Warszawa

Literatura jako pomoc w walce z koronawirusem

Recenzja książki:

Zuzia w czasie pandemii. Mądra mysz

Zuzia w czasie pandemii. Mądra mysz

Liane Schneider
od 3 do 5 lat
NOWOŚĆ

Literatura jako pomoc w walce z koronawirusem

Koronawirus już na stałe pojawił się w naszej świadomości. W ostatnich miesiącach stał się tak naprawdę naszą codziennością, z którą musimy się mierzyć.

 

Utrudnione zostały czynności, które nigdy takie nie były. Wyzwaniem stało się chodzenie do pracy, zakupy i podróże. Często my – dorośli gubimy się w tym jak obecnie wygląda nasza rzeczywistość i nie pojmujemy zmian, które są wprowadzane w różnych etapach pandemii. Zastanówmy się jak w takim wypadku musza czuć się dzieci, które za sytuacją mogą całkowicie nie nadążać lub najzwyczajniej jej nie rozumieć?

 

 

Po tak długim czasie pandemii, na szczęście zaczęły pojawiać się książki dla najmłodszych, które nieco przybliżą i wyjaśnią niełatwe dla wszystkich okoliczności. Jedną z takich publikacji jest Zuzia w czasie pandemii, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Media Rodzina.

 

Wyjaśnienie sytuacji

 

Koronawirus to temat nie łatwy. Często rozmowa na jego temat z dziećmi może sprawić nam duże trudności. Czasem nie wiemy jak taką konwersację rozpocząć. Dobrym pretekstem w takim przypadku jest właśnie skorzystanie z zasobów literatury. Zwłaszcza kiedy jej bohaterem jest postać, którą dzieci już znają i lubią.

 

 

Doskonale sprawdzi się Zuzia, która „pomogła” naszym pociechom już w takich sprawach jak wypadający ząb, pojawienie się nowego członka rodziny lub przebycie pierwszego dnia w przedszkolu. Tym razem ta dzielna dziewczynka wyjaśni czym jest COVID-19 i jak podczas trwania jego epidemii powinniśmy się zachowywać. Tego rodzaju zabiegi nie tylko nauczą nasze dzieci jak dbać o siebie i innych w tych dziwnych czasach, ale także wyjaśnią czym owy wirus jest, skąd się wziął i nieco oswoją z realiami. W książce rewelacyjnie zostaje naświetlony problem niewidzialnego i tym samym szalenie niebezpiecznego wroga. To ważne – bo już dziś wiemy, że nie jest to komplikacja, która zniknie za kilka dni, ale być może pozostanie z nami na wiele długich miesięcy.

 

Dom – miejsce pracy, wypoczynku i rekreacji

 

W książeczce został poruszony nie tylko temat samego wirusa, ale także wielu zachowań do których zostaliśmy przez niego zmuszeni. Jedną z nich jest izolacja, z którą wszyscy musieliśmy mierzyć się od marca do czerwca, a wielu mierzy się do dziś. My doskonale rozumiemy powagę sytuacji i pozostajemy w domu, aby chronić innych. Najmłodsi jednak nie muszą i przede wszystkim nie chcą zrozumieć chwil, w których nie mogą zobaczyć się z przyjaciółmi w szkole lub przedszkolu, pobawić na placu zabaw lub zorganizować wyczekiwanego przyjęcia urodzinowego. Ta niedługa historia doskonale pomoże wyjaśnić waszemu dziecku, że może być smutne i złe z tego powodu, ale także zrozumieć, że każdy jest w takim samym położeniu. Pamiętajmy jednak, aby w tym trudnym czasie wspierać je i udowodnić im, że jest wiele sposobów by pokazać bliskim, że o nich nie zapomnieliśmy. Zuzia wraz ze swoją mamą przygotowują dla koleżanki urodzinową kartkę, którą wyślą pocztą, a z dziadkami, za którymi ogromnie tęskni łączy się za pośrednictwem Internetu. W książce pomiędzy opisami takich sytuacji znajdziemy także, krótkie wyjaśnienia dlaczego takie rozwiązania pomogą zatrzymać rozprzestrzenianie się zagrożenia.

 

 

Osamotnienie nie jest jednak jedyną trudnością, z którą musimy się zmagać. Wielu rodziców, aby pozostać ze swoimi pociechami, rozpoczęło pracę zdalną. Dzieci wcale nie muszą wiedzieć tego, że mimo, iż mama lub tata są w domu to potrzebują przestrzeni dla siebie i nie mogą oddać się zabawie z nimi. Tu Zuzia z rodzicami również spieszy z pomocą i wyjaśnia czym jest tzw. home office.

 

Kluczowa w opowieści jest jednak próba utrwalenia w dziecku nawyku poprawnego noszenia maseczek i dbania o higienę. Buduje to w nim poczucie odpowiedzialności i przyzwyczaja do odpowiednich nawyków.

 

Jeżeli więc nie wiecie jak wyjaśnić kwestie choroby i izolacji, które obecnie są niemal wszędzie tematem przewodnim, koniecznie przeczytacie swojemu dziecku Zuzię w czasie pandemii. Będzie to świetny początek rozmowy i pomoc dla dziecka w odnalezieniu się w tej trudnej sytuacji. 

 

Polecamy

Warto zobaczyć