Warszawa

Mleko modyfikowane - analizujemy jego skład!

Mleko modyfikowane - analizujemy jego skład!

Karmienie piersią jest najlepszym możliwym sposobem na odżywianie niemowlęcia. Świa-towa Organizacja Zdrowia podkreśla, że dla dobra maluszka przez pierwszych 6 miesięcy życia warto podawać mu wyłącznie naturalny pokarm, nic więcej nie potrzeba. Są jednak sytuacje, kiedy z różnych powodów karmienie piersią jest niemożliwe i wówczas pozostaje mleko modyfikowane. Co znajduje się w jego składzie i jak bardzo jest zbliżone do mleka kobiecego? Poznaj kilka informacji na ten temat.

 

Dlaczego w mleku modyfikowanym jest tyle składników?

 

Zapewne kiedy czytałaś poradniki jak przygotować się do ciąży albo co jeść podczas oczekiwania na dziecko, dowiedziałaś się, że dobrze jest wybierać produkty o prostym, krótkim składzie. Dlatego lista komponentów w mleku modyfikowanym może z początku wydać ci się podejrzanie długa. Jednak weź pod uwagę, że w tym przypadku to konieczne. Mleko modyfikowane to zazwyczaj mleko krowie zmodyfikowane w taki sposób, aby jego skład był zbliżony do mleka kobiecego (na tyle, na ile to możliwe). Musi więc zawierać odpowiednie proporcje białek, kwasów tłuszczowych, węglowodanów, witamin i innych komponentów, których potrzebuje maluszek, aby zdrowo się rozwijać. Stąd do „bazy”, jaką jest oczyszczone mleko krowie, dodawane są składniki uzupełniające.

 

Co znajdziemy w mleku modyfikowanym?

 

Podstawowy skład mleka modyfikowanego oraz jego wartość energetyczna musi odpowiadać regulacjom Dyrektywy Unii Europejskiej oraz Rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Składniki zawarte w mleku powinny być przebadane pod kątem wpływu na zdrowie dziecka i uznane za bezpieczne. Aby zaspokoić główne żywieniowe potrzeby maluszka, w składzie tego rodzaju produktów zajdziemy:

 

  • - laktozę pochodzącą z mleka,
  • - oleje roślinne, np. olej kokosowy, sojowy, słonecznikowy, oleinę palmową,
  • - odtłuszczone mleko,
  • - białka serwatkowe,
  • - witaminy i związki mineralne,
  • - prebiotyki,
  • - składniki dodatkowe, które pomagają w uzyskaniu odpowiedniego smaku i konsystencji pokarmu, np. substancje słodzące, emulgatory.

 

Warto zaznaczyć, że wyżej wymieniony skład można uznać za standard, natomiast ze względu na szczególne potrzeby niektórych dzieci na rynku dostępne są również inne rodzaje mleka, na przykład bazą produktu może być mleko kozie albo soja. Mleka dla dzieci z tendencją do ulewań (tzw. mleka A.R.) zawierają w składzie skrobię ryżową, która je zgęszcza, co pomaga ograniczyć problem[1]. Natomiast w mlekach dla dzieci, u których podejrzewa się nietolerancję laktozy, cukier mleczny jest wyeliminowany.

 

Co oznacza mleko modyfikowane z MFGM?

 

Badania nad udoskonaleniem mleka modyfikowanego w taki sposób, aby jeszcze bardziej upodobnić je do mleka kobiecego, cały czas trwają. Jednym z osiągnięć w tej dziedzinie jest MFGM. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się struktura występująca naturalnie w mleku kobiecym, którą udało się odtworzyć i wzbogacić nią skład mleka Enfamil dla różnych grup wiekowych, na przykład Enfamil Premium MFGM 2.* Struktura ta stymuluje prawidłowy rozwój mózgu oraz wspiera odporność dziecka. Badania potwierdziły, że zmniejsza ryzyko zachorowania na zapalenie ucha środkowego[2].

 

Karmienie piersią czy mleko modyfikowane?

 

Wiele kobiet może nie zdawać sobie sprawy, że już wkrótce po zapłodnieniu, kiedy pojawiają się objawy ciąży, w piersiach zaczynają zachodzić zmiany, których celem jest przygotowanie ich do karmienia dziecka. To naturalny proces, a mleko mamy jest najlepszym, co może otrzymać maleństwo. Jego skład jest absolutnie unikatowy! Karmienie wpływa zresztą pozytywnie nie tylko na zdrowie dziecka, ale też mamy, gdyż zmniejsza ryzyko niektórych chorób oraz pomaga pozbyć się nadmiaru kilogramów, które pozostawiła po sobie ciąża[3]. Dlatego na mleko modyfikowane zdecyduje się jedynie wtedy, kiedy karmienie naturalne jest niemożliwe.

 

Bibliografia:

  1. Kinman T. Formula for Infants with Acid Reflux. https://www.healthline.com/health/gerd/baby-formula Data dostępu: 24.06.2020.
  2. Innowacja w żywieniu niemowląt: mleko modyfikowane coraz bardziej podobne do mleka matki. https://www.pap.pl/centrum-prasowe/449489%2Cinnowacja-w-zywieniu-niemowlat-mleko-modyfikowane-coraz-bardziej-podobne-do. Data dostępu: 24.06.2020.
  3. Nehring-Gugulska M. Karmienie piersią: korzyści zdrowotne dla dziecka i matki. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/84219,karmienie-piersia-korzysci-zdrowotne-dla-dziecka-imatki Data dostępu: 24.06.2020.

[1] Kinman T. Formula for Infants with Acid Reflux. https://www.healthline.com/health/gerd/baby-formula Data dostępu: 24.06.2020.

[2] Innowacja w żywieniu niemowląt: mleko modyfikowane coraz bardziej podobne do mleka matki. https://www.pap.pl/centrum-prasowe/449489%2Cinnowacja-w-zywieniu-niemowlat-mleko-modyfikowane-coraz-bardziej-podobne-do. Data dostępu: 24.06.2020.

[3] Nehring-Gugulska M. Karmienie piersią: korzyści zdrowotne dla dziecka i matki. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/84219,karmienie-piersia-korzysci-zdrowotne-dla-dziecka-imatki Data dostępu: 24.06.2020.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć