Warszawa

Dzień bez komputera - skuteczny sposób na odstresowanie

Dzień bez komputera - skuteczny sposób na odstresowanie

Urządzenia elektroniczne zdominowały dzisiejszy świat. Zarówno dorośli, jak i dzieci, poświęcają im znaczną część swoich dni. Dlaczego jednak warto częściowo z nich zrezygnować?

 

Życie w sieci

Nie wyobrażamy sobie świata bez komputera. Rozwój technologii, sprzętów elektronicznych i Internetu wpłynął kolosalnie na rzeczywistość, w znaczny sposób usprawniając nasze codzienne życie. Ich pozytywne działanie posiada jednak swoją cenę. Nieustanne połączenie z innymi, nieprzerwany napływ informacji, przytłoczenie bodźcami – to wszystko wywiera na nas niezwykłą presję, zwiększając poziom odczuwanego stresu. Szczególnie narażeni są na nią najmłodsi. Wrażliwe, podatne na wpływy, nieposiadające jeszcze dobrze wypracowanych mechanizmów obronnych, dzieci stanowią największą ofiarę sieci, gier i mediów społecznościowych.

 

Dzień bez komputera – dlaczego warto

Dlatego właśnie tak ważne dla ich zdrowia psychicznego jest ograniczenie kontaktu ze sprzętami elektronicznymi. Dzień bez komputera (i wszystkich innych ekranów) to świetny pomysł na oderwanie się od natłoku zajęć, poprawienie samopoczucia i zredukowania poziomu stresu. Badania wykazują, że takie rozwiązanie stosowane na dłuższą metę przyczynia się do bardziej regularnego rytmu snu, niższego wskaźnika BMI, lepszych kontaktów z rodzicami i rówieśnikami oraz zmniejszonego ryzyka zaburzeń emocjonalnych.

 

Czym zastąpić ekrany?

Wiedząc, jak wartościowy jest dla nas czas bez ekranów, warto zastanowić się, czym najlepiej wypełnić chwile z dala od komputera. Możemy w tym celu sięgnąć do sprawdzonych i lubianych przez nasze dzieci czynności, a także spróbować czegoś nowego. To idealny moment na odkrycie nowych pasji oraz pokazanie najmłodszym skutecznych technik radzenia sobie ze stresem. Spróbujcie poćwiczyć medytację, skupić się na otoczeniu, kontrolować oddech, posłuchać relaksującej muzyki, rozwinąć swoją kreatywność,  zabawić się w kucharzy czy też urządzić sobie wycieczkę do pobliskiego muzeum, lasu albo parku – pomysłów jest wiele, a od wybranej czynności ważniejsze jest tak naprawdę, że oderwiemy się na chwilę od ekranów komputerów i spędzimy trochę czasu z bliskimi lub własnymi myślami.

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć