Warszawa

Stres kontra organizm

Stres kontra organizm

Stres jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka. Choć często demonizowany, jest naturalną i potrzebną reakcją naszego organizmu na bodźce zewnętrzne. Co dzieje się jednak z naszym ciałem, gdy jest go za dużo?

 

Stres uważany jest za przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych. Czasami potrzebny i motywujący, bywa też jednak bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia. Szczególnie obciążający jest stres silny i utrzymujący się przez długi czas, który może wywołać trwałe zmiany w organizmie. Zanim zajmiemy się jego zwalczaniem, warto więc przyjrzeć się efektom stresu, aby wiedzieć, z jakim wrogiem mamy do czynienia.

 

Układ nerwowy

Stres pobudza wytwarzanie dwóch hormonów: adrenaliny i kortyzolu. Jeśli ich stężenie jest zbyt wysokie, w naszym organizmie pojawia się szereg symptomów neurologiczno-nerwowych, takich jak nadmierne pobudzenie, nerwowość, drażliwość, niepokój, przygnębienie, bóle głowy, obniżony nastrój czy też pogorszenie zdolności kognitywno-poznawczych. Długotrwały stres może prowadzić do chorób takich jak depresja, zespół stresu pourazowego czy też zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne.

 

Układ krwionośny

Adrenalina i kortyzol podnoszą ciśnienie tętnicze oraz poziom glukozy w krwi, jednocześnie pobudzając serce do szybszej i efektywniejszej pracy. Na dłuższą metę takie obciążenie serca może prowadzić do chorób układu krążenia takich jak wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia rytmu i przewodzenia, przewlekła niewydolność serca oraz częstokurcz i migotanie przedsionków.   

 

Układ mięśniowo-szkieletowy

Stres to nie tylko układ hormonalny i nerwowy. Odciska się piętnem także i na układzie mięśniowo-szkieletowym, powodując napięcie mięśni przygotowujących się na potencjalny atak. Nadmierny stres może więc objawiać się także bólami różnych części ciała, napięciowymi bólami głowy oraz drgawkami i skurczami mięśni. 

 

Układ pokarmowy

Nadmierny stres oddziałuje także i na układ pokarmowy oraz nasze nawyki żywieniowe. Nerwowość utrudnia trawienie, jednocześnie wpływając mocno na nasz apetyt. Niektórzy reagują na nią zwiększonym łaknieniem i niezdrowym jedzeniem, podczas gdy inni całkowicie zaniedbują dietę, dodatkowo obciążając organizm stresem związanym z brakiem regularnego pożywienia.  Obie te strategie wpływają niekorzystnie na naszą wagę, zdrowie oraz ogólne samopoczucie.

 

Choć temat stresu jest wszechobecny i często mówimy o jego szkodliwym wpływie, to zdarza się jednak, że nie znamy dokładnych mechanizmów jego działania. Żeby móc się z nim rozprawić, warto więc najpierw poznać jego symptomy i skutki.

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć