Warszawa

Książki niezawodne w walce z koronawirusem

Książki niezawodne w walce z koronawirusem

Mimo, że trudno w to uwierzyć każdego dnia coraz więcej słyszymy o koronawirusie. Codzienna dawka informacji zawiera wszelkie dane o zachorowaniach, obostrzeniach i ogólnej sytuacji w kraju.

 

Wszystko – zwłaszcza teraz w okresie jesiennym stało się bardzo dynamicznie i zmienia się niemal z dnia na dzień. Sami dorośli gubią się już w tym jak obecnie wyglądają wytyczne. Co w takim przypadku powinny wiedzieć dzieci? Jak je chronić i rozmawiać z nimi o wirusie? Czy literatura znajdzie jakąś odpowiedź?

 

Poniżej prezentujemy listę książek o koronawirusie, które już można znaleźć na polskim rynku wydawniczym. Być może będą one dla Was dobrym pretekstem do wyjaśnienia dziecku najważniejszych faktów i panującej sytuacji.

 

Zuzia w czasie pandemii

Liane Schneider

 • Wydawnictwo: Media Rodzina

 • Wiek odbiorców: 4 do 6 lat

 

 

Jest to książka, o której już wcześniej nieco wspominaliśmy.

 

Przede wszystkim, dzięki niej łatwiej będziecie mogli wyjaśnić dzieciom wiele sytuacji związanych z panującą pandemią. Zuzia jest bohaterką, którą pokochało już wielu najmłodszych. Dzięki temu nasze pociechy będą mogły utożsamić się z tą postacią i zrozumieć dlaczego nie zawsze możemy odwiedzić dziadków, pójść do przedszkola lub bawić się na przyjęciu urodzinowym najlepszej koleżanki. Przy tej opowieści dzieci być może poczują się mniej osamotnione i będą bardziej wyrozumiałe w pewnych ciężkich chwilach, wiedząc że nie tylko ich ten problem dotyczy.

 

Basia - Misiek Zdzisiek i głupi wirus

Zofia Stanecka

 • Wydawnictwo: EGMONT

 • Wiek odbiorców: 4 do 6 lat

 

 

Jeżeli mówimy o bohaterach literackich uwielbianych przez najmłodszych, to nie możemy w tym zestawieniu pominąć krótkiego opowiadania o znanej wszystkim Basi. Jeszcze w czasie wiosennego zamknięcia Wydawnictwo EGMONT opublikowało krótkie opowiadanie o Basi i otaczającym ją nowym, dziwnym świecie. Zostało ono przygotowane przez Zofię Stanecką oraz Mariannę Oklejak. Materiały ukazały się w całości bezpłatnie i można je pobrać tutaj.

 

Basię, podobnie jak inne dzieci, dziwią zmiany w jej otoczeniu. Co się dzieje? Dlaczego Janek przestał chodzić do szkoły, a ona do przedszkola? Dlaczego Tata wraca z pracy jeszcze bardziej zmęczony niż zwykle? I co o tym wszystkim sądzi Misiek Zdzisiek?

 

Pies w czasach zarazy

Dorota Combrzyńska-Nogala

 • Wydawnictwo: Literatura

 • Wiek odbiorców: 9 do 13 lat

 

 

Kolejna propozycja, która mimo tematyki koronawirusowej, stara się przedstawić sytuacje z zupełnie innej perspektywy. Przede wszystkim skierowana jest do nieco starszych czytelników i jest swego rodzaju wehikułem czasu, który opowiada początki lockdown’u z perspektywy 13-letniego chłopca. Mimo trudnej problematyki i nieciekawych realiów, powieść utrzymana została w bardzo humorystycznej konwencji. Zilustrowane zostały tu pewne absurdy, z którymi musieliśmy się mierzyć w marcu, a także dylematy przed którymi stanąć musiał niejeden nastolatek. w tle tego wszystkiego - uroczy pies As, którego dosłownie udało się „zaspacerować” :) 

 

Koronawirus – książka dla dzieci

Elizabeth Jenner, Kate Wilson, Nia Roberts

 • Wydawnictwo: Poradnia K

 • Wiek odbiorców: 6+

 

 

Poradnia K włączyła się do akcji brytyjskiego wydawnictwa Nosy Crow, którego publikację Koronawirus. Książka dla dzieci wydano i przetłumaczono w ekspresowym tempie na kilkadziesiąt języków. Jest to prawdopodobnie jedna z pierwszych publikacji koronawirusowych dla dzieci, którą mogliśmy zobaczyć w Polsce. Książka pełna jest ilustracji i mini-komiksów, dzięki którym młodzi czytelnicy łatwiej oswajają się z realiami pandemii. To czym wyrożnia się publikacja to dostęp do niej. Ukazała się w całości bezpłatnie jako e-book, a także jako audiobook, którego lektorem jest Borys Szyc.

 

Możliwość zapoznania się z publikacją tutaj.

 

Wirus i inne drobne ustrojstwa

Boguś Janiszewski, Max Skorwider

 • Wydawnictwo: Publicat

 • Wiek odbiorców: 7+

 

 

Jeżeli wcześniej pisaliśmy o tym, że można do tematu podejść z zupełnie innej perspektywy – to tym razem przedstawiamy tę całkowicie wywróconą do góry nogami. Z pewnością znacie wiele książek pisanych oczami np. zwierząt. Co powiecie na książkę pisaną z perspektywy wirusa?

 

Wirus i inne drobne ustrojstwa nie jest książką o koronawirusie. Dowiemy się z niej za to w dosyć przewrotny sposób czym ogólnie są wirusy, jak się przenoszą i czemu antybiotyki nie są najlepszą bronią do walki z nimi. Znajdziemy tu także nieco informacji o kwarantannie i sposobach na wzmacnianie odporności.

 

W tym trudnym, ponurym i jesiennym czasie – lektura popularnonaukowa z odrobiną humoru na poziomie.

 

Sekretne życie wirusów

Mariona Tolosa Sistere, Colectivo Ellas Educan

 • Wydawnictwo: Debit

 • Wiek odbiorców: 6+

 

 

Ostatnio wciąż słyszymy o jednym, konkretnym wirusie. Rzeczywistość natomiast pełna była ich od dawna. Sekretne życie wirusów to książka, która w formie picture book'a rewelacyjnie wyjaśnia jak i gdzie stykamy się z wirusami, które z nich są szczególnie niebezpieczne i co powinniśmy robić aby unikać kontaktu z nimi.

 

Książka obala także wiele mitów związanych z tymi organizmami.

 

Osobne miejsce znalazł w niej też najpopularniejszy ostatnio wirus, który sam opowie o swojej „działalności”, jej skutkach i przede wszystkim pandemii.

 

 

Niezależnie od tego, po którą książkę sięgniecie, ważne jest aby nie traktować jej jako zamiennika rozmowy. Badźmy otwarci, niech najmłodsi zadają nam pytania i wspólne z nimi starajmy się szukać odpowiedzi. Ksiażki mogą pomóc, ale obecności i bliskości mądrego dorosłego nic nie zastąpi. 

 

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć