wybranymi warzywami.

 

Rola żywienia w życiu niemowlaka

 

Prawidłowe karmienie niemowlaków jest działaniem rzutującym na całe ich dalsze życie – stąd tak ważna rola rodzica rozszerzającego dietę swojej pociechy. Zaznajomienie dziecka z wieloma smakami i konsystencjami pozytywnie wpływa bowiem na jego rozwój, kształtuje w nim odpowiednie nawyki żywieniowe oraz pomaga chronić je przed alergiami i chorobami cywilizacyjnymi. Jeśli zainteresował Cię ten temat, więcej informacji o ciąży i dzieciach znajdziesz na https://magazyn.ceneo.pl.

1/2
1/2
2/2
2/2

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć