Warszawa

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w kuchni?

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w kuchni?

Mówi się, że kuchnia to serce domu. Coś w tym jest. To tu najczęściej rozgrywa się życie rodzinne. Bliscy nie tylko jedzą w niej razem posiłki, ale również rozmawiają i spędzają czas. Z oczywistych względów dużo czasu w kuchni spędzają też najmłodsi, często podglądając, co mama lub tata przygotowuje na obiad. Niestety, kuchnia niekoniecznie jest dla nich miejscem bezpiecznym. Można jednak zadbać o to, aby pomieszczenie to stało się dla dzieci przyjaźniejsze i niezagrażające. Wystarczy przestrzegać kilku zasad i możemy zagwarantować dziecku bezpieczny czas w kuchni. Co warto mieć na uwadze?

 

Niebezpieczna płyta grzewcza

 

Jednym z największych niebezpieczeństw w kuchni dla dziecka stanowi płyta grzewcza. Maluch może na przykład próbować jej dotknąć lub się o nią oparzyć. Ryzyko to minimalizuje jednak płyta indukcyjna. Dlaczego? Ponieważ jej powierzchnia nie nagrzewa się w trakcie gotowania. Płyta rozpoznaje wielkość garnka lub naczynia, dostosowując do niej pole powierzchni grzania. Warto każdorazowo mieć na uwadze, by dziecko pozostawało w bezpiecznej odległości od urządzenia. Płyta indukcyjna minimalizuje jednak ryzyko poparzeń i podrażnień skóry u dziecka w razie kontaktu z jej powierzchnią. Gdzie jednak znaleźć urządzenie nowoczesne i posiadające odpowiednie funkcje? Dobrze jest sięgnąć po ofertę sprawdzonego producenta, jakim jest Whirlpool.  

 

Meble pod zabudowę

 

Remontując i urządzając swoją kuchnię, warto zastanowić się nad opcją kupna urządzeń pod zabudowę. To nie tylko estetyczne rozwiązanie. Utrudnienie dostępu do urządzeń kuchennych to zwiększenie bezpieczeństwa dzieci. Wszystkie gniazdka i kable są ukryte i nie ma możliwości, by do nich dotrzeć. Mniejsze jest także ryzyko włączenia danego urządzenia, zabawy nim czy zmiany ustawień. Zmywarka, piekarnik, lodówka pod zabudowę - różny sprzęt można sprytnie przed dzieckiem ukryć.

 

Rozmieszczenie sprzętu i akcesoriów kuchennych

 

Organizując przestrzeń w kuchni, warto dokładnie zastanowić się nad rozmieszczeniem sprzętu kuchennego. Wiele urządzeń można ulokować poza zasięgiem dziecka, np. mikrofalówkę. 


Coraz większa liczba osób decyduje się też na umieszczenie piekarnika na wysokości pasa. W tym celu trzeba jednak zakupić sprzęt przeznaczony pod zabudowę. 


Dobrze jest także zwrócić uwagę na szczegóły, takie jak ustawienie czajnika elektrycznego. Dziecko z łatwością może pociągnąć za kabel, przez co urządzenie może spaść, uderzyć je w głowę, bądź wylać na nie gorącą wodę. 


Nie warto także na stole umieszczać zwisających obrusów czy mat, za które dziecko może pociągnąć. 


Dostęp do sztućców powinien być ograniczony. Dostęp do szuflad i szaf można skutecznie uniemożliwić za użyciem specjalnych blokad lub poprzez zamknięcie ich na klucz. 

 

Zajmij dziecko zabawą

 

Maluch nie chce wyjść z kuchni i zająć się zabawą? Nic nie stoi na przeszkodzie, by zorganizować mu kącik rozrywki w kuchni. Uwagę dziecka od prawdziwych sprzętów kuchennych i akcesoriów odciągnąć mogą plastikowe garnki, talerze i sztućce. Dają one dziecku poczucie, że robią coś wspólnie z mamą, a jednocześnie są w pełni bezpieczne. Do zabawy przeznaczyć można także przedmioty znajdujące się w kuchni jak plastikowe pojemniki na żywność, czy nietłukące się garnki i patelnie. Najmłodszych warto umieścić w krzesełkach lub przenośnych kojcach. Ważne jednak by zająć czymś ich uwagę, stąd tak istotny jest dobór odpowiednich zabawek bądź ciekawych i angażujących przedmiotów, które jednocześnie są dla nich odpowiednie.

 

To prawda, że kuchnia to miejsce niebezpieczna dla dzieci. W życiu codziennym trudno jednak sobie wyobrazić, by maluch nie miał dostępu do tego pomieszczenia. Spędzamy tam razem z rodziną dużo naszego czasu. Na szczęście istnieje kilka rozwiązań, które pomagają zwiększyć bezpieczeństwo dziecka. Warto postawić przede wszystkim na urządzenia kuchenne do zabudowy, które dodatkowo posiadają wiele funkcji - sprzęt tego typu znaleźć można m.in. na stronie Whirlpool.pl. Równie istotna jest nasza uwaga na szczegóły, a także przekierowanie uwagi dziecka na inne aktywności.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć