Warszawa

Trzy razy zastanów się nad psem - czy czworonóg to dobry pomysł dla dziecka

Trzy razy zastanów się nad psem - czy czworonóg to dobry pomysł dla dziecka

Od dłuższego czasu wiele osób pozostaje w domu. Dzieci nie chodzą do szkół, rodzice pracują zdalnie lub po prostu opiekują się swoimi pociechami. Z tego powodu panujący czas i sytuacja wydają się być bardzo sprzyjające aby adoptować psa lub kota. Jak podjąć taką decyzję? Czy zawsze jest słuszna? Poniżej staramy się nieco podpowiedzieć.

 

Nowy członek rodziny w postaci uroczego psiaka to zawsze duże wydarzenie. Nie tylko ze względu na towarzyszącą temu ekscytację, ale także wysiłek, który należy poświecić jego wychowaniu. Z tej przyczyny warto przemyśleć czy panująca pandemia nie jest czasem, w którym lepiej zaklimatyzujemy zwierzę w domu? Z drugiej jednak strony podjęcie pochopnej decyzji nigdy nie jest dobrym pomysłem – nawet w sprzyjających warunkach. Chcielibyśmy przedstawić kilka pytań, które warto sobie postawić i rozważyć zanim zdecydujemy się sprawić tę niezwykłą radość sobie i dzieciom.  

 

 

O czym nie wolno zapomnieć?

 

Na początek nieco klasycznie, czyli: pies to nie zabawka. Należy pamiętać aby uświadamiać o tym dzieci od samego początku – najlepiej jeszcze zanim zdecydujemy się im przyprowadzić zwierzątko do domu. Kolejnym aspektem jest obowiązek. To należy podkreślić kilkakrotnie i wielkimi literami: OBOWIĄZEK. Oprócz ogromu miłości, którą dostarczy nam uroczy, nowy lokator nie należy zapomnieć o wszystkim co niesie za sobą ta decyzja. Są to szczepienia, odrobaczania, codzienne spacery, ogrom nauki, ewentualna tresura, sprzątanie, karmienie, zaspokajanie potrzeb społecznych i wiele innych.

 

Jakie plusy dla dzieci płyną z posiadania psa?

 

Tu lista jest doprawdy długa. Przede wszystkim dobrze przywołać tu słowo: empatia. Dzieci, które mają okazję dorastać ze zwierzętami – nie tylko uczą się odpowiedzialności, ale także wykazują więcej zrozumienia dla innych stworzeń. Dodatkowo z pewnością taka obecność znacząco koi dziecięce nerwy i lęki. Buduje też w naszym podopiecznym dodatkowe poczucie bezpieczeństwa. Na sam koniec nie zapominajmy o radości jaką nam da. Taki psiak to chodzące pokłady miłości i wdzięczności – zawsze gotowy do zabawy i poprawienia humoru po ciężkim dniu.

 

 

Co gdy dorośnie?

 

To temat, o którym zapomnieć nie wolno i od początku należy ilustrować go dzieciom. Nasz przyszły psiak nie zawsze będzie uroczym małym szczeniaczkiem. Po pewnym czasie może wyrosnąć z niego doprawdy potężny okaz. Dla przykładu z radością zaprezentujemy Wam fotografie z serii „kiedyś i dziś”:

 

 

 

A tu już całkiem dorosłe psiaki:

 

 

 

Co gdy potrzebujemy nagle wyjechać? Co gdy wrócimy do pracy?

 

Lubicie zagraniczne podróże? Weekendowe wyjazdy? Koniecznie zastanówcie się czy pies pasuje do życia jakie prowadzicie. Być może lepiej jest wybrać nieco mniejszego przyjaciela jeżeli potrzebujecie często go przewozić lub bardziej wytrzymałą bestię gdy w grę wchodzą wędrówki po górach? Natomiast jeżeli nie planujecie podczas swojego urlopu zabierać ze sobą psa to koniecznie sprawdźcie czy macie kogoś kto w razie potrzeby zaopiekuje się waszym ulubieńcem.

Ostatnim punktem nad którym koniecznie pomyślcie to zakończenie lockdownu.

Czy zdążycie przyzwyczaić psa, że nie ma Was wiele godzin w domu? Czy obecna pokusa posiadania zwierzątka nie jest tylko chwilową, wygodną zachcianką, bo wiele czasu spędzacie w czterech ścianach? Jeżeli odpowiedź na to pytanie brzmi „tak” – raz jeszcze zastanówcie się nad Waszą decyzją.

 

Ile żyje pies?

 

Warto pamiętać, że pies nie jest odpowiedzialnością na parę miesięcy. W zależności od waszego wyboru– hodowli, rasy lub wieku (w przypadku przegarnięcia psa ze schroniska) to zobowiązanie na kilka, kilkanaście lat – koniecznie o tym pamiętajcie.

 

Jaki mamy budżet?

 

Ostatnia nasza podpowiedź to – domowy budżet. Nie chodzi tylko o koszt zakupu psiaka – to akurat nie musi być problemem. Trzeba koniecznie uwzględnić jednak w miesięcznych wydatkach takie rzeczy jak karma, ewentualny weterynarz lub zabawki i akcesoria.

 

 

Niezależnie od tego jakie są wasze argumenty i motywacje do posiadania psa podpowiadamy, że warto rozpisać wszystkie za i przeciw zanim podejmiecie ostateczną decyzję. Zwłaszcza jeżeli wciąż się wahacie – bo pies, a także każdy inny pupil to nowy członek naszej rodziny – nie zabawka, którą można po pewnym czasie odłożyć na półkę…

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć