Warszawa

Co powiesić na ścianie w pokoju dziecka?

Co powiesić na ścianie w pokoju dziecka?

Aranżacja pokoju dziecka obejmuje nie tylko łóżeczko, stolik, komodę czy w przypadku starszego dziecka - biurko i szafkę na książki oraz podręczniki. Nie mniej istotne są dekoracje. O ile w przypadku nastolatków, tego typu decyzje najlepiej uzgadniać z nimi, dając im pewną swobodę wyboru, o tyle w przypadku młodszych dzieci jako rodzic podejmujesz samodzielną decyzję. Wbrew pozorom nie jest ona aż tak łatwa.

 

Co powiesić na ścianie w pokoju dla niemowlaka?

 

Pejzaże dla dzieci to dekoracja, która w pokoju sprawdzi się zawsze. Warto stawiać na bogate, kolorowe obrazy, bazujące na kontrastach i wyrazistej kolorystyce. Pamiętaj, że wzrok takiego maluszka jest jeszcze niedojrzały, dlatego tak ważne jest, aby obcował z przedmiotami, obrazami o kontrastowych zestawieniach. Paradoksalnie ważniejsze okaże się także to, co powiesisz na suficie, niż to co będzie stanowiło dekorację naścienną. Na tym etapie zdecydowanie warto wstrzymać się z pastelowymi, delikatnymi obrazkami, ponieważ dziecko i tak ich nie zobaczy. Warto natomiast na ścianie powiesić obrazy z pejzażami pełnymi drzew od Bimago. Oswajanie z naturą warto rozpocząć jak najszybciej, natomiast także w tym przypadku warto postawić na te grafiki, w których główny element wyraziście kolorystycznie odcina się od tła. Dzięki temu masz szansę sprawić, że maluch zarejestruje dany obraz. 

 

Co powiesić w pokoju dziecka w wieku 1-3 lata?

 

Im starsze dziecko, tym wykazuje większe zainteresowanie otaczającym go światem. Więcej zauważa, zapamiętuje, zaczyna łączyć poszczególne elementy ze sobą. Tym bardziej przy wyborze obrazów do pokoju takiego dziecka trzeba wykazać się sporą rozwagą. Znaczenie ma nie tylko kolorystyka (choć ta dalej powinna być oparta na wyrazistych, kontrastujących ze sobą kompozycjach). Nie mniej ważna jest tematyka. Przesadna infantylizacja dziecięcego pokoju nie jest dobra dla jego rozwoju. Nie chodzi tutaj absolutnie o wprowadzenie surowości czy minimalizmu, ale o wykorzystanie przestrzeni pokoju do stymulowania zdolności poznawczych dziecka, otwierania go na to, co naturalne. Pamiętaj, że im wcześniej zaczniesz dziecku pokazywać łąki, lasy, kwiaty, drzewa, owoce i warzywa, tym bardziej będzie ono doceniało naturalność poszczególnych przedmiotów w jego życiu. Zamiast plastiku, pastelowych, sztucznie uzyskanych kolorów, warto postawić na naturalne faktur i kolory - obcowanie z drewnem oraz innymi materiałami. 

 

Dzieci w tym wieku nie znają jeszcze świata abstrakcji. Przede wszystkim dla nich wszystko jest autentyczne, na serio. Nie ma świata na niby. Zdecydowanie bardziej zainteresowane są poznawaniem świata rzeczywistego. Lepszą dekoracją pokoju jest więc łąka na obrazach i kwiaty na pejzażach łąki Bimago niż abstrakcyjne przedstawienia bajkowych postaci. Obrazy roślin, krajobrazów, zwierząt stymulują zdolności poznawcze dziecka, dodatkowo mogą spełniać funkcje edukacyjne, stanowić przedmiot rozmowy dziecka z opiekunem. Wieszając na ścianie przedstawienia krajobrazów, łąk, pól, lasów sprawiasz, że dziecko zaczyna się interesować tym, co wokół niego i już jako maluch uczy się dostrzegać piękno przyrody.

 

Pamiętaj, że dziecko w tym wieku zaczyna dyskutować, na ścianach jego pokoju powinny się więc pojawić obrazy i zdjęcia, które:

 

  • przybliżą mu świat,
  • zachęcą do zadawania pytań, 
  • pozwolą połączyć to, co na zdjęciu z tym, co wokół niego. 

 

Jednocześnie musisz pamiętać, że im starsze dziecko, tym większa szansa, że poprosi cię ono o powieszenie wybranego przez siebie zdjęcia, obrazka z gazety lub rysunku na ścianie. Nie oponuj, nawet jeśli z twojego punktu widzenia obrazek nie jest zbyt estetyczny. Daj dziecku wolność i szanuj jego gust. To niezbędny element dla jego prawidłowego rozwoju.  

 

Co powiesić starszym dzieciom (4-7 lat)?

 

Musisz się liczyć z tym, że im starsze dziecko, tym większy wpływ będzie chciało ono mieć na przestrzeń własnego pokoju. Z dzieckiem w wieku 8-9 lat będziesz musiał z pewnością stoczyć niejedną batalię o to, co ma zawisnąć na ścianie. Pamiętaj jednak, jak ważne jest tutaj poczucie wolności dziecka, poszanowanie dla jego wyborów. Daj mu kawałek przestrzeni, którą może urządzić zgodnie z własnymi preferencjami. 

 

Dla młodszych dzieci w wieku od 4 do 7 lat często jeszcze samodzielnie będziesz kupował dekoracje do pokoju. Natomiast, jeśli dziecko tylko chce wspólnie z tobą pojechać na takie zakupy lub wybrać obraz w Internecie, koniecznie mu na to pozwól. Pamiętaj jednak, aby ograniczyć wybór do maksymalnie trzech elementów (szczególnie w przypadku dzieci w wieku do 5 lat). Inaczej może mieć ono poważny problem z podjęciem decyzji. Oprócz przedstawień natury z pewnością na ścianie pokoju mogą zacząć znajdować się także zdjęcia z wakacji, własne prace dziecka, zdjęcia zwierząt. 

 

W momencie, w którym dziecko pójdzie do szkoły, potrzeby dekoracyjne mogą się nieco zmienić. Licz się z tym, że dziecko na ścianie może chcieć wieszać plakaty ulubionych piosenkarzy i aktorów. Ty możesz jednak zaproponować swoją alternatywę - doskonałym pomysłem w tym wieku jest na przykład mapa świata, na której można zaznaczać odwiedzone miejsca. W Internecie obecnie można znaleźć m.in. mapy magnetyczne, pozwalające na doczepienie do nich zdjęcia. 

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć