Warszawa

Techniki relaksacyjne dla dzieci

Techniki relaksacyjne dla dzieci

Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, nasze dzieci każdego dnia zmagają się z ogromnym poziomem stresu. Zobaczcie, jakie techniki relaksacyjne pomogą im się z nim uporać.

 

Nadmiar obowiązków, wyzwania w szkole, presja ze strony rówieśników, kłopoty w domu - lista wyzwań, z jakimi na co dzień mierzą się nasze dzieci, często wykracza poza wyobrażenia dorosłych. Pogrążeni w swoich własnych problemach, zapominamy czasem, że życie najmłodszych nie ogranicza się tylko do beztroski i zabawy. Szczególnie dziś, gdy dzieci od pierwszych lat poddawane są wpływowi internetu i mediów społecznościowych, ich poziom stresu wcale nie różni się od naszego własnego. Co więcej, w przeciwieństwie do dorosłych, nasze pociechy nie posiadają jeszcze wypracowanych mechanizmów obronnych, które pomagają im w radzeniu sobie z nerwami. Sprawdźcie, jakie techniki relaskacyjne mogą to zmienić.

 

Ćwiczenia oddechowe

Skupianie się i kontrolowanie własnego oddechu to jedna z najskuteczniejszych metod na radzenie sobie ze stresem. Wystarczy zachęcić dzieci do zabawy, w której spróbują policzyć własne oddechy w określonym przedziale czasu lub skupić się na liczbie oddechów w jakiejś zabawnej pozycji - ta pozornie dziwna czynność może okazać się zbawienna dla ich zdrowia psychicznego.

 

Napinanie i rozluźnianie mięśni

Podobnie jak kontrola oddechu, napinanie i rozluźnianie mięśni należy do najpopularniejszych technik odstresowujących. Spróbujcie napinać przez kilka sekund każdą z grup mięśniowych, a następnie rozluźnić wszystkie naraz lub każdą po kolei. To proste ćwiczenie wspaniale odwraca uwagę od stresu, jednocześnie przyczyniając się do fizycznego rozluźnienia. 

 

Pisanie pamiętnika

Zapisywanie emocji i przeżyć w pamiętniku to bardzo tradycyjna, lecz pomocna metoda na radzenie sobie z problemami. Polecana przez psychologów, pozwala na rozwinięcie własnej świadomości i odkrycie uczuć, z których często nie zdajemy sobie sprawy. 

 

Ćwiczenia fizyczne

Ruch to błogosławieństwo zarówno dla naszego zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Wystarczy najprostsza forma ćwiczeń - czy też zabawy na placu zabaw z rówieśnikami - aby zapomnieć na chwilę o problemach i poczuć się lepiej. Poza aspektem samopoczucia, ruch poprawia również pracę mózgu, przygotowując go do walki ze stresem. 

 

Kolorowanki odstresowujące

Kolorowanki odstresowujące to jeden z najpopularniejszych sposobów na radzenie sobie z nerwami ostatnich lat. Rekomendowany przez specjalistów, pozwala na wyciszenie, zdrowe uwolnienie emocji oraz zwiększenie własnej samoświadomości. Kolorowanki odstresowujące zmniejszają znacznie poziom kortyzolu i adrenaliny w mózgu, wpływając na spokojniejsze i lepsze samopoczucie dzieci.

 

Nasza lista to zaledwie kilka z licznych metod, jakie można zastosować, aby pomóc dzieciom radzić sobie ze stresem. Wykorzystajcie ją jako inspirację i spróbujcie wypracować w swoich pociechach zdrowe techniki obronne. 

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć